Egipat: Protesti i kritike ekoloških aktivista zbog proizvodnje fosilnih goriva
Cilj postavljen pariskim klimatskim sporazumom iz 2015. da države ograniče globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni sve manje izgleda dostižan
Ekološka aktivistkinja iz Ugande Vanesa Nakate optužila je danas svjetske lidere što podržavaju nove projekte proizvodnje fosilnih goriva dok su drugi aktivisti održali protest za ljudska i ekološka prava i pozvali na pomoć državama koje trpe razorne posljedice klimatskih promjena.
Cilj postavljen pariskim klimatskim sporazumom iz 2015. da države ograniče globalno zagrijavanje na 1,5 stepeni sve manje izgleda dostižan jer se temperatura već povećala oko 1,2 stepen.
"Mnogi lideri su fokusirani na sklapanje poslova za lobiste fosilnih goriva, preživljavanje sljedećeg izbornog ciklusa i na sticanje što većeg kratkoročnog profita", rekao je Nakate na marginama foruma UN o klimi u Šarm el Šeiku.
Ona je upozorila da na forumu prisustvuju i predstavnici nafte i gasa koji ga pretvaraju u "konferenciju o prodaji i marketingu većeg zagađenja i većeg razaranja i devastacije".
Grupe za zaštitu životne sredine su na dvonedjeljnom sastanku uočile više od 600 delegata povezanih sa industrijom fosilnih goriva.
Nakate je citirala istraživanje Međunarodne agencije za energiju u kojem se navodi da ne može biti novih ulaganja u ugalj, naftu ili gas ako svijet želi da ostane ispod 1,5 stepeni C.
Međutim ruski napad na Ukrajinu pokrenuo je borbu za energentima i traženjem novih izvora nafre i gasa.
Mnoge države u razvoju su neproporcionalno pogođene klimatskim promjenama jer su manje sposobne da se prilagode ekstremnim vremenskim prilikama koje je pogoršalo globalno zagrijavanje.
Kasnije u toku dana grupa ekoloških aktivista okupila se ispred mjesta održavanja konferencije u simboličnom protestu da bi istakla, kako su rekli, način na koji države tretiraju zaštitnike životne sredine i ljudskih prava.
"Mi protestujemo u ime i u znak solidarnosti sa svima onima koji ne mogu da se čuju, mi ovdje zahtijevamo oslobađanje onih koji su ućutkani", rekla je aktivistkinja Luisa Nojbauer u govoru.
( BETA )