Skup crnogorskih slikara u Sutomoru
Sticajem “određenih uslova i neuslova”, te željom kolege Mirka Đurića, koji je strukom dizajner, “Stari most” je već treću jesen u “Satou”, nastavljajući snažno svoju misiju i u Sutomoru u kojem nema mnogo ovakvih programa
U sutomorskom hotelu "Sato“ u subotu u 20 sati biće otvorena izložba radova naslikanih tokom ove sedmice na XIII Internacionalnim likovnom susretima “Stari most”. U saradnji NVO “Stari most” iz Bijelog Polja i hotela “Sato”, ove godine učesnici su Igor Rakčević, Nikola Simanić, Dino Karailo, Naod Zorić, Ratko Odalović, Draško Dragaš, Abaz Dizdarević, Rade Vujačić, Lidija Nikčević, Milica Lakićević, Milena Jovović, Dražen Konatar, Nikola Radović, Goran Ćetković, Ismet Hadžić, Selver Kardović, Vesko Gagović… Utemeljivač i umjetnički direktor susreta je akademski slikar Abaz Dizdarević, direktor bjelopoljskog Centra za kulturu, koji je svoju misiju prvih deset godina sprovodio u Loznoj Luci na Bistrici kod Bijelog Polja.
"Ideja o susretima započeta je, i pronašla svoj kulturološki i umjetnički aspekt, iz tada Bijelom Polju nedostajućeg segmenta", imali smo mali broj likovnjaka koji su tada stvarali i živjeli, niko se nije edukovao u tom smjeru. Sada možemo reći da je manifestacija uticala dijelom na mlade da se opredijele za ovaj životni poziv i profesionalno određenje, u Bijelom Polju imamo preko dvadeste likovnjaka. Neću reći da je to sve zasluga kolonije, ali, potakla je ljude na razmišljanje o ovom pozivu-priča “Vijestima” Dizdarević.
On je dodao da se tokom prvih deset godina likovna kolonija u Loznoj Luci profilisala u jednu od najvažnijih u državi, svakako principalnu po broju učesnika, jer je ugostila preko 500 autora od Južne Koreje, Kine, Kanade i SAD, preko Afrike, do svih evropskih zemalja.
"Time smo na zaista fini način dobili ono što nijesmo tada imali, spoznaju šta se radi na svjetskoj likovnoj sceni direktno kod nas. To je ohrabrilo mlade slikare odavde da i oni potom otputuju u te zemlje, zavisno od njihovih kvaliteta i ambicija, a tako smo ujedno i podigli status likovne umjetnosti u našoj sredini, i zagarantovali joj budućnost u Bijelom Polju", rekao je sagovornik “Vijesti”.
Sticajem “određenih uslova i neuslova”, te željom kolege Mirka Đurića, koji je strukom dizajner, “Stari most” je već treću jesen u “Satou”, nastavljajući snažno svoju misiju i u Sutomoru u kojem nema mnogo ovakvih programa.
"Za ovo vrijeme, domaća likovna scena je prošla kroz projekat, koncepcijski su šanse date i novim, mlađim ljudima da prikažu svoje likovno umijeće, a vjerujemo da će ubuduće biti više internacionalnog aspekta, kako bi i ovaj kraj doživio što i Bijelo Polje na tom planu- renesasu tumačenja i pogleda na slikarstvo i likovnu umjetnost iopte" zaključio je Dizdarević.
Mjesto likovne umjetnosti u Crnoj Gori danas
"Uvijek potenciramo da je umjetnost , uz sport, segment po kojem je Crna Gora u svijetu danas najprepoznatljivija, i u ovom i u nekim drugim vremenima. Umjetnici su glavni reprezenti Crne Gore, slika je zabilješka jednog trenutka koja traje i vrijedi vijekovima, mi imamo u ULUCG preko 400 članova što je izuzetno, imajući u vidu broj stanovnika,kroz ULUCG i definitvno ljudi ne ulaze u razmišljanje o profesinoalnom određenju tek tako lako. Svakako da bi taj status uvijek mogao biit bolji, umjetnici su na margini što se tiče materijalnih i uslova da sebi obezbijede pristojan život, ali, opstaju svojim kvalitetom i radom. Dakle, postoji odnos, koji nije potpuno zadovoljavajući, nedovoljan u smislu koliko se zaslužuje", istakao je naš sagovornik.
Galerija
( Radomir Petrić )