Pasarele i zaštićene dine novi znak Velike plaže
Prvi put kroz ove radove je izvršena rehabilitacija dine i to mašinskim nabacajem pijesaka i sadnjom vegetacije koja je karakteristična za prostor dine. Za ovaj posao angažovani su predstavnici Biološkog fakulteta iz Podgorice
Služba za uređenje i izgradnju Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom raspisala je javni poziv za izvođenje radova na ograđivanju dina i sanacije postojeće ograde na Velikoj plaži. Shodno zakonskim procedurama, izabran je izvođač radova i sa njim je potpisan ugovor o izvođenju radova krajem avgusta ove godine. Rok izvršenja ugovora je jedna godina.
To se navodi u odgovoru JP na pitanje “Vijesti” kada će biti izvršena sanacija pasarela i ograda koje štite pješčane dine i autohtono bilje u zaleđu nekih kupališta na Velikoj plaži. Prilaze pasarelama, održavaju zakupci kupališta.
JP podsjeća da je kroz međunarodni projekat “Welcome”- projekat zaštite pješčanih dina na Velikoj plaži, izvršilo rehabilitaciju oštećene dine u zaleđu kupališta Evropa beach.
”Tim radovima izvršeno je postavljanje drvene ograde u dužini 550 metara, čime se spriječilo dalje ugrožavanje dine na tom prostoru. Urađena je drvena pasarela u dužini 20 metara kako bi se trasirala staza za korisnike kupališta i na taj način dao pozitivan primjer korišćenja prostora. Prvi put kroz ove radove je izvršena rehabilitacija dine i to mašinskim nabacajem pijesaka i sadnjom vegetacije koja je karakteristična za prostor dine. Za ovaj posao angažovani su predstavnici Biološkog fakulteta iz Podgorice”, piše u dopisu JP.
Dodaje se da je za potrebe izvođenja radova na zaštiti i rehabilitaciji pješčanih dina, Agencija za zaštitu prirode i životne sredine izdala dozvolu i uslove zaštite prirode na osnovu kojih je pripremljen predmjer i predračun, a za realizaciju ovoga posla korišćeni su pozitivni primjeri i iskustva iz inostranstva, prije svega Italije, na zaštiti pješčanih dina na plažama. Podsjeća se da JP nastavilo projekat zaštite pješčanih dina na Velikoj plaži i to u zaleđu kupalište As Saranda beach.
”Tim radovima izvršeno je postavljanje drvene ograde u dužini 540 metara i urađena je drvena pasarela u dužini 20 metara. Kroz ove radove je izvršena rehabilitacija dine nasipanjem autohonog pijeska prema susjednom korisniku (Natural Beach). Takođe kroz ove radove zamijenjena je dotrajala i postvljena nova ograda u dužini od 1.560 metara na lokaciji Kite surf Pacha - prilazni put. U okviru tih radova postavljene su i 4 informativne table koje daju osnovne podatke o značaju dina i važnosti halofitne vegetacije”, piše u odgovoru JP.
Područje Velike plaže, Rješenjem o zaštiti objekata prirode (“Sl. list “SRCG” br. 30/68”) stavljeno je pod zaštitu, shodno odredbama Zakona o zaštiti prirode. Halofitna vegetacija koja je nastanjena na pješčanim dinama Velike ulcinjske plaže smatra se posebnom ekološkom vrijednošću ovog prostora i bila je predmet pažnje mnogih botaničara.
”Zbog velike ekološke važnosti i vrijednosti pješčanih dina Velike ulcinjske plaže, a usljed evidentnog antropogenog uticaja, potrebno je zaštititi i sačuvati postojeću raznolikost vrsta na ovom području. Javno preduzće za upravljanje morskim dobrom Planom aktivnosti od 2013, opredjeljuje sredstva i otpočinje izvođenje radova na njihovoj zaštiti”, navode u JP.
Podsjećaju da su osim na Evropi beach i Saranda Beach, pasarele i ograde postavljene i na kupalištima Pasha Kite/ Wind Surf, Macao beach, Sandbox kite surf, Dolcinium kite beach, Kite loop i Kabanya Kite surf.
( Dejan Peruničić )