Crna Gora domaćin regionalne konferencije o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalom

Konferencija će biti održana u okviru projekta „Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu putem jačanja regionalne saradnje u oduzimanju imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom“.

1839 pregleda3 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Crna Gora biće domaćin regionalne konferencije o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, koja će se održati 14. oktobra u Podgorici.

Domaćini konferencije "Efektivno oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću u skladu sa evropskim standardima" su Ministarstvo pravde, AIRE centar i Regionalna antikorupcijska inicijativa.

"Svjedoci smo da su organizovani kriminal i korupcija ključni izazovi na putu ka Evropskoj uniji u ostvarivanju principa pravne države i vladavine prava, ne samo u Crnoj Gori, već i u cijelom svijetu. U tom pogledu, Vlada Crne Gore preduzela je niz mjera u cilju neophodne i efikasne borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije, a jedna od njih je i donošenje novog zakona o oduzimanju imovinske koristi. Kako bi dali puni doprinos unaprjeđenju i razvoju vladavine prava i pospješili evropsku agendu i stremljenja Vlade Crne Gore i Ministarstva pravde, AIRE centar i RAI posvećeni su saradnji sa ključnim institucijama (naročito tužilaštvom, sudovima, pravosudnom akademijom, policijom i organima koji upravljaju oduzetom imovinskom koristi). Jedan od rezultata te saradnje svakako je i organizacija gore navedene regionalne konferencije“, poručuju iz Ministarstva pravde.

Konferencija će biti održana u okviru projekta „Borba protiv korupcije i organizovanog kriminala na Zapadnom Balkanu putem jačanja regionalne saradnje u oduzimanju imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom“.

Projekat se od 2019. godine sprovodi u šest jurisdikcija Zapadnog Balkana i implementiran je od strane AIRE centra u saradnji sa RAI Sekretarijatom, a uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva.

"Cilj projekta je podstaći regionalnu saradnju, kroz uspostavljanje regionalne mreže stručnjaka za oduzimanje imovinske koristi, doprinijeti institucionalnom dijalogu između jurisdikcija o sveobuhvatnim bilateralnim i multilateralnim sporazumima o podjeli oduzete imovinske koristi i raditi na jačanju kapaciteta ključnih institucija“, zaključuju iz AIRE centra