Vučić: Zapad nudi rješenje problema - da Kosovo postane članica UN, a Srbija dobije brzi ulazak u EU

"Ne bismo bili ponižavani i primoravani da formalno priznamo Kosovo, ali bi bilo važno da se ne bunimo i damo jasan signal svima da smo saglasni sa članstvom Kosova u UN", rekao je predsjednik Srbije

11410 pregleda11 komentar(a)
Foto: Fonet

Kosovu članstvo u Ujedinjenim nacija,a, Srbiji zauzvrat brzi ulazak u Evropsku uniju, predlog je dve najveće evropske sile za rešenje kosovskog pitanja, otkrio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u obraćanju građanima.

„Suština predloga Nemačke i Francuske je da Srbija dopusti ulazak Kosova i Metohije u sve međunarodne institucije i organizacije, uključujući i UN, nije to precizirano, ali za to bi dobila brzi ulazak u EU i verovatno značajne ekonomske koristi".

„Za Srbiju je i zbog Ustava, ali ne samo zbog Ustava, neprihvatljivo da Kosovo bude članica UN i to će imati posledice", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je rekao da ne možda da ulazi u detalje papira koje je dobio od zapadnih zemalja, ali da se u njemu ne traži da Srbija eksplicitno prizna Kosovo.

„Ne bismo bili ponižavani i primoravani da formalno priznamo Kosovo, ali bi bilo važno da se ne bunimo i damo jasan signal svima da smo saglasni sa članstvom Kosova u UN", rekao je Vučić.

Velike sile to rade i zbog aktuelne geopolitičke situacije i rata u Ukrajini, smatra Vučić.

„Misle da na taj način rešavaju unutar evropske probleme, a drugi razlog je, bez ikakve sumnje i skrivanja, da taj argument Kosova otmu iz ruku Putina i Ruske federacije koji mogu da se pozivaju na taj presedan", rekao je predsednik.

Kako je dodao, u međunarodnom pravu ne postoje posebni slučajevi, osim kad „ste toliko jaki da možete druge da naterate sve ostale da se prave blesavi i govore da je reč o sui generis slučaju".

„Međunarodno pravo je pogaženo i odavno je pravo sile, na koje se svi pozivaju kad im odgovara.

„Naša najveća greška je što smo prihvatili da EU rukovodi procesom rešavanja konačnog statusa KiM, jer bez obzira na potpisan Briselski sporazum, i dalje nismo na ozbiljan način uspeli da postavimo pitanje formiranja ZSO", rekao je predsednik Srbije.

Najavio je da će se Srbija i dalje boriti svim snagom da očuva teritorijalni integritet, ali da su za to „izgledi mali".

Početkom novembra se očekuje da biro komiteta ministara Saveta Evrope donese odluku o početku relativno duge procedure za prijem Kosova u ovu organizaciju.


Četrnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja.

Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk