Damjanović: Popis stanovništva najranije u maju naredne godine

Damjanović je rekao da je pretpostavka da bi zakon mogao biti usvojen na sjednici Parlamenta, koja je zakazana za 1.novembar, ili tokom trajanja sjednice koja može biti u oktobru, novembru ili decembru, u zavisnosti od dinamike

22961 pregleda30 komentar(a)
Foto: Boris Pejović

Zakonodavni odbor je sa četiri glasa za i tri protiv utvrdio da je Predlog zakona o popisu stanovništva u skladu sa Ustavom i zakonodavnim sistemom.

Ministar finansija Aleksandar Damjanović je kazao da bi popis stanovništva mogao najranije biti sproveden u maju naredne godine pa do jeseni 2023.godine.

On je na sjednici Zakonodavnog odbora, koji razmatra Predlog zakona o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova, rekao da Zakon mora biti donesen ranije, jer od momenta kada se usvoji u Skupštini mora proći pola godine da se stvore sve institucionalne i organizacione pretpostavke da bi se popis sproveo.

Damjanović je rekao da je pretpostavka da bi zakon mogao biti usvojen na sjednici Parlamenta, koja je zakazana za 1.novembar, ili tokom trajanja sjednice koja može biti u oktobru, novembru ili decembru, u zavisnosti od dinamike.

Predlog zakona je Vlada usvojila na sjednici 2. juna ove godine.

Popisom su obuhvaćeni crnogorski državljani koji imaju prebivalište ili boravište u Crnoj Gori bez obzira da li su prisutni u mjestu stanovanja ili privremeno borave u drugom mjestu Crnoj Gori ili u drugoj državi i stranci koji imaju odobren stalni ili privremeni boravak.

O osobama koja se obuhvataju popisom prikupiće se, između ostalog, podaci o imenu i prezimenu, polu, datumu rođenja i jedinstvenom matičnom broju, mjestu i državi rođenja, bračnom statusu, odnosno vanbračnoj zajednici, životnom partnerstvu lica istog pola, državljanstvu, nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem jeziku, jeziku kojim lice uobičajeno govori. "Izuzetno , ako lice ne želi da se izjasni o nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti, vjeri, maternjem i jeziku kojim lice uobičajeno govori, upisuje se odgovor 'Ne želi da se izjasni", navodi se u predloženom zakonu.

O domaćinstvima prikupiće se podaci o jedinici lokalne samouprave, naselju, adresi stanovanja, imenu i prezimenu svih članova domaćinstva i drugih osoba koja stanuju u stanu u trenutku popisa, imenu roditelja za sve članove domaćinstva, imenu bračnog ili vanbračnog partnera ili životnog partnera istog pola, odnosu prema nosiocu domaćinstva, položaju člana u porodici (srodstvo), razlozima prisutnosti, odnosno odsutnosti lica, osnovu korišćenja stana. Prikupiće se podaci i o činjenici da li se domaćinstvo bavi poljoprivrednom proizvodnjom, površini ukupno korišćenog poljoprivrednog zemljišta, površini oranica, trajnih zasada, površini pod plastenicima, broju stoke po vrstama i broju živine i broju košnica pčela.

O stanovima i drugim nastanjenim prostorijama koje se obuhvataju popisom prikupiće se podaci o mjestu (naselje), adresi, tipu stambenog prostora, vrsti kolektivnih stanova, korišćenju stana, ukupnoj površini stana, broju soba u stanu, opremljenosti stana sanitarnim prostorijama, vodovodnim, kanalizacionim, instalacijama za klimatizaciju, tipu grijanja, energentu koji se pretežno koristi za grijanje...

Poslanica SDP-a Draginja Vukanović Stanković je ocijenila da nije prihvatljivo ovako važan zakon predlagati kada je Vlada u tehničkom mandatu, navodeći da akt nije u skladu sa ostalim zakonima i Ustavom Crne Gore. Istakla je da će SDP biti protiv tog predloga zakona.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Dejan Đurović je rekao da će popis pokazati realno stanje u Crnoj Gori po pitanju ne samo nacionalnog, jezičkog izjašnjavanja, već po pitanju broja stanovnika i raznih stanovnika kojih su građani Crne Gore samo tokom izbornih dana.

"Ja znam da srpski nacionalni korpus u ovom momentu predstavlja većinu u Crnoj Gori i da će se preko 50 odsto građana izjasniti da govori srpskim jezikom. To je jedan od preduslova za izmjenu dijela Ustava, sve ostalo je neutemeljeno i neargumentovano. Biće mi čast da se organizuje prvi fer popis nakon 1941. godine, a onda i prvi fer parlamentarni izbori", rekao je Đurović.

Suzana Pribilović (DPS) je kazala da ne bježe od popisa, jer znaju da je to zakonska obaveza koja nije do sada sprovedena zbog kovida i izbornog proseca.

“Mi nismo uticali, niti smo bilo što osporavali da do popisa ne dođe. Isto tako ne osporavamo da dođe u narednom periodu, ali dajte da imamo zakonsko rješenje koje sadrži ono što treba u skladu sa Ustavom, pravnim sistemom i najboljom međunarodnom praksom”, kazala je Pribilović.