Poljska neće dobiti novac EU dok ne popravi stanje u pravosuđu
Evropska komisija je saopštila da neće isplatiti ogromnu većinu od 75 milijardi eura ukoliko Varšava ne ispoštuje zahtjeve
Evropska unija neće isplatiti veliku većinu od 75 milijardi eura razvojnih fondova namijenjenih Poljskoj do 2027. ukoliko Varšava ne popravi stanje u pravosuđu, kazao je juče portparol Evropske komisije.
Zbog situacije u poljskom pravosuđu, Evropska komisija je već zamrzla oko 35 milijardi eura opredijeljenih za Poljsku iz zajedničkog plana stimulansa EU osmišljenog za oporavak ekonomija od pandemije kovida -19, podsjeća Rojters.
Sada je Komisija upozorila da su skoro sva sredstva opredijeljena za Poljsku, iz zajedničkog budžeta bloka za 2021-27. dovedena u pitanje budući da Varšava ne ispunjava demokratske standarde po pitanju nezavisnosti pravosuđa.
”Zbog nepovinovanja, Komisija ne može postupiti u skladu sa potraživanjima za plaćanje”, kazao je portparol Stefan de Kirsmaker, dodajući da je jedini izuzetak mali dio novca vezan za tehničku pomoć u pripremi razvojnih projekata, umjesto za njihovu implementaciju.
Na vlasti od 2015. godine, vladajuća populistička partija Pravo i pravda (PiS) je sprovela reformu poljskih sudova. Promjene su uključivale i slučajeve u kojima su sudije koje se kritički odnose prema vladi smjenjivane sa visokih pozicija na koje su zatim imenovani vladini poslušnici.
Poljski ministar pravde Žbignev Ziobro - tvrdolinijaš koji se smatra nosiocem vladinih promjena u pravosuđu - kazao je da bi takav potez Brisela bio “očigledno nezakonit”.
Njegov kolega zadužen za upravljanje fondovima EU, ministar za razvoj Gregorž Puda kazao da pregovori sa Briselom o pripremi detaljnih planova idu dobro na tehničkom nivou.
On je dodao da poljska parlamentarna opozicija pokušava da obeshrabri Poljake da podrže PiS preuveličavajući rizike gubitka novca od EU.
EU, kao i mnoge međunarodne organizacije i grupe za zaštitu ljudskih prava, tvrde da je PiS naudio demokratskim kontrolnim polugama uništavajući nezavisnost sudova u ovoj bivšoj komunističkoj državi od 38 miliona stanovnika.
Od ulaska u EU, Poljska je bila najveći korisnik pomoći bloka, ističe Rojters. Međutim proteklih godina, nacionalistička euroskeptična i antinjemačka retorika PiS-a dovela su do sporenja između Varšave i Brisela.
( N.B. )