Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma: Donošenje odluke se očekuje u narednim mjesecima
"Informacije iz medija da ovim postupkom Deripaska želi da nadoknadi gubitke koje ima zbog međunarodnih sankcija nisu tačne jer je postupak pred Apelacionim sudom u Švedskoj pokrenut 2020. godine, tj. prije uvođenja sankcija Rusiji"
Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma reagovalo je na tekst "Deripaska preko švedskog suda traži stotine miliona eura", koji je u nedjelju objavljen na portalu Vijesti.
Reagovanje prenosimo integralno:
"Povodom medijskih naslova da bivši vlasnik Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP) i nikšićkih Rudnika boksita Oleg Deripaska preko suda u Švedskoj traži stotine miliona eura odštete, podsjećamo da je Deripaska 5. decembra 2016. godine, na osnovu Sporazuma o stimulisanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja (BIT) koji je zaključen između Savezne Republike Jugoslavije i Ruske Federacije, a u skladu sa UNCITRAL Arbitražnim pravilima, pokrenuo protiv Crne Gore arbitražni postupak u vezi privatizacije gorepomenutih preduzeća.
Tribunal je nakon tri godine, 15. oktobra 2019. godine donio jednoglasnu odluku da:
- BIT između SRJ i Rusije nije primjenjiv na Crnu Goru,
- Prihvata prigovor nenadležnosti koji je istakla Crna Gora i da po tom osnovu odbija nadležnost da odlučuje o tužbenim zahtjevima,
- Svi troškovi u ukupnom iznosu od 1.600.730,85 eura idu u korist Crne Gore.
Ne prihvatajući obaveze koje su proistekle iz pomenute odluke arbitražnog tribunala, Oleg Deripaska je 15. januara 2020. godine, u skladu sa odsjekom 36 švedskog Zakona o arbitraži čije je sjedište u Stokholmu, podnio Apelacionom sudu zahtjev za izmjenu odluke donesene u postupku iz 2016. godine, zahtijevajući da se arbitražna odluka izmijeni na način da ista u cjelosti bude poništena.
Ročište u ovom postupku je počelo 20. septembra i trajaće do 27. septembra ove godine, dok se donošenje odluke očekuje u narednim mjesecima.
Dakle, informacije iz medija da ovim postupkom Deripaska želi da nadoknadi gubitke koje ima zbog međunarodnih sankcija nisu tačne jer je postupak pred Apelacionim sudom u Švedskoj pokrenut 2020. godine, tj. prije uvođenja sankcija Rusiji.
Takođe, iznos od više stotina miliona eura koji je iznesen u medijima nije na mjestu iz razloga što iznos tužbenog zahtjeva nije bio naveden ni u tužbi iz 2016. godine, već bi se iznos utvrdio u postupku (da se isti nastavio)", navodi se u reagovanju Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma.
( Vijesti online )