Bivši radnici CKB-a traže zagarantovana prava od nove uprave

Bivši radnici CKB, od kojih je skoro polovina bila na rukovodećim pozicijama, koji su redovno nagrađivani za postignute rezultate, čak i u procesu spajanja banaka, su, kako tvrde, zbog „nepodobnosti“ bivšem rukovodstvu banke, bili prinuđeni da potpišu sporazumne raskide radnih odnosa, uglavnom na sopstvenu štetu

8003 pregleda3 komentar(a)
Foto: Boris Pejović

Bivši radnici Crnogorske komercijalne banke (CKB), njih 20, obratili su se predsjedniku Upravnog odbora CKB-a, Tamasu Kamarasiju, opomenom pred utuženje u kojoj traže da im se ispoštuju zagarantovana prava i predlažu da se organizuje sastanak kako bi mu predočili zahtjeve.

Bivši radnici poručili su da će u suprotnom inicirati zakonom propisane postupke.

Bivši radnici CKB, od kojih je skoro polovina bila na rukovodećim pozicijama, koji su redovno nagrađivani za postignute rezultate, čak i u procesu spajanja banaka, su, kako tvrde, zbog „nepodobnosti“ bivšem rukovodstvu banke, bili prinuđeni da potpišu sporazumne raskide radnih odnosa, uglavnom na sopstvenu štetu.

"Potpisivanju sporazuma prethodio je mučan proces “pregovaranja”, u kojem su zaposleni bili izloženi mobingu, prijetnjama degradacije radnog mjesta, pritiscima, dovođenjem u zabludu", navodi se u obraćanju koje su bivši radnici uputili preko punomoćnika, advokata Mihaila Bojovića.

Dodaje se da nezadovoljnih ima znatno više i da su neki već pokrenuli individualne postupke.

OTP grupa, koja je bila vlasnik CKB banke, kupila je 90,56 odsto akcija Podgoričke banke Societe Generale za 40.46 miliona eura u februaru 2019. godine.

Proces spajanja okončan je 14. decembra 2020. Godine, a spojena banka od tada posluje pod imenom CKB banka.

Bivši radnici CKB-a su naveli da je u procesu spajanja banaka, „sporazumne raskide radnih odnosa“ potpisalo znatno više zaposlenih nego je što im je prvobitno rečeno da je višak.

Prema riječima onih koji su se preko advokata obratili novom rukovodećem kadru banke, nije bilo komuniciranih kriterijuma po kojima se vrši izbor, rukovodioci nijesu krili činjenicu da su mogli da biraju ko će ostati u banci, a kome nema mjesta, a matrica po kojoj je vršen pritisak bila je u svim slučajevima manje – više jednaka.

Oni su poručili da su prava ugrožena tim sporazumom spremni da izdejstvuju i u redovnom sudskom postupku.

Poslodavac, kako je saopšteno, ima rok od osam dana da odgovori na opomenu.