Picula: Dodatna nestabilnost samo bi otežala put prema EU
"Barem po najavama, prioritet nove-stare većine je nastavak međustranačkog sukobljavanja, a ne potraga za širim konsenzusom da se riješe nagomilani problemi", kazao je Picula
Nema argumenata za zaključak da je politički sporazum stare većine efikasan korak u pravcu razrješenja političke krize, ocijenio je izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula.
Nije siguran, kako je naveo, da bi takav tip aranžmana donio sa sobom efikasnost u donošenju odluka, te da bi dodatna nestabilnost samo otežala put zemlje prema Evropskoj uniji, prenosi portal RTCG-a.
„Ista formacija imala je već priliku, koju nije bila u stanju iskoristiti. Osim toga, barem po najavama, prioritet nove-stare većine je nastavak međustranačkog sukobljavanja, a ne potraga za širim konsenzusom da se riješe nagomilani problemi“, rekao je Picula za Radio Crne Gore, uz napomenu da je primjetno da je u političkom sporazumu potpisanom prošle sedmice pitanje evropskih integracija pri kraju liste prioriteta.
Upitan da li dijeli stav nekih zapadnih zvaničnika da Vlada koja uključuje Demokratski front ne može biti partner EU i Sjedinjenih Država, Picula je kazao da „kada se uzme u obzir odnos DF-a prema evroatlantskim integracijama i ruskoj agresiji na Ukrajinu, poprilično je teško okarakterisati tu opciju kao konstruktivnu, a kamoli partnersku“.
„Crna Gora se doista nalazi na prekretnici, protekle dvije godine proces pridruživanja je usporen, još od 2017. nijedno poglavlje nije zatvoreno. Vrijeme je da se proces pridruživanja ponovo obnovi, da dobije jasan izborni legitimitet i podršku svih aktera kako bi se ubrzao, a to će biti teško ako sastavljanje Vlade bude zavisilo od stranaka koje ne dijele evropske vrijednosti, niti su saglasne sa vanjskom politikom EU,“ kazao je Picula.
Izvjestilac Evropskog parlamenta za našu zemlju naglašava i da nije dobra poruka što još nema imenovanja u pravosuđu, što bi bio ključan iskorak za napredak na evropskom putu.
„To pokazuje da smo došli do političkog i institucionalnog zastoja situacije. Raspored snaga i nedostatak mjera ne dopuštaju pomake. Brisel je dobro informisan i dobro razumije šta se događa“, naveo je Picula.
On je rekao da najodgovorniji moraju voditi računa da aktuelna kriza međustranačkih odnosa ne preraste u ozbiljnu političku i institucionalnu krizu sa nepovoljnim uticajem na ekonomske prilike. Podvukao je da je šteta ne iskoristiti priliku, baš u ovim okolnostima koje su povoljnije za približavanje Crne Gore EU sada nego prije dvije godine.
„Važno je zatvarati poglavlja, a ne prostor za prijeko potrebni dijalog u zemlji. Ovaj sastav Evropskog parlamenta je izrazito sklon podržati proširenje koje bi možda najprije obuhvatilo Crnu Goru kao najspremniju u ovom trenutku, ali to ne mora biti tako u narednom sazivu Evropskog parlamenta“, kazao je Picula uz napomenu da će na proširenje dramatično uticati geopolitička situacija, te tok rata u Ukrajini.
„Šansa se najviše pruža Crnoj Gori. Nekim drugim zemljama Zapadnog Balkana drugi su blokirali evropski put, a Crna Gora mora paziti da ga ne blokira sebi samoj“, poručio je Picula.
( B.H. )