"Na autoputu za klimatski pakao" - svjetski lideri najavljuju odlučniju reakciju na klimatske promjene

Lideri 120 zemalja sastali su se u egipatskom gradu Šarm El Šeik kako bi razgovarali o daljim koracima borbe protiv klimatskih promjena

6322 pregleda0 komentar(a)
Foto: Getty Images

Rat u Ukrajini je razlog da se brzo reaguje na klimatske promene, rekao je Ruši Sunak, britanski premijer, na samitu Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (COP27).

„Klimatske promene i energentska sigurnost idu ruku pod ruku", rekao je britanski premijer u prvom međunarodnom obraćanju otkako je preuzeo ovu funkciju.

Lideri 120 zemalja sastali su se u egipatskom gradu Šarm El Šeik kako bi razgovarali o daljim koracima borbe protiv klimatskih promena.

Ključne teme su kompenzacija i podrška najugroženijim zemljama.

„Putinov odvratni rat u Ukrajini i rastuće cene energije širom sveta nisu razlog za usporavanje borbe protiv klimatskih promena - to su razlozi da se deluje brže", rekao je Sunak.

„Našoj deci možemo zaveštati zeleniju planetu i prosperitetniju budućnost [...] Zaista ima mesta za nadu", dodao je on.

Tokom govora, lideri su tražili od bogatijih država da ostanu na liniji zaustavljanja daljih klimatskih promena, uprkos ratu u Ukrajini i globalnim finansijskim problemima.

Države na prvoj liniji udara klimatskih promena za neke od najvećih problema istakle su visoke temperature, suše i poplave koje utiču na ljude i okolinu.

„Mi smo na autoputu za klimatski pakao, a noga nam je na papučici za gas", rekao je na samitu Antonio Gutereš, generalni sekretar UN.

Njegovo oštro upozorenje ponovio je bivši američki potpredsednik i ekolog Al Gor koji je rekao da države moraju da „prestanu da smiruju kulturu smrti" fosilnih goriva.

U energetičnom nastupu, Emanuel Makron, predsednik Francuske, tražio je od lidera da donesu klimatsku pravdu.

Boris Džonson, bivši britanski premijer, takođe je u Egiptu i rekao je da zemlje ne smeju da budu „slabe i mlitave" kada je u pitanju borba protiv klimatskih promena.

Olaf Šolc, kancelar Nemačke, rekao je da prelazak na obnovljive izvore energije jeste „imperativ politike bezbednosti", a Đorđa Meloni, nova italijanska premijerka, izjavila je da je njena država „privržena" postizanju ciljeva u borbi priotiv klimatskih promena.

Mia Motli, premijerka Barbadosa, govorila je o „užasu i pustošenju na Zemlji" prošle godine.

„Bilo da su to apokaliptične poplave u Pakistanu, toplotni talasi od Evrope do Kine, ili zaista poslednjih dana u mom regionu, razaranja koju je u Belizeu izazvala tropska oluja Liza, ili bujične poplave pre nekoliko dana u Svetoj Luciji. Nema potrebe da to ponavljamo", rekla je ona.

Činjenica da se samit održava u Africi, kontinentu koja je najviše pogođena klimatskim promenama, nekoliko puta je ponovljena.

„Sva dalja odlaganja učiniće nas zauzetim posmatračima jer klimatske promene uništavaju živote i stvari potrebne za život", rekao je Vilijam Ruto, predsednik Kenije.

Oko 700 miliona ljudi u Africi biće preseljeno zbog nedostatka vode za piće do 2030. godine, dodao je on.

UN je otvorio COP27 u nedelju, 6. novembra, upozorenjem da nam planeta „šalje signal za opasnost".

U poslednjih osam godina izmerene su najviše temperature u istoriji, navodi se u izveštaju Svetske meteorološke organizacije pri UN.

Na prošlogodišnjem samitu u Glazgovu dogovorene su sledeći koraci:

  • smanjenje upotrebe uglja - jednog od najvećih zagađivača su fosilna goriva
  • zaustavljanje seče šuma do 2030. godine
  • smanjenje emisije metana za 30 odsto do 2030. godine
  • predlog novog plana u UN o akciji protiv klimatskih promena

Zemlje u razvoju zahtevaju da se ispoštuju prethodne obaveze u pogledu finansiranja.


Kako se svet zagrevao od 1880. godine


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk