Borelj - žestok obračun sa spoljnom politikom EU
Žozep Borelj je kritikovao zavisnost EU od Kine (jeftini proizvodi), Rusije (jeftini gas i nafta) i SAD (odbrana) i faktički proglasio bankrot spoljne politike EU.
Žozep Borelj ima zvučnu titulu: on je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost. Ali, Borelj bi više volio jednostavniju titulu: ministar spoljnih poslova EU. Ali taj poduhvat je uvijek propadao zbog članica EU: Vlade postavljaju ministre, a ne Brisel – tako se na to gleda od Lisabona do Varšave. Borelj treba da koordinira. E pa taj Borelj je sada ustvari proglasio bankrot te vrste spoljne politike EU.
„Mi Evropljani smo sada suočeni sa posljedicama dugog procesa. Evropa je potpuno odvojila svoj prosperitet od svoje bezbjednosti u mnogim evropskim prijestonicama. Naš prosperitet se zasnivao na jeftinoj energiji iz Rusije. I u pristupu kineskom tržištu, za transfer tehnologije i ulaganja, i uvijek sa ciljem da se dobiju jeftini proizvodi", rekao je Borelj.
Zatim je dodao rečenicu koju su Evropljani ranije čuli od Donalda Trampa: „A našu bezbjednost smo delegirali Sjedinjenim Državama."
Evropu brane američki vojnici, jeftin gas joj isporučuju Rusi, a jeftine proizvode Kina. Taj model je potpuno propao, zaključuje Borelj: „Potpuno smo odvojili izvore našeg prosperiteta od izvora naše bezbjednosti."
Šef 130 ambasada EU širom svijeta
Španac je održao neobičan govor na godišnjem sastanku sa svojim ambasadorima. Kao visoki predstavnik, ima svoje ambasadore u oko 130 zemalja - pored ambasada koje 27 država članica EU ima u gotovo svim zemljama svijeta.
Borelj je pozvao „svoje" diplomate da bolje rade svoj posao evropskih ambasadora - jer vrijeme preokreta tek počinje.
„Događaji za koje smo mislili da se nikada neće desiti sada se dešavaju jedan za drugim."
Crni labud će postati norma, „bijeli labudovi više neće biti u većini". Drugim riječima: u godinama koje dolaze Evropa mora biti spremna za razvoj događaja koje niko ne predviđa.
Ne treba ići iz zavisnosti u zavisnost
Za Borelja, Putinov napad je mnogima uzdrmao pogled na svijet - u prijestonicama EU, na univerzitetima, među diplomatama. Ekonomska isprepletanost i s tim povezano vjerovanje u mirno rješenje sukoba pretvorili su se u zavisnost.
Upravo ovu grešku ne bi trebalo ponoviti u očajničkoj potrazi za dobavljačima gasa i struje. „Ne smijemo zamijeniti jednu zavisnost novom zavisnošću".
Evropljani su sad možda mogli da odahnu, jer tečni gas dolazi iz SAD:
„Ali šta će dogoditi ako Sjedinjene Države, sa novim predsjednikom, više nisu tako prijateljske i kooperativne prema Evropi?
Borelj poziva sve zemlje članice da se što prije osamostale u snabdijevanju energijom ili, ako je potrebno, da bolje rasporede rizik od uvoza.
Ubuduće treba bolje saslušati druge
Borelj je uputio još jedno važno upozorenje svojim diplomatama: ne bi trebalo da precjenjuju ulogu Evrope kao modela vladavine prava i demokratskog modela za druge regione svijeta. Ubuduće bi bilo bolje da više slušaju šta drugi govore, glasi njegov savjet ambasadorima.
„Pošaljite telegram... i to brzo."
Na kraju je Visoki predstavnik bio vrlo praktičan. Predstavništva EU, koja zvanično nisu ambasade već „delegacije", kako bi se lakše razlikovale od nacionalnih stranih predstavništava, trebalo bi da ga, bolje obavještavaju, jer on, Visoki predstavnik, vijesti često sazna tek iz medija.
„Trebalo bi da budem najbolje informisani čovjek na svijetu", sa svim tom brojnim delegacijama koje EU ima širom svijeta. Zato vas molim: "Pošaljite telegram, e-mail - i to brzo". I više tvitova je dobrodošlo, to je sada sve važnije.
( Deutsche Welle )