Drevni komad papirusa sa hebrejskim natpisom iz SAD vraćen Izraelu
Pretpostavlja se da je ukraden u prošlom vijeku u pećini u Judejskoj pustinji
Izraelska Uprava za antikvitete saopštila je danas da je nabavila drevni komad papirusa sa hebrejskim natpisom, star oko 2.700 godina koji je dugo posjedovao stanovnik Montane u SAD.
Komad papirusa malo veći od poštanske marke sa četiri reda ugaonog pisma je jedan od nekoliko iz kasnog gvozdenog doba, rekli su arheolozi.
Starost je utvrđena radiokarbonskim datiranjem i odgovara stilu pisanja iz tog doba, navela je Uprava za antikvitete.
Džo Uziel, direktor odjeljenja za pustinjske svitke, rekao je da komad papirusa, na kojem je biblijsko ime Išmael, nije faslifikat s obzirom na to da se radiokarbonski datum i paleografski stil podudaraju.
Pretpostavlja se da je ukraden u prošlom vijeku u pećini u Judejskoj pustinji, dodao je Uziel.
Porijeklo i putovanje papirusa u Montanu prije šest decenija i povratak u Jerusalim ostali su međutim nejasni.
Uprava za antikvitete je odbila da otkrije ime stanovnika Montane, već je samo rekla da je artefakt nabavila njegova majka tokom posjete istočnom Jerusalimu 1965. godine, kada je bio pod upravom Jordana i donijela ga u SAD.
Kako se dokazalo mnogobrojni fragmenti svitaka iz sušnog područja kraj Mrtvog mora koji su se pojavili na tržištu antikviteta u proteklim godina, uključujući i Muzej Biblije u Vašingtonu, su falsifikati.
Uprava za antikvitete je pokazala papirus novinarima u svojim laboratorjama u Jerusalimu uz dva druga drevna hebrejska fragmenta koje posjeduje, jedan nađen kraj Mrtvog mora pedestih godina prošlog vijeka, a drugi na crnom tržištu 2016. godine za koji se vjeruje da je ukraden u pećini.
Eitan Klajn iz jedinice za sprečavanje krađe u Upravi antikvitete je rekao da je majka stanovnika Montane ili kupila artefakt od dilera antikvitetima iz Vitlejema, Kalila Iskander Šahina, koji je trgovao mnogim originalno nađenim svicima Mrtvog mora ili joj ga je dao kustos Muzeja Rokfeler u Jerusalimu.
Pošto su obojica preminuli ostalo je nepozato kako se do papirusa došlo.
Naslijedio ga je čovjek iz Montane poslije majčine smrti, a jedan izraelski naučnik je primijetio fotografiju tog ranije nedokumentovanog teksta u neobjavljenom radu kolege i obavijestio Klajna koji je ušao u trag vlasniku, rekla je Uprava za antikvitete.
Klajn je rekao da je Amerikanac iz Montane pozvan u Jeruslim 2019. godine i da je postignut dogovor, čiji detalji nijesu poznati, a na osnovu kog je papir dat izraelskim vlastima.
( BETA )