Poreska uprava planira blokadu računa javnih preduzeća i ustanova
Mjere prinudne naplate podrazumijevaće i iniciranje stečajnog postupka nakon iscrpljivanja ostalih mjera za naplatu poreskog duga
Poreska uprava pokrenula je mjeru blokade računa protiv 47 opštinskih javnih preduzeća i ustanova koje redovno ne izmiruju poreske obaveze.
Kako navode iz Poreske uprave, ukupna dugovanja tih poreskih obveznika su 511, 72 hiljade eura od čega se 365,44 hiljade odnosi na tekuće obaveze po osnovu poreza i doprinosa na zarade zaposlenih, a 146, 28 hiljada na tekuće obaveze po osnovu poreza na dodatu vrijednost.
"Iz Opštine Pljevlja blokirano je 12 preduzeća, Rožaja 10, Berana osam, Ulcinja sedam , Kolašina i Bijelog Polja po tri preduzeća, Prijestonice Cetinja dva preduzeća, a iz Bara i Plava po jedno preuzeće.“ saopšteno je iz Poreske uprave.
Kako je objašnjeno, u proteklom periodu izvršena je detaljna analiza stepena poreske discipline u opštinama koja je pokazala da opštine uglavnom redovno servisiraju obaveze po reprogramu poreskog duga koje je Ministarstvo finansija odobrilo tokom 2015. godine na ukupan iznos od 90.032 miliona eura.
"Ali, analiza je pokazala da opštine kasne sa izmirivanjem tekućih obaveza. Zbog toga su 62 javna preduzeća i ustanove aplicirali za izmirivanje duga u ratama u skladu sa Zakonom reprogramu u ukupnom iznosu od 10.92 miliona eura. Opštine koje su od 2015. godine smanjile poreski dug su Nikšić, Bar, Budva i Šavnik, dok je poreska nedisciplina najevidentnija u opštinama Pljevlja, Ulcinj i Rožaje“ kazali su u PU.
U nastojanju da stepen poreske discipline poveća u privatnom i u javnom sektoru, Poreska uprava će, kako se navodi, nastaviti sa primjenom mjera naplate prema opštinama i lokalnim preduzećima i ustanovama, kao i prema svim ostalim obveznicima koji kasne u plaćanju poreza.
Mjere prinudne naplate podrazumijevaće i iniciranje stečajnog postupka nakon iscrpljivanja ostalih mjera za naplatu poreskog duga.
( Marija Mirjačić )