Rovčanin za "Vijesti": Rekonstrukcija TE Pljevlja za sada ide po planu
Elektroprivreda za kraj novembra najavila završetak građevinskih radova koji su preduslov za druge radove, sajber napad odložio tender za toplifikaciju grada
Elektroprivreda (EPCG) očekuje da se do kraja novembra završe građevinski radovi (iskopi, betonske konstrukcije) koji su preduslov za početak bilo kojih drugih radova na projektu ekološke rekonstrukcije Termoelektrane u Pljevljima.
Izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin za “Vijesti” je kazao da radovi na ekološkoj rekonstruciji Termoelektrane idu u skladu sa planom, iako globalna kriza u određenoj mjeri utiče na realizaciju svih, pa i mnogo manjih projekata.
”Imajući u vidu inostranog partnera iz Kine kao glavnog izvođača radova, osjeća se problem u transportu roba, ali i ljudi ka Crnoj Gori i iz nje. Sve to unosi određenu dozu brige, ali radovi i isporuke zasada teku bez kašnjenja i od izvođača nemamo najave o mogućim kašnjenjima”, rekao je Rovčanin “Vijestima”.
Radovi na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane počeli su 27. aprila i planirano je da će biti završeni do 15. oktobra 2024, kada će, ako sve bude teklo po planu, sva postrojenja biti puštena u probni rad.
Ekološku rekonstrukciju Termoelektrane radi konzorcijum kojeg čine kineska kompanija DEC International, Bemax, BB solar i Permonte. Vrijednost radova je oko 60 miliona eura bez PDV-a, od čega je 45 osnovni ugovor, a 15 miliona odnosi se na adaptaciju kotla.
”U toku su građevinski radovi (iskopi, betonske konstrukcije itd.) koji su preduslov za početak bilo koje vrste drugih radova. Gro tih radova je završen i očekujemo da sa prolaskom građevinske sezone u Pljevljima, novembar mjesec najkasnije, budu kompletno završeni”, kazao je Rovčanin.
On tvrdi i da tokom sljedeće godine neće biti zastoja u radu Termoelektrane zbog ekološke rekonstrukcije.
”Tokom sljedeće godine, imajući u vidu plan, neće biti zastoja kada su u pitanju radovi na ekološkoj rekonstrukciji. Zastoj sljedeće godine biće isključivo u skladu sa bilansom električne energije za 2023. godinu a to je iz potreba redovnog godišnjeg remonta postrojenja Termoelektrane”, kazao je Rovčanin.
Projekat ekološke rekonstrukcije sastoji se iz osam segmenata, a trenutno se izvode radovi na šest postrojenju za odsumporavanje, preradi otpadnih voda, startnoj kotlarnici, rashladnom tornju, postrojenju za transport pepela u šljake i prigušivaču buke.
”Radovi na ‘denox’ postrojenju izvodiće se na kraju ekološke rekonstrukcije. Plan je da ti radovi počnu krajem 2023. ili početkom 2024. godine. Dopremanje pojedinih elemenata opreme se očekuje već u prvoj polovini naredne godine”, rekao je Rovčanin.
Otvaranje tendera za izbor najpovoljnijeg ponuđača za projekat toplifikacije Pljevlja, koji je jedan od segmenata ekološke rekonstrukcije, trebao je da bude 9. septembra, ali su rokovi morali biti pomjereni zbog sajber napada jer sajt Uprave za javne nabavke nije radio.
”U ovom mjesecu se očekuje izbor najpovoljnijeg ponuđača i zaključenje ugovora za izvođenje prve faze u vrijednosti od 2,5 miliona eura. Uprava za javne radove je u kapitalnom budžetu zaokružila finansiranje druge i treće faze magistralnog toplovoda, pa će kompletan posao biti iznad 10 miliona eura”, kazao je Rovčanin.
Skoro polovina novca koja će biti utrošena na ekološku rekonstrukciju Termoelektrane odnosiće se na izgradnju postrojenja za odsumporavanje dimnih gasova. Trenutno su emisije sumpornih oksida iz Termoelektrane 6.000 miligrama po metru kubnom a po evropskim direktivama dozvoljene emisije su do 130 miligrama po metru kubnom.
Emisije ugljen dioksida nisu tretirane ekološkom rekonstrukcijom, a EPCG plaća emisije CO2 po uredbi Vlade 24 evra po toni u Eko fond, iz kojeg se finansiraju ekološki projekti.
Nova lokacija za deponovanje pepela i šljake
Nakon ekološke rekonstrukcije, transport pepela i šljake obavljaće se na potpuno drugačiji način od sadašnjeg koji za transport ovih nusprodukata rada pljevaljskog bloka, koristi veliku količinu vode, koja se ispumpava na deponiju Maljevac.
Na pitanje “Vijesti” da li je određena nova lokacija na kojoj će se deponovati pepeo i šljaka, Rovčanin je kazao da će se nakon završetka korišćenja deponije Maljevac razmotriti i potvrditi nova lokacija.
”Usvojenim Detaljnim prostornim planom predviđena je lokacija Šumane”, rekao je Rovčanin.
Nakon ekološke rekonstrukcije pepeo i šljaka će biti skladišteni u silose i obavljaće se suvi transport do neke nove deponije ili sadašnje na Maljevcu. Otpadne vode iz Termoelektrane, nakon završetka rekonstrukcije biće tretirane u postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda prije nego što se budu ispuštale u Vezišnicu.
( Goran Malidžan )