Osam savjeta koji će pomoći da djeca jedu zdravije

Pustite djecu da vam pomažu u pripremanju hrane. I oni najmanji će veselo prihvatiti zadatak koji ste im dali. Čak ako ste umorni i želite biti sami, dajte im neki zadatak. Veća je vjerovatnoća da će jesti hranu koju su sami pripremili

65 pregleda0 komentar(a)
dijete, jelo, Foto: Shutterstock
30.09.2017. 10:14h

Nikada nije prerano ili prekasno da krenete podučavati svoju djecu da konzumiraju zdravu ishranu. Prehrambene navike stečene u ranom djetinjstvu mogu u kasnijoj životnoj dobi uticati na naše zdravstveno stanje.

1.Budite primjer

Djeca uče ono što vide. Ako se vodite primjerom ''radi ono što ti ja kažem, a ne ono što ja radim'' sigurno znate da takav pristup rijetko kada funkcioniše. Djeca vole kopirati i u vama vide svoj uzor. Dakle, vrijeme je da promijenite svoje navike. Ako djeca vide da se hranite zdravo, onda je velika vjerovatnost da će i oni početi jesti takvu vrstu hrane.

2. Povedite ih u kupovinu namirnica

Ne samo da je odlazak na pijacu ili u prodavnicu odlična prilika da se dodatno družite sa svojom djecom, već im tamo možete dopustiti da sami odaberu koje povrće, voće, meso ili ribu će staviti na sto ili u tanjur. Veće su šanse da dijete na taj način zavoli zdraviji način ishrane.

3. Neka bude ukusno

Iako vam se ovaj savjet možda čini potpuno nepotreban, nemojte brzati sa zaključkom. Poigrajte se s teksturama i bojama. Narežite mrkvu na tanke štapiće i napravite dressing. Kombinacija je to koja je ukusna i zdrava.

4. Neka bude zabavno

Djeca se vole zabavljati, stoga pokušajte od hrane koju uvodite u ishranu napraviti dobru zabavu, igru ili uzbudljivo iskustvo kako bi bili sigurni da imate potpunu pažnjut vaše djece. Djeci može vrlo lako dosaditi ako im nudite iste kombinacije jela. Probajte neko egzotično voće ili povrće koje do sada niste koristili. Izbjegavajte bilo kakvu kaznu ako djeca ne pojedu svoje povrće jer će ga tako zamrziti još i više.

5. Neka vam pomažu

Pustite djecu da vam pomažu u pripremanju hrane. I oni najmanji će veselo prihvatiti zadatak koji ste im dali. Čak ako ste umorni i želite biti sami, dajte im neki zadatak. Veća je vjerovatnoća da će jesti hranu koju su sami pripremili.

6. Ne odustajte

Ako ne uspijete odmah, pokušajte opet. Kada pripremate zdravu opciju za jelo obavezno ponudite djetetu da proba, bez obzira koliko puta je prethodno odbilo to jesti. Stručnjaci napominju, djeca ponekad trebaju nekoliko puta vidjeti istu hranu prije nego je uopšte požele probati. Ako ste dosljedni i uporni na kraju će sigurno htjeti probati što ste im to pripremili. Izbjegavajte situacije u kojima djetetu nudite sladoled ako pojede povrće.

7. Pazite na prezentaciju

Razmislite što kupujete na pijaci ili prodavnici te što dajete vašem djetetu za užinu. Bilo bi najbolje kada bi kupili nešto zdravo i onda to dali vašem djetetu kako bi stvorili naviku zdrave ishrane. Djeca vas neće preklinjati čokoladu ili drugi slatkiš ako nemaju naviku redovito jesti takvu vrstu hrane.

8. Imajte strpljenja

Nakon što se djeca počinju osamostaljivati, hrana često postane glavni predmet rasprave i pregovaranja. Ne dajte hrani preveliku moć, izbjegavajte pregovaranje. Imajte strpljenja. Nemojte ih siliti. Mala količina zdrave hrane bolja je nego da ne pojedu ništa, prenose Nezavisne.