HRA: Napad na novinare je napad na slobodu informisanja, počinioci i nalogodavci zločina da ne ostanu nekažnjeni

"Sloboda izražavanja novinara je mjera slobode i svih njenih građana i zbog toga svaki napad na novinara mora biti efikasno i temeljno istražen i kažnjen"

4446 pregleda0 komentar(a)
HRA, Foto: HRA

Novinari su glas društvene savjesti, čuvari demokratije, napad na njih je napad i na našu slobodu informisanja, saopšteno je danas iz Akcije za ljudske prava (HRA).

"Sloboda izražavanja novinara je mjera slobode i svih njenih građana i zbog toga svaki napad na novinara mora biti efikasno i temeljno istražen i kažnjen", ističe se u saopštenju HRA povodom Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima.

Iz HRA su naveli da podsjećaju na najteže zločine protiv novinara u Crnoj Gori koji do danas nijesu istraženi i kažnjeni i apeluju da počinioci i nalogodavci tih zločina ne ostanu nekažnjeni.

Ta nevladina organizacija (NVO) je poručila da su ubijeni ili napadnuti novinari pisali o organizovanom kriminalu i navodnim vezama vrha vlasti s organizovanim kriminalom u Crnoj Gori.

Već 18 godina nije rasvijetljeno ubistvo Duška Jovanovića, glavnog i odgovornog urednika dnevnog lista Dan. HRA je u izvještaju "Nerasvijetljeno ubistvo Duška Jovanovića – pitanja bez odgovora", koji je objavljen 2016. godine povodom 12 godina tog ubistva, zaključila da istraga nije djelotvorno sprovedena, da su mnoga pitanja ostala nerazjašnjena i apelovala na nadležne da angažuju inostranog stručnjaka da preispita dosadašnju istragu, ali to do danas nije učinjeno. Odluku o angažovanju stranog eskperta Komisija za praćenje istraga napada na novinare donijela je još u oktobru 2018. godine, a u posljednje četiri godine on nije angažovan iz nepoznatih razloga, uprkos datim obećanjima. Tako nas je i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić u pismu od 13. juna ove godine, uvjeravao da će "dati svoj puni doprinos ovoj temi". Juče se navršilo 15 godina od pokušaja ubistva novinara Tufika Softića u Beranama 1.11.2007. godine, a napadači i nalogodavci još uvijek nijesu pronađeni. Istraga je obustavljena 2015. godine, a Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju i dan danas vrši izviđaj, bez ikakvog napretka. Osnovni sud u Podgorici je još u oktobru 2017. godine utvrdio da je država prekršila Softićeva ljudska prava jer nije djelotvorno istražila taj napad. Kršenje Softićevih prava utvrdio je i Ustavni sud Crne Gore, 2017.godine. Nedopustivo je i da više od četiri godine od posljednjeg napada na Oliveru Lakić nema napretka u istrazi, posebno jer nikada nije rasvijetljeno ni ko je i zašto naručio prethodne napade na nju i njenu porodicu", piše u saopštenju HRA.