Odluka Vlade: U Vojsci 1.950 formacijskih mjesta
“Odlukom je utvrđeno veličina VCG od 1.950 formacijskih mjesta, kao i da Vojsku čini: Generalštab, Pješadijski bataljon, Vazduhoplovstvo, Mornarica, Logistički bataljon, Centar za obuku, Počasna garda, Četa specijalnih snaga, Četa vojne policije i Četa veze”, saopšteno je nakon sjednice Vlade
Odlukom Vlade o organizacijsko‐formacijskoj strukturi i veličini Vojske Crne Gore (VCG) utvrđeno je da VCG ima 1.950 formacijskih mjesta.
Vlada je Odluku donijela u skladu sa Planom vojne integracije Crne Gore u NATO, kako bi se njena struktura uskladila sa misijama i zadacima u okviru NATO saveza.
“Odlukom je utvrđeno veličina VCG od 1.950 formacijskih mjesta, kao i da Vojsku čini: Generalštab, Pješadijski bataljon, Vazduhoplovstvo, Mornarica, Logistički bataljon, Centar za obuku, Počasna garda, Četa specijalnih snaga, Četa vojne policije i Četa veze”, saopšteno je nakon sjednice Vlade.
Kako se dodaje, tako definisana organizacijsko-formacijska struktura i veličina Vojske primjerena je potrebama i njenim zadacima iz člana 129 Ustava Crne Gore, finansijski održiva, odnosno usklađena sa mogućnostima Crne Gore za njeno finansiranje.
“Time se obezbjeđuje nastavak započetih aktivnosti u procesu dalje integracije u NATO, kao i dalje unapređenje sposobnosti, sa ciljem održavanja interoperabilnosti sa saveznicima i partnerima. Takođe, utvrđena struktura obezbjeđuje nastavak racionalizacije, povećanje efikasnosti i podmlađivanje kadra”, kaže se u saopštenju.
Vlada je danas utvrdila i Predlog zakona o obezbjeđivanju zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu.
“Predloženim zakonom prvi put se posebnim pravnim aktom propisuju: parametri zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu, obaveze pravnih lica koja obavljaju djelatnost javnog vodosnabdijevanja, aktivnosti u slučaju odstupanja od propisanih vrijednosti parametara, praćenje zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku upotrebu, kao i druga pitanja od značaja za obezbjeđivanje zdravstveno ispravne vode za ljudsku upotrebu, u cilju zaštite zdravlja ljudi”, kaže se u saopštenju.
U okviru diskusije, u kojoj je učestvovalo više članova Vlade, istaknuto je da se svi nadležni subjekti moraju odgovorno odnositi prema vodi kao jednim od najvažnijih resursa u 21. vijeku, i da, stoga, posebna pažnja treba da bude posvećena sprovođenju ovog Zakona.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjeni Zakona o državnom tužilaštvu.
“Imajući u vidu potrebu unapređenja postupka izbora članova Tužilačkog savjeta iz reda državnih tužilaca, kao i da mandat ovog Savjeta ističe u januaru 2018. godine, izmjeni se pristupilo kako bi se obezbijedila puna primjena odredbe po kojoj Konferencija državnih tužilaca bira i razrješava članove Tužilačkog savjeta iz reda državnih tužilaca iz svih nivoa državnih tužilaštava”, saopšteno je iz Vlade.
Vlada je donijela Akcioni plan za implementaciju Strategije reforme pravosuđa 2014-2018 (za period 2017-2018. godine).
“Planom su definisane mjere za ostvarenje strateških ciljeva: jačanje nezavisnosti, nepristrasnosti, odgovornosti pravosuđa; jačanje efikasnosti pravosuđa; crnogorsko pravosuđe kao dio evropskog pravosuđa; jačanje dostupnosti, transparentnosti i javnog povjerenja u pravosuđe; razvoj pravosudnih institucija, kao i drugih institucija u funkciji pravosuđa”, kaže se u saopštenju.
U cilju unapređenja kvaliteta života korisnika socijalne i dječje zaštite i njihovog osnaživanja za samostalan i produktivan život, Vlada je, kako se navodi, donijela Strategiju razvoja sistema socijalne i dječje zaštite za period od 2018. do 2022. godine sa Akcionim planom za 2018. godinu.
“Analizom postojećeg stanja u sistemu socijalne i dječje zaštite došlo se do zaključaka koji određuju i pravac daljeg razvoja socijalne i dječje zaštite. Pored ostalog, prepoznata je potreba za unapređenjem normativnog okvira i sistema kvaliteta, za razvojem i unapređenjem usluga, za smanjenjem broja korisnika koji koriste uslugu smještaja u ustanovama socijalne i dječje zaštite”, navedeno je u saopštenju.
Planirane aktivnosti, dodaju iz Vlade, biće usmjerene na razvoj porodičnog smještaja - hraniteljstva, sa posebnim osvrtom na nesrodničko hraniteljstvo, kao i na veće učešće lokalnih samouprava, organizacija civilnog društva, nevladinih organizacija i privrednih društava u pružanju socijalne i dječje zaštite.
Donijeta je i Strategiju razvoja sistema socijalne zaštite starijih za period od 2018. do 2022. godine, sa Akcionim planom za 2018. godinu.
“Strategijom je predviđeno unapređenje normativnog okvira, dalji razvoja usluga podrške za život u zajednici i unapređenje kvaliteta socijalne zaštite starijih i povećanje učešća organizacija civilnog društva, nevladinih organizacija, privrednih društava, preduzetnika i fizičkih lica u pružanju usluga socijalne zaštite starijim, na održiv način i skladu sa utvrđenim pravcem razvoja sistema socijalne zaštite u Crnoj Gori”, rekli su iz Vlade.
Kako je saopšteno, na današnjoj sjednici utvrđen je i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o carinskoj službi, kojim se stvaraju uslovi za detaljnije uređenje postupanja carinskih službenika prilikom obavljanja svojih ovlašćenja, a posebno u dijelu izdavanja upozorenja i naloga i praćenja, zaustavljanja, pregleda i pretresa prevoznih sredstava, putnika i prtljaga.
Vlada je donijela Odluku o određivanju luka prema namjeni, kao i Odluku o određivanju luka prema vrsti pomorskog saobraćaja.
Prema namjeni luke su podijeljene na: trgovačke – Luka Bar i Trgovačka luka Kotor; luke nautičkog turizma – marine: Luka Budva, Luka Tivat-Porto Montenegro i Luka nautičkog turizma – marina Bar i brodogradilišne luke – Luka Bijela i Brodogradilišna luka Bonići–Tivat.
Kako je saopšteno, u odnosu na vrstu saobraćaja određene su luke za međunarodni pomorski saobraćaj – Bar, Budva, Kotor, Tivat (Gat I i Gat II) i Zelenika i luke za unutrašnji pomorski saobraćaj – Bar, Budva, Kotor, Tivat (Gat I i Gat II), Bonići – Tivat i Zelenika.
Usvojena je Informacija o uspostavljanju nacionalnih struktura za učešće Crne Gore u programima teritorijalne saradnje s državama članicama Evropske unije u okviru Instrumenta pretpristupne podrške 2014-2020 (IPA II).
“U cilju ispunjenja obaveza koje proizilaze iz učešća u programima Instrumenta pretpristupne podrške i uspostavljanja sistema upravljanja i kontrole na nacionalnom nivou, Vlada je zadužila Ministarstvo evropskih poslova da obavlja ulogu Nacionalnog tijela u programima teritorijalne saradnje s državama članicama Evropske unije u kojima Crna Gora učestvuje, a koji se finansiraju iz Instrumenta pretpristupne podrške IPA II 2014-2020”, navodi se u saopštenju.
Pored toga, Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da uspostavi Kancelariju prvog nivoa kontrole i imenuje kontrolore za trilateralne i transnacionalne programe saradnje.
“Vlada je donijela Odluku o dodjeli koncesije za korišćenje dijela voda sa izvorišta “Ledeni izvor” Sjenožeta, Opština Andrijevica, za flaširanje, odnosno pakovanje ili dopremanje vode u komercijalne svrhe i prihvatila tekst Ugovora o koncesiji sa Investitorom “Vila Mir” d.o.o. iz Kotora”, saopšteno je nakon sjednice Vlade.
( MINA )