Lukovac: Nerealno da EU podrži opredjeljenje Katalonaca

Lukovac je kazao da težnje najvećeg dijela građana Katalonije za nezavisnost nijesu novijeg datuma. „One su realnost jer imaju kako svoje istorijsko utemeljenje, tako i motive u položaju i odnosima unutar savremene Španije“

2 komentar(a)
Branko Lukovac, Foto: Savo Prelević
02.10.2017. 11:58h

Očekivanje da Evropska unija (EU) podrži opredjeljenje građana Katalonije za nezavisnost bilo bi nerealno zbog domino efekta, smatra bivši šef crnogorske diplomatije Branko Lukovac, ali bi EU, kako je ocijenio, morala odlučno da se protivi upotrebi sile.

Lukovac je podsjetio da je Crna Gora, na putu svoje nezavisnosti, imala u EU izuzetno moćnog protivnika nezavisnosti, a da je za takav odnos EU u velikoj mjeri je bio zaslužan i njen tadašnji Visoki predstavnik za spoljnu politiku i bezbjednost, Havijer Solana.

Solana je, dodao je Lukovac, takav stav imao, između ostalog, i zbog straha da bi nezavisnost Crne Gore mogla da podstakne druge, u prvom redu španske pokrajine Kataloniju i Baskiju.

„Nije realno očekivati da će EU podržati opredjeljenja političkih snaga, vlasti i većeg dijela građana Katalonije za nezavisnost, kako zbog same Španije i domino efekta, najprije kod Baskije, tako i zbog drugih članica EU. Ali bi EU morala da izrazi svoje odlučno protivljenje načinu kako je upotrebljenja policija i sila da bi se spriječilo mirno izjašnjavanje građana na referendumu“, rekao je Lukovac agenciji MINA.

Prema riječima Lukovca, EU bi mogla biti činilac za nalaženje rješenja sadašnje krize, u okviru šire autonomije za Kataloniju.

„Ako bi Katalonija, nakon ovog referenduma, uspjela da ostvari nezavisnost – a mislim da to nije vjerovatna opcija – to bi, sasvim sigurno imalo uticaja i na još neke regije u Evropi, pa i van Evrope“, rekao je on.

Lukovac je kazao da težnje najvećeg dijela građana Katalonije za nezavisnost nijesu novijeg datuma. „One su realnost jer imaju kako svoje istorijsko utemeljenje, tako i motive u položaju i odnosima unutar savremene Španije“.

„Ustav Španije ne predviđa referendum ni u jednoj od 17 autonomnih pokrajina, stoga ga vlasti Španije ne prihvataju. Pa ipak, upotreba policije da bi se grubom silom spriječio referendum, te nasilje prema građanima Katalonije, ne može ničim da se opravda i to jeste poraz i sramota kako za Španiju, tako i za EU, njene vrijednosti koje se tiču ljudskih prava, uključujući i univerzalno pravo na samoopredjeljenje, kao i slobodno izražene volje građana“, dodao je on.

Prema riječima Lukovca, iako na referendumu nije glasala ni polovina građana sa pravom glasa, dijelom i zbog masovnog angažovanja policije da zauzme glasačka mjesta i materijal, ogromna većina onih koji su glasali opredijelili su se za nezavisnost.

„Sigurno da je gruba upotreba sile od strane Vlade Španije, doprinijela da se preko 90 odsto glasača izjasni za nezavisnost. Takvo opredjeljenje se neće moći ignorisati, pa se mogu očekivati teški pregovori na relaciji političke snage i vlasti Katalonije i Španije“, kazao je on.

Lukovac je rekao da ono što bi rezultat pregovora mogao biti prenošenje dodatnih nadležnosti i prava, kao i dalje jačanje autonomnog položaja Katalonije unutar Španije.