Ko je Ala Abdel Fatah, "najčuveniji egipatski zatvorenik"
Fatah je 15. novembra prekinuo sedmomjesečni štrajk glađu i u pismu majci naveo da će uskoro objasniti zašto je donio takvu odluku
Slučaj zatvorenog egipatskog političkog aktiviste Ale Abdela Fataha privukao je pažnju sveta na klimatskoj konferenciji COP27 koja je održana u egipatskom gradu Šarm El Šeiku.
Fatah je 15. novembra prekinuo sedmomesečni štrajk glađu i u pismu majci naveo da će uskoro objasniti zašto je doneo takvu odluku.
Porodica Abdela Fataha, koji poseduje i britansko državljanstvo, prethodno je zahtevala da egipatske vlasti pruže dokaz da je aktivista za ljudska prava još živ, jer nisu mogle da stupe u kontakt s njim otkako je pojačao glađu prestavši da pije vodu u vreme početka klimatskog samita.
Međunarodni pritisak na Egipat da oslobodi Abdela Fataha postao je sve jači, naročito posle dolaska Sane Seif, mlađe sestre Abdela Fataha, na samit COP27 da bi skrenula pažnju javnosti na njegov slučaj.
Među međunarodnim zvaničnicima koji su pozvali na njegovo oslobađanje su nemački kancelar Olaf Šolc i visoki komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Folker Tirk.
Ko je Ala Abdel Fatah, koji je odnedavno najslavniji egipatski politički zatvorenik?
- Šta su ljudska prava u 300, 500 i 1.000 reči
- Kako biti antirasista
- Kako je 50 dana protesta promenilo život u Iranu
Porodica aktivista
Ala Abdel Fatah smatra se jednim od najistaknutijih egipatskih blogera i aktivista u periodu posle 2005. godine.
Kao specijalista za kompjutersko programiranje, pomogao je u razvijanju i održavanju mnogih digitalnih platformi koje pozivaju na slobodu izražavanja i otvorenost u javnom životu i pružaju besplatno skladištenje podataka - kao i savete - blogerima.
Ala Abdel Fatah je rođen u novembru 1981. u porodici pravnika.
Njegov otac je istaknuti levičarski advokat i aktivista Ahmed Al Islam Abdel Fatah Hamad, koji je hapšen više puta tokom ere bivših egipatskih predsednika Anvara Sadata i Hosnija Mubaraka.
Njegova majka Lajla Souif profesorka je matematike na Univerzitetu u Kairu i politička aktivistkinja u oblasti građanskog društva.
Ala Abdel Fatah ima dve sestre, Monu i Sanu Seif, obe istaknute aktivistkinje za ljudska prava i jedne od najvećih sledbenica njihovog brata.
One ulažu sve moguće napore da obaveste međunarodnu zajednicu o njegovom slučaju.
Sana je bila zatvarana dvaput: prvi put 2014. godine - oslobođena je u sklopu predsedničke amnestije - i ponovo 2020. na godinu i po dana po optužbi za „širenje lažnih vesti".
Ikona demokratskog pokreta i revolucije
Ala Abdel Fatah je uhapšen prvi put 2006. zajedno sa velikim brojem ljudi koji su učestvovali u protestima pozivajući na stvaranje nezavisnog sudstva - pušten je na slobodu posle 45 dana.
U ono vreme, pokrenuta je internet stranica koja je pozivala na njegovo oslobađanje, a kasnije je to na Tviteru postao hešteg #FreeAlaa.
Prvo iskustvo sa hapšenjem nije obeshrabrilo Abdela Fataha od bavljenja aktivizmom.
On je 2011. postao jedno od najslavnijih lica demokratskog pokreta, razvijajući onlajn platforme koje su omogućile egipatskim građanima da učestvuju u izradi nacrta ustava.
Njegovi tvitovi takođe su otvorili prostor mnogim diskusijama o pitanjima kao što su vera i politička reforma.
'Ala je proganjan': Jolanda Nel
Sećam se Ale, koji sada ima 40 godina, još kao mladog demonstranta kovrdžave kose 2011. na kružnom toku u centru kairskog legendarnog trga Tahrir, zajedno sa drugim blogerima i IT stručnjacima.
Odgajan u porodici aktivista, Ala je proveo vreme iza rešetaka zato što je zahtevao demokratske reforme još tokom ere dugogodišnjeg predsednika Mubaraka.
Na zub su ga uzeli prelazne vojne vlasti nakon svrgavanja Mubaraka, a potom vlada njegovog izabranog naslednika, lidera Muslimanskog bratstva Muhameda Morsija, a zatim i Sisijeva vlada.
U zatvoru je proveo osam od proteklih 10 godina.
Ala trenutno služi petogodišnju kaznu zbog „širenja lažnih vesti" na društvenim mrežama.
Njegova sestra Mona Seif kaže da je njegova porodica „prestravljena" da će umreti u zatvoru.
„On je neko ko je neprestano proganjan i ponestalo mu je strpljenja", rekla je u suzama za BBC njegova tetka, spisateljica i politička komentatorka Ahdah Souief.
„I niko od nas nema razloga da pomisli da će ga režim u Egiptu ikada pustiti na slobodu."
Ala je prošle godine postao britanski državljanin.
Britanski konzularni predstavnici navodno stalno šalju zahteve za njegovo hitno oslobađanje.
Portparol britanskog Ministarstva spoljnih poslova mi je rekao: „Premijer planira da zahteva napredak u njegovom slučaju kad bude posetio Egipat za COP27."
Uloga Abdela Fataha isplivala je na površinu u revoluciji od 25. januara.
Iako se u trenutku demonstracija on nije nalazio u Egiptu, učestvovao je u naknadnim protestima koji su doveli do svrgavanja sa vlasti bivšeg predsednika Hosnija Mubaraka.
Potom je pomogao u organizaciji opozicionih demonstracija tokom vladavine Vojnog saveta oružanih snaga i zatvoren je posle tzv. incidenta Maspero krajem oktobra 2011. godine, zbog izveštavanja o sukobima između hrišćanskih demonstranata i snaga bezbednosti.
Vojni tužilac ga je optužio za pobunu protiv vojske i narušavanje javnog mira i bezbednosti.
Visoki komesar za ljudska prava Ujedinjenih nacija zahtevao je njegovo oslobađanje i on je pušten na slobodu u decembru iste godine.
Posle revolucije
Abdel Fatah je uhapšen ponovo u novembru 2013, zajedno sa drugima, kad je učestvovao u demonstracijama ispred parlamenta protiv zakona o protestima i nacrta ustava o kom je trebalo da se glasa početkom 2014. godine.
Alu su bezbednosne vlasti optužile za „demonstriranje bez dozvole" i osudile ga na pet godina zatvora.
Egipatski kasacioni sud potvrdio je presudu 2017.
Tokom ovog perioda boravka u zatvoru, najdužeg do sada, Abdelu Fatahu je umro otac i vlasti su mu dozvolile da prisustvuje sahrani.
Pušten je na slobodu u martu 2019, posle odslužene kazne, ali je uhapšen ponovo u septembru iste godine i u decembru 2021. zatvoren je na novih pet godina zbog „širenja lažnih vesti".
Abdel Fatah je intenzivirao štrajk glađu 6. novembra, taman u vreme početka klimatskog samita u Šarm El Šeiku, kada je prestao da uzima čak i vodu.
Viši američki zvaničnik izrazio je zabrinutost Bele kuće zbog „izveštaja o zdravstvenom stanju Ale Abdela Fataha", dodavši da administracija predsednika Džozefa Bajdena iznova „prenosi egipatskoj vladi zabrinutost zbog njegovog slučaja i uslova u zatvoru."
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )