Mask najavio naplaćivanje plave oznake na Tviteru

Tviter želi da naplati skoro 20 eura mjesečno za plavu oznaku verifikacije, navodi Verdž, vebsajt specijalizovan za tehnologiju, pozivajući se na neimenovane izvore iz kompanije

12193 pregleda2 komentar(a)
Foto: Reuters

Proces dobijanja prestižne plave oznake na Tviteru mogao bi da postane drugačiji, najavio je novi vlasnik ove društvene mreže Ilon Mask, povodom izveštaja da se navodno razmišlja da se ona ubuduće naplaćuje oko 20 evra po profilu.

Plava oznaka je trenutno besplatna i pokazuje da su profili koji je imaju - autentični.

Nekoliko dana nakon što je preuzeo giganta društvenih mreža, Mask je na Tviteru napisao da će proces verifikacije biti obnavljan.

Maske je kupio kompaniju za 44 milijardi dolara u petak, 28. oktobra i sebi je dao titulu „Glavnog tviteraša na Tviteru".

Tokom meseci pregovora o preuzimanju, milijarder je već govorio procesu verifikacije i broju lažnih i bot naloga koji, kako je izjavio, prljaju ovu društvenu mrežu.

Međutim, u objavi na Tviteru, Mask nije detaljno objavio šta će se tačno promeniti.

Tviter želi da naplati skoro 20 evra mesečno za plavu oznaku verifikacije, navodi Verdž, vebsajt specijalizovan za tehnologiju, pozivajući se na neimenovane izvore iz kompanije.

Verdž navodi da će verifikacija naloga postati jedna od karakteristika Tvitera, a da će se cena za to i učetvorostručiti.

Oni nalozi koji već imaju plavu oznaku imaće 90 dana da se pretplate, a ukoliko to ne urade - gube ovu prestižnu karakteristiku, navodi se u tekstu.

Zaposlenima u kompaniji rečeno je na sastanku u nedelju, 30. oktobra da će se nova pravila primenjivati od 7. novembra, a ukoliko to ne ide po planu - izgubiće poslove.

Mogućnost verifikacije Tviter naloga počela je u leto 2021. godine i nudi onima koji imaju plavu oznaku nekoliko opcija, poput one da izmene objavu.

Naplata je na trenutno opciona i košta oko pet evra mesečno.

Iako nije bilo zvanične potvrde plana, u ponedeljak je Mask potvrdio spekulacije.

„Ne, svi naši dijabolični planovi su otkriveni!".

Strah od otkaza

Kada je reč o otkazima, Mask je demantovao izveštaj Njujork tajmsa o planu da otpusti zaposlene do kraja meseca kako bi izbegao isplate.

To je usledilo posle njegove kupovine kompanije, kada je došlo do odlaska najviših rukovodilaca, među kojima izvršni direktor, predsednik i šef finansija.

Njujork tajms je za vikend objavio da Mask planira otkaze u kompaniji.

Dnevni list je rekao da će se to desiti pre 1. novembra, kada bi zaposleni trebalo da dobiju deonice kompanije kao deo dogovora.

„To nije tačno", napisao je Ilon Mask na pitanje jednog od korisnika.

Preuzimanje kompanije izazvalo je debatu među korisnicima Tvitera o tome kako će ova društvena mreža izgledati pod Maskovim vlasništvom.

Neki od njih su se zabrinuli da najava veće slobode govora može značiti da će se korisnici kojima su zatvoreni profili zbog govora mržnje ili širenja dezinformacija, vratiti na platformu.

„Tviter očigledno ne može da postane pakao slobodan za sve, gde se bilo šta može reći bez posledica!", napisao je Mask posle preuzimanja kompanije.

Nakon što je demantovao izveštaj Njujork tajmsa o otkazima, Mask je objavio fotografiju naslova članka američkog lista, dodajući da neće da stavi link ka sajtu „za koji se zna da objavljuje lažne vesti".

Naslov Njujork Tajmsa odnosio se na odgovor koji je Mask postavio, a zatim obrisao, tokom vikenda na objavu bivše američke predsedničke kandidatkinje Hilari Klinton.

Njegov odgovor je sadržao link sa teorijom zavere o napadu na Pola Pelosija, muža predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi.


Mask je pokrenuo anketu na Tviteru u kojoj je pitao 112 miliona pratilaca da li da vrati platformu za kratke video sadržaje Vajn (Vine).

Tviter je 2012. godine kupio kompaniju koja je stajala iza platforme za objavljivanje snimaka do šest sekundi.

Vajn je do kraja 2015. godine imao više od 200 miliona aktivnih korisnika, ali ga je Tviter ugasio.

Mask je ranije pratioce na Tviteru pitao da li da proda 10 odsto vlasništva nad Teslom, kompanijom koja proizvodi električne automobile, kao i da li da se uvede opcija izmene objava na ovoj društvenoj mreži.

Postavio je i anketu sa idejama o sporazumu u vezi sa ratom u Ukrajini.


Pogledajte i video: Kuda idu izbrisani Tviter nalozi


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk