Nobelova nagrada za mir: Ko je ovogodišnji dobitnik Ales Bjaljacki

Ovaj šezdesetogodišnjak je osnivač centra za ljudska prava Vjasna (Proljeće), koji je nastao 1996. kao odgovor na brutalno ugušene ulične proteste protiv režima autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka

11400 pregleda2 komentar(a)
Bjaljacki, Foto: Reuters

Ales Bjaljacki je istaknuti beloruski aktivista za ljudska prava koji se trenutno nalazi u pritvoru, bez suđenja.

Ovaj šezdesetogodišnjak je osnivač centra za ljudska prava Vjasna (Proleće), koji je nastao 1996. kao odgovor na brutalno ugušene ulične proteste protiv režima autoritarnog lidera Aleksandra Lukašenka.

Vjasna je pružala pomoć uhapšenim demonstrantima i njihovim porodicama, dokumentujući torturu beloruskih vlasti prema političkim zatvorenicima.

„[Bjaljacki] je posvetio život promociji demokratije i mirnog razvoja u matičnoj zemlji", saopštio je komitet za Nobelovu nagradu za mir.

On je ovogodišnje priznanje podelio sa još dve organizacije iz Rusije i Ukrajine.

Prvi put je uhapšen 2011. tri godine je proveo u zatvoru zbog optužbi za utaju poreza koje je uvek negirao.

Ponovo je priveden 2020. posle masovnih protesta zbog, kako beloruska opozicija i nezavisni posmatrači kažu, nameštenih izbora u Belorusiji zahvaljujući kojima je Lukašenko ostao na vlasti.

Predsednica norveškog Nobelovog komiteta Berit Rajs Andersen rekla je da „uprkos ogromnim ličnim teškoćama, nije popustio ni inča u borbi za ljudska prava i demokratiju u Belorusiji".

Neposredno pre hapšenja pre dve godine, Bjaljacki je na Fejsbuku napisao da se beloruske vlasti „ponašaju kao okupacioni režim".

„Stotine hiljada demonstranata širom Belorusije i stotine [njih] uhapšenih".

Lukašenka na Zapadu opisuju kao poslednjeg evropskog diktatora, koji gvozdenom pesnicom vlada Belorusijom od 1994.

On je dozvolio ruskom predsedniku Vladimir Putinu, kao bliskom savezniku, da od prvog dana invazije 24. februara koristi belorusku teritoriju da odatle izvodi raketne napade na Ukrajinu i šalje kopnene trupe i oružje.

Možda će vas zanimati i ova priča


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk