Institut za crnu metalurgiju reprogramirao dug od skoro 300.000 eura

Prema riječima predsjednika Odbora direktora ICM-a, od suštinskog značaja za ICM, bilo bi nalaženje modela za odgovarajući socijalni program za koji “ova kompanija nema apsolutno nikakve finansijske mogućnosti da sprovede sama”

3468 pregleda4 komentar(a)
Nova uprava naslijedila velike dugove: Vasilije Savović, Foto: Svetlana Mandić

Institut za crnu metalurgiju (ICM) reprogramirao je poreski dug, pa će narednih 60 mjeseci otplaćivati 296 hiljada eura, koliko ta kompanija duguje za poreze i doprinose.

“Ulazak u reprogram, kao najnoviji momenat u borbi za opstanak kompanije, je ujedno i za radost i za brigu. Za radost je što je menadžment uspio da obezbijedi novac i uvede kompaniju u redovnost plaćanja obaveza i formalno pravno ispravan status pred Upravom prihoda, a za veliku brigu je da li će se u dužem trajanju, paralelno sa tekućim obavezama, moći servisirati naslijeđeni dugovi. U ovom momentu se i ne govori o modelima kako prevazići drugu dominantnu stavku u naslijeđenim dugovanjima, a to je porez na nepokretnost, koji je blizu 300.000 eura”, rekao je za “Vijesti” predsjednik Odbora direktora ICM-a Vasilije Savović.

Prema njegovim riječima, od suštinskog značaja za ICM, bilo bi nalaženje modela za odgovarajući socijalni program za koji “ova kompanija nema apsolutno nikakve finansijske mogućnosti da sprovede sama”. U ICM-u je trenutno zaposleno 66 radnika i iako je višak njih sigurno 25 o socijalnom programu ne mogu ni da razmišljaju jer nemaju finansijskih mogućnosti za to.

“Mišljenja smo da bi trebalo prodiskutovati mogućnost da se u okviru potpisanog reprograma omogući određena tolerancija u terminima plaćanja, pod uslovom da firma redovno servisira tekuće obaveze prema državi”, istakao je Savović.

Nova uprava je, kako je kazao, na nepuno 12 mjeseci od kako rukovode preduzećem, uspjela da privede kraju zatečene stare reprograme za dugove za poreze i doprinose i da od marta ove godine uspostavi redovnost uplaćivanja tekućih obaveza po ovom osnovu.

“Izuzetno velikim naporima uspjeli smo da ispoštujemo zahtjeve javnog poziva za reprogram dugovanja koja se odnose na period nakon januara 2021. godine Samo po tom osnovu, u procesu kvalifikacije, Upravi prihoda i carina je uplaćeno preko 50 hiljada eura”, rekao je predsjednik Odbora direktora ICM-a i dodao da su ukupna dugovanja oko 900 hiljada eura.

Trenutno stanje u ICM-u je takvo, kazao je Savović, da su amortizovani svi akutni problemi koji su u ovo vrijeme “prošle godine ozbiljno prijetili da uvedu firmu u stečaj”.

“Bližimo se isteku prvih 12 mjeseci od kada je kompletirana nova uprava i godinu za nama obilježila je borba sa blizu million eura naslijeđenih dugovanja, što je u visini od preko 80 odsto godišnjeg prihoda firme. Stanje se ubrzano usložnjavalo, jer se dug za poreze i doprinose na zarade gomilao iz mjeseca u mjesec, usljed potpune obustave prijavljivanja i plaćanja počev od januara 2021. godine”, rekao je Savović.

Pogled na polugodišnje bilanse za 2022. godinu, prema riječima Savovića, uliva određeni optimizam.

“Gubitak za šest mjeseci 2021. godine bio je 198.000 eura, dok je za prvih pola godine 2022. gubitak 18.000 eura. U svakom slučaju, iako je za optimizam, ova kalkulativna kategorija nas neće zavarati. Isključivo smo usmjereni na neto novčani tok i likvidnost koja bi nam omogućila da firma opstane, jer trenutno vodi tešku dvostruku borbu, sa tekućim obavezama i skoro milionskim koje su naslijeđene iz prethodnog perioda”, zaključio je Savović.