Svjetski fond za prirodu: Populacije divljih životinja pale za gotovo 70 odsto od 1970.

Razaranje prirodnih staništa posebno radi razvoja poljoprivrede ostaje glavni uzrok, a slijedi pretjerana eksploatacija i krivolov, dok su klimatske promjene treći faktor ali njihova uloga se jako brzo povećava

5131 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Posmatrane populacije divljih vrsta - sisavci, vodozemci, reptili i ribe - u prosjeku su manje za gotovo 70 odsto od 1970. godine, ističe se u danas objavljenom izvještaju Svjetskog fonda za prirodu (WWF) i ukazuje na sve izrazitiju vezu između gubitka biodiverziteta i klimatskog zagrijavanja.

Između 1970. i 2018. u prosjeku 69 odsto populacije tih divljih vrsta - riba, ptica, sisavaca, amfibija i reptila nestalo je prema indikatoru Živa planeta, referentnom mjerenju koje WWF objavljuje svake dvije godine.

Razaranje prirodnih staništa posebno radi razvoja poljoprivrede ostaje glavni uzrok, a slijedi pretjerana eksploatacija i krivolov.

Klimatske promjene su treći faktor ali njihova uloga se jako brzo povećava, upozorio je Markoi Lambertini generalni direktor Svjetskog fonda za prirodu.

Kao uzroci nestajanja divljih vrsta slijede zagađenje vazduha, vode i zemlje kao i to što čovjek širi invazivne vrste.

Ovaj izvještaj je "crveni alarm za planetu i prema tome za čovječanstvo u trenutku kada zaista počinjemo da shvatamo da su trajni ekosistemi, bogati biodiverzitet i stabilna klima potrebni da garantuju prosperitetnu i sigurniju budućnost za sve nas, i posebno za našu djecu injihovu djecu", rekao je Lambertini na onlajn konferenciji za novinare.

Uoči međunarodnog samita COP15 biodiverzitet, u decembru u Montrealu, WWF poziva vlade da iskoristi "posljednju šansu" i usvoje ambiciozan svjetski sporazum za spasavanje divljih vrsta, poput Pariskog sporazuma o klimatskim promjenama iz 2015. godine.

U izvještaju se apeluje da se "ojačaju napori konzervacije i restasuracije", proizvodnje i trošenja trajnije hrane i brzo ukidanje upotrebe fosilnih goriva u svim ekonomskim sektorima da bi se "preokrenula trend gubitka biodiverziteta".

Podaci su "zaista zastrašujući" za Latinsku Ameriku rekao je Mark Rajt, naučni direktor WWF-a navodeći da je u toj oblasti, poznatoj po svojoj biološkoj raznolikosti, zabilježen nestanak vrsta od 94 odsto.

U Evropi je populacija divljih životinja pala u prosjeku za 18 odsto, ali taj podatak prikriva ekstremne istorijske gubitke biodiverziteta prije posmatranog perioda, rekao je Endru Teri direktor za konzervaciju Zoološkog društva Londona, partnera sa Svjetskim fondom za prirodu u utvrđivanju ovog pokazatelja.

U Africi se procjenjuje prosječan gubitak divljih vrsta od 66 odsto. Posebno uočljiv primer za to je nacionalni park Kazuzi Biega u Demokratskoj Republici Kongo gdje je broj gorila na istočnim ravnicapa pao za 80 odsto, prije svega zbog lova, rekli su naučnici.

Džinovske kožaste kornjače, risovi, ajkuke, korali su dio najugroženijih vrsta.