Aerodrom u Tivtu nastavio loše poslovanje
Ta vazdušna luka izgubila najveći dio jednog od svojih najbitnijih tržišta Istočne Evrope
Nakon relativno slaba tri mjeseca glavne ljetnje turističke sezone, aerodrom Tivat nastavio je sa lošim rezultatima u fizičkom obimu saobraćaja i u septembru, kada je kroz terminalnu zgradu te vazdušne luke prošlo ukupno samo 90.648 putnika.To je tek 40,2 odsto od broja putnika koji je tivatski aerodrom imao u septembru rekordne 2019. godine.
Učinak prošlog mjeseca bio je značajno manji čak i u odnosu na septembar prošle godine, kada je tivatski aerodrom imao 118.218 putnika tog mjeseca. To znači da je ovogodišnji septembar u fizičkom obimu prometa bio za oko 30 odsto lošiji od lanjskog. Sve to rezultat je činjenice da je aerodrom Tivat ove godine zbog ratnih dešavanja, političke krize i sankcija, izgubio najveći dio jednog od svojih najbitnijih tržišta – Istočne Evrope, jer ova godine nije uopšte bilo letova brojnih kompanija iz Ukrajine, dok su zbog sankcija letovi prema Tivtu iz Rusije izostali već treću, a Bjelorusije drugu godinu zaredom.
Na Aerodromu Tivat prošlog mjeseca zabilježene su 554 operacije vazduhoplova što je za 29,6 posto manje slijetanja i poljetanja u odnosu na isti mjesec lani kada je na pisti pored Tivatskog zaliva, bilo 718 operacija vazduhoplova. Inače, do kraja trećeg kvartala kraj septembra) ove godine Aerodrom Tivat je ostvario promet od samo 564.913 putnika, što je za 10,2 odsto slabiji reultat nego za devet mjeseci prošle godine. Kada se ovaj učinak uporedi sa rezultatom Aerodroma Tivat za devet mjeseci rekordne 2019. godine kada je on bilježio promet od 1.232.795 putnika, slika je još i sumornija jer je ovogodišnji promet čak 118 odsto slabiji nego prije tri godine. Ovo dokazuje da, iako je broj letova za zemlje Zapadne Evrope ovog ljeta bio pojačan u odnosu na ranije, te iako je za Tivat redovan sezonski saobraćaj sa tri leta sedmično uspostavila i turska nacionalna aviokompanija Turkish Airlines, to nije ni izbliza bilo dovoljno da pokrije ogromnu “rupu” koju je u poslovanju tivatske vazdušne luke napravio prekid aviosaobraćaja Crne Gore sa Rusijom, Ukrajinom i Bjelorusijom.
( Siniša Luković )