Cimbaljević: Nema mjesta panici da će biti nestašica mlijeka

"U prethodnoj godini u sistemu premija u Crnoj Gori imali smo otkup od kompanija koje vrše preradu mlijeka od 26 miliona litara, a uvoz iz Srbije je bio oko milion litara"

8090 pregleda15 komentar(a)
Foto: Ivan Ivanović

Direktor direktorata za poljoprivredu Miroslav Cimbaljević kazao je da nema mjesta panici da će doći do eventualne nestašice mlijeka u Crnoj Gori, te da u ovom trenutku postoji kontinuitet u snabdijevanju, ali je i istakao da ih je u određenoj uznemirila informacija o zabrani izvoza sirovog mlijeka iz Srbije.

"Prema informacijama od jutros imamo kontinuitet u snabdijevanju mlijeka u Crnoj Gori. Treba istaći da nas je u određenoj uznemirila informacija o zabrani izvoza sirovog mlijeka iz Srbije. Ja želim da kažem da nema mjesta panici i bojazanosti iz razloga što smo u prethodnoj godini u sistemu premija u Crnoj Gori imali otkup od kompanija koje vrše preradu mlijeka od 26 miliona litara, a da je uvoz iz Srbije bio oko milion litara, što je zameraljiv procenat", rekao je Cimbaljević danas novinarima.

Vlada Srbije je juče donijela odluka da zabrani izvoz mlijeka u cilju omogućavanja redovnog snabdijevanja stanovništva i sprečavanja odliva sirovine van granica zemlje. Reakcija je uslijedila nakon što su rafovi s mlijekom od jednog litra u prodavnicama prethodnih dana bili poluprazni.

Cimbaljević je naveo da je Minsitarstvo poljoprivrede prepoznalo mljekarski sektor kao granu koja je od vitalnog značaja, te da su subvencija za mlijeko ekstra klase najveća u regionu.

"Strateška mjera je i povećanje stočnog fonda kada je u pitanju mliječno govedarstvo, a ministarstvo je opredijelilo 1,5 miliona eura za nabavku stonih junica, gdje podrška iznosi 1.400 eura po grlu", rekao je Cimbaljević.

On je kazao i da će ministarstvo reagovati ako se desi potencijalna situacija da dođe u problemu u snabdijevanju mlijeka.

"Mi pored Srbije imamo i druge izvore", rekao je on.

Upitan da prokomentariše činjenicu da cijene mlijeka u marketima drastično rastu, te da li Vlada razmišlja ograniči maloprodajnu cijenu, Cimbaljević je odgovorio da je cijena mlijeka u odnosu na druge prehrambene proizvode najmanje rasla.

"Ministarstvo će svakako preduzimati konkretne mjere da pomogne primarnim poljoprivrednim proizvođačima i da zadrži cijene na postojećem nivou... Ako bude rasla cijena inputa, a radimo sve da ne dođe do toga, moraće doći dod korekcije cijene, ali u ovom slučaju to nije situacija", rekao je Cimbaljević.

Zabrana izvoza mlijeka iz Srbije ne važi za Albaniju i Sjevernu Makedoniju, koje su članice Otvorenog Balkana.

Na pitanje da li je razgovarano sa kolegama iz Srbije da se i Crna Gora izuzme sa liste zabrane izvoza, Cimbaljević je kazao da imaju kontinuiranu saradanju sa Minsitarstvom poljoprivrede Srbije.

"U ovom trenutku dovoljnost je na visokom nivou i nije bilo potrebe da reagujemo. Ako bude potrebe sigurno ćemo ići u tom pravcu, ali imamo i druge države", rekao je Cimbaljević.