Počinje život bez Budvanske rivijere
U Budvi u ovoj sezoni neće igrati muška odbojka nakon punih 40 godina. Hroničari su zabilježili da su Budvani prvi prvenstveni odbojkaški meč odigrali 14. maja 1977. godine protiv Centro-Jadrana iz Bara...
S obzirom na to da je Skupština Odbojkaškog saveza Crne Gore trajala manje od sat, te da, maltene, nije bilo diskusije po predloženim tačkama dnevnog reda (sve odluke su donesene jednoglasno), moglo bi se zaključiti da klubove ništa ne tišti, da nemaju problema i da je stanje našoj odbojci odlično. Što je daleko od realnosti.
Biće još problematičnije ako se usvoje sve odredbe iz sadašnjeg nacrta novog Zakona o sportu, jer, maltene, svi odbojkaški klubovi (ali i većina iz drugih sportova) u ovom trenutku nijesu spremni na predložene administrativne i druge transformacije u funkcinisanju...
Tek, usvajanjem propozicija takmičenja za narednu sezonu, potvrđeno je ono o čemu su „Vijesti” već pisale, a što je bilo i izvjesno po završetku prošle sezone u kojoj su ostali bez oba domaća trofeja - Prva muška liga (druge i nema) brojaće pet klubova, bez Budvanske rivijere, najtrofejnijeg crnogorskog odbojkaškog kluba svih vremena (ukupno 18 trofeja).
To znači da se u Budvi u ovoj sezoni neće igrati muška odbojka nakon punih 40 godina (hroničari su zabilježili da su Budvani prvi prvenstveni meč odigrali 14. maja 1977. godine protiv Centro-Jadrana iz Bara).
Da li privremeno ili na duži period, tek nekadašnji učesnik Lige šampiona je nestao sa odbojkaške scene na najgori mogući način, kao posljedica loših poteza onih koji su ga vodili proteklih nekoliko godina, tokom kojih se, prvenstveno, nije vodila briga o mlađim kategorijama (mada je u svim gradovima evidentan problem sa interesovanjem djece za mušku odbojku), već se više mislilo na dovođenje skupih pojačanja iz inostranstva, što se na kraju vratilo kao bumerang.
Jer, Budvanska rivijera je danas klub samo na papiru, bez mlađih kategorija, uopšte bez igrača, ali i uprave, pošto su, očigledno, svi digli ruke od kluba, i to onda kada su dugovi nagomilani na više stotina hiljada eura (prvenstveno prema Mediteranskom sportskom centru, ali i drugim subjektima u Budvi, te igračima).
A predsjednik Opštine Dragan Krapović je jasno stavio do znanja da Budva više neće finansirati klub koji je privatan od avgusta 2016. godine (dio DOO „Smeč”, čiji je osnivač i izvršni direktor Željko Bulatović, nekadašnji tjelohranitelj Miloša Marovića, bivšeg predsjednika kluba, dok je zastupnik kluba Marko Vujović, bivši igrač, u protekle dvije sezone sportski direktor kluba).
Dakle, kreće novi život u crnogorskoj muškoj odbojci, mnoge stvari više neće biti iste, a ljubitelji odbojke s nestrpljenjem očekuju osnivanje novog gradskog kluba, zašta treba nastavak nekoliko puta odlagane sjednice gradske Skupštine. Uz to, u Budvi od prije dvije godine postoji i Mediteran, koji su osnovali i čiji su treneri Predrag Ćorluka i Marko Bagarić, koji su već okupili oko 200 dječaka i djevojčica u svojoj školi odbojke, pa u metropoli crnogorskog turizma postoji potencijal za povratak na prvoligašku scenu.
Interesantno, neće biti odbojkaških mečeva u domaćim ligama u Mediteranskom sportskom centru, nakon dvije decenije, jer će Ženski klub Budvanska rivijera, koji je dio muškog, samim tim zbog blokiranog računa i dugova prema dvorani, a bez pomoći opštine, morati da igra u sali jedne budvanske osnovne škole...
Skupština OSCG usvojila je izvještaj o radu, finansijski izvještajem za period do 31.avgusta 2017. godine (trenutni minus je 80.255,18 eura, s tim da OSCG do kraja godine treba da prihoduje 72.500 eura od Ministartstva sporta, te od setrifikata za transfer igrača), kao i programska načela za 2018. godinu.
Predsjednik Cvetko Pajković, obrazlažući izvještaj o radu, kazao je da je u 2017. godini ostvaren najbolji rezultat mlađih selekcija, podsjećajući na tri medalje sa Balkanskih prvenstava (kadetkinje srebro, juniorke i juniori bronza). Naglasio je da nije ostvaren očekivani rezultat sa seniorskim selekcijama.
Pajković je istakao da je pokretanje pionirskih liga veoma važno za razvoj odbojke u Crnoj Gori, navodeći da je u odbojci u Crnoj Gori uključeno preko 1.200 odbojkaša i odbojkašica. On je naglasio da je OSCG aplicirao kod FIVB i CEV za projekat razvoja Jugopetrol EKO mini odbojke, vrijedan 120 hiljada eura.
"Imamo pozitivne reakcije, nadamo se pozitivnom odgovoru. Sa tim sredstvima bismo pokrili troškove organizacije tog takmičenja u cijeloj Crnoj Gori, gdje bi i osnovne škole bile uključene", rekao je Pajković.
Pajković je istakao da je glavni cilj u narednom periodu da se reprezentativne selekcije pojave na svim takmičenjima, kao i da postoji mogućnost da se koriguje učešće na nekim takmičenjima, shodno odlukama CEV i FIVB i njihovim zahtjevima.
Prva ženska liga sa devet klubova, u drugoj 13 ekipa
Obavljen je žrijeb takmičarskih brojeva za lige. U 1. kolu Prve muške lige, 20/22. oktobra, sastaće se Jedinstvo Bemax - Bar volej i Volej star - Budućnost Capital Plaza, dok je Sutjeska slobodna.
Prva ženska liga startuje 13/15. oktobra, a igraće je devet klubova, jedan manje nego prošle sezone (Gorštak je zbog finansijskih razloga odlučio da igra Drugu ligu). U prvom kolu sastaće se Budvanska rivijera - Rudar, Gimnazijalac - Galeb, Morača - Nikšić, dok je slobodan Herceg Novi.
Skupština je odobrila i naknadnu prijavu Ivangrada za nastup u Drugoj ligi za žene, koja će brojati 13 timova podijeljenih po grupama, teritorijalno.
U grupi 1 igraće Ibar II, Gošrtak, Jedinstvo i Ivangrad, u grupi 2 Volej star, Morača i Libero, u grupi 3 Luka Bar II, Gimnazijalac i Albatros, te u grupi 4 Galeb II, Mediteran i Mladost.
Skupštini je prisustvovalo 16 od ukupno 26 delegata.
( Saša Jončić )