Prijava na Program stručnog osposobljavanja od 11. oktobra do 8. novembra

"Javni poziv za poslodavce iz privatnog i javnog sektora, koji obavljaju djelatnost na teritoriji Crne Gore, biće objavljen u ponedeljak, 10. oktobra 2022. godine"

8939 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Prijava na Program stručnog osposobljavanja osoba sa stečenim visokim obrazovanjem će se podnositi narednih 30 dana, odnosno od 11. oktobra do 9. novembra tekuće godine.

Iz Ministarstva prosvjete je saopšteno da je danas u njihovim prostorijama održan sastanak Koordinacionog tima za praćenje i implementaciju Programa stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem.

"Javni poziv za poslodavce iz privatnog i javnog sektora, koji obavljaju djelatnost na teritoriji Crne Gore, biće objavljen u ponedeljak, 10. oktobra 2022. godine, dok će se prijave podnositi narednih 30 dana, odnosno od 11. oktobra do 9. novembra tekuće godine (do 15 časova)", piše u saopštenju.

Poslodavci iz privatnog sektora prijave za učešće u Programu stručnog osposobljavanja podnose područnoj jedinici Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (birou rada/kancelariji) prema mjestu rada poslodavca i preko portala elektronske uprave (eUprave).

Poslodavci iz javnog sektora prijave za učešće u Programu podnose Upravi za ljudske resurse i preko portala elektronske uprave (eUprave).

Uputstvo za podnošenje Prijave za sve poslodavce preko portala eUprave se nalazi na portalu eUprave www.euprava.me.

"Korisnici za obavljanje stručnog osposobljavanja dobiće priliku za prijavu nakon isteka rokova za prijavu poslodavaca. Pravo na stručno osposobljavanje imaju lica sa stečenim visokim obrazovanjem koja nemaju radno iskustvo u određenom nivou obrazovanja i na evidenciji su Zavoda za zapošljavanje", pojasnili su iz Ministarstva.

Stručno osposobljavanje korisnika traje devet mjeseci i priznaje se kao radno iskustvo u trajanju od 12 mjeseci i kao uslov za polaganje odgovarajućeg stručnog ispita sa stečenim visokim obrazovanjem.

Poslodavci su dužni da korisnicima pruže osposobljavanje u skladu sa Programom stručnog osposobljavanja lica sa stečenim visokim obrazovanjem.

"Cilj Programa je da olakša prelazak mladih iz svijeta obrazovanja u svijet rada kroz pružanje mogućnosti za dodatno sticanje znanja, vještina i kompetencija. Program treba da doprinese i smanjenju nezaposlenosti mladih, kao i da pruži smjernice ustanovama visokog obrazovanja u koncipiranju upisne politike. Program se pokazao kao veoma uspješan, s obzirom na to da je oko 50 odsto korisnika Programa nastavilo radni angažman, što nesumnjivo doprinosi smanjenju nezaposlenosti mladih ljudi", zaključuje se u saopštenju.