Novi premijer Švedske najavio promjenu imigracione politike
Nova vlada predstavlja oštar zaokret udesno za zemlju u kojoj je Švedska socijaldemokratska radnička partija, stranka lijevog centra, bila na vlasti prethodnih osam godina
Novi švedski premijer Ulf Kristerson predstavio je koalicionu vladu desnog centra u parlamentu, obećavši promjenu kursa u imigracionoj i energetskoj politici i krivičnom pravosuđu.
Manjinsku vladu Kristersona, koga je parlament juče izabrao za premijera, čine njegova Umjerena stranka, Hrišćanske demokrate i Liberali, a izvršnu vlast podržava i antiimigraciona partija Švedske demokrate, koja je ranije bila na ekstremno desnim pozicijama.
Nova vlada predstavlja oštar zaokret udesno za zemlju u kojoj je Švedska socijaldemokratska radnička partija, stranka lijevog centra, bila na vlasti prethodnih osam godina.
Kristerson je danas pred poslanicima obećao reviziju krivičnog zakona i šira ovlašćenja policije u borbi protiv kriminalnih bandi koje su posljednjih godina postale moćnije i nasilnije.
„Nijedna druga zemlja u cijeloj Evropi nema trend nasilja kao Švedska, uz 53 smrtonosne pucnjave od početka godine. Vlada sada počinje najveću ofanzivu protiv organizovanog kriminala u švedskoj istoriji“, kazao je 58-godišnji Kristerson.
On je obećao i „promjenu paradigme“ imigracione politike, označavajući definitivan kraj višedecenijske liberalne imigracione politike, čije je zaoštravanje započeto već za vrijeme prethodne socijaldemokratske vlade.
Naveo je da je imigracija u Švedsku postala „neodrživa“ i dodao da je to rezultiralo lošom integracijom, nezaposlenošću, nesigurnošću i drugim problemima.
Oko 20 odsto od 10 miliona stanovnika Švedske rođeno je u inostranstvu, i mnogi od njih su izbjeglice iz ratom razorenih zemalja, uključujući Siriju, Irak, Avganistan i Somaliju.
Stavovi prema imigraciji su postali tvrđi u Švedskoj posljednjih godina, što je doprinijelo usponu stranke Švedske demokrate, koja će zahvaljujući podršci Kristersonovom kabinetu moći da utiče na vladinu politiku u oblastima kao što su imigracije i pravosuđe.
Sa druge strane, opozicioni političari lijevog centra optužuju Kristersonovu koaliciju da urušava međunarodnu reputaciju Švedske kao tolerantne i gostoljubive nacije.
Kad je riječ o energetici, Kristerson je nagovijestio povećanje upotrebe nuklearne energije, za razliku od prethodnih vlada koje su težile okončanju njenog korišćenja.
Novi premijer je rekao da će cilj u proizvodnji električne energije biti promijenjen sa „100 odsto obnovljivih izvora energije“ na „100 odsto bez fosilnog goriva“, što ostavlja prostor za nuklearnu energiju.
Kristerson podržava nastojanja Švedske i susjedne Finske da postanu članice NATO-a. On je danas rekao da će se njegova vlada držati sporazuma koji je prethodna postigla sa Turskom, o ukidanju podrške kurdskim grupama koje Ankara optužuje za terorizam. Kao uslov za prihvatanje ulaska Švedske i Finske u NATO, Turska je postavila obračun sa pripadnicima kurdskih grupa koji žive u nordijskim zemljama.
U novoj vladi Švedske su 24 ministra, od kojih je 13 iz Umjerene stranke, šest iz Hrišćanskih demokrata i pet iz Liberala.
Ministar spoljnih poslova je šef poslaničke grupe Umjerene stranke Tobijas Bilstrom. Liderka demohrišćana Eba Buš imenovana je za ministarku energetike, dok je 25-godišnja funkcionerka Liberala Romina Purmoktari ušla u istoriju kao najmlađa ministarka u vladi Švedske. Ona će voditi resor za klimu i životnu sredinu.
Na izborima 11. septembra, Umerena stranka je bila treća sa 19,1 odsto glasova, Hrišćanske demokrate su osvojile 5,3 odsto, a Liberali 4,6 odsto. Švedske demokrate su zauzele drugo mjesto sa 20,5 odsto glasova, dok su sada opozicione socijaldemokrate bile ubjedljivo prve sa 30,3 odsto glasova.
( BETA )