Đurović: Poslanici da daju doprinos stvaranju efikasnijih institucija
Ukoliko bilo koji od političkih subjekata nastavi da opstruira izbor sudija, treba da bude svjestan posljedica, kaže predsjednica Skupštine
Predsjednica Skupštine Danijela Đurović pozvala je poslanike opozicije da “daju doprinos” kako bi se 28. novembra izabralo četvoro sudija Ustavnog suda.
”Ukoliko bilo koji od političkih subjekata nastavi da opstruira izbor sudija US, treba da bude svjestan posljedica koje takvo postupanje nosi sa sobom i da će građanima morati da polaže račune za dalje tenzije i produbljivanje krize koja već traje neprimjereno dugo”, navodi predsjednica parlamenta.
Ona je rekla da nefunkcionisanje Ustavnog suda može dovesti do pravne nesigurnosti, sudske nedjelotvornosti i neefikasnosti zaštite prava građana, kao i zaustavljanja napretka države.
”Vijesti” su pitale predsjednicu Skupštine da li je upoznata sa sadržajem pisma koje je zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava uputila šefici Ustavnog odbora Simonidi Kordić, kako ga komentariše i šta je tim povodom preduzela.
Predsjednica Đurović je kazala da je upoznata sa sadržajem i podsjetila na retrospektivu događaja koji su doveli do toga da US sada nema kvorum za rad. “Pažljivo sam propratila sve navode koje je gospođa Pavličić u svom pismu iznijela i s obzirom na posljedice na koje se potencijalno ukazuje”, navodi ona u pisanom odgovoru.
Predsjednica podsjeća da je, kako navodi, nadležni odbor Skupštine sproveo propisanu proceduru javnog poziva, pregleda dokumentacije prijavljenih kandidata, obavljanja intervjua sa kandidatima i finalizovanje predloga sa imenima četvoro njih. “Podsjećam da bi imenovanjem četvoro sudija US radio u punom sastavu”, navodi. Skupština Crne Gore je 21. oktobra ove godine, kako dodaje Đurovićeva, razmatrala predlog Ustavnog odbora za imenovanje sudija i za predlog je glasala većina ukupnog broja poslanika. Ali ne i dvije trećine, kako je dodala, što je propisana većina za izbor prilikom glasanja u prvom krugu.
Izjašnjavanje o izboru kandidata za sudije US za koje je u drugom glasanju potrebna tropetinska većina planirano je 28. novembra.
”Do sada sam više puta javno apelovala na sve političke subjekte zastupljene u Skupštini Crne Gore da daju doprinos izboru sudija Ustavnog suda, a takođe nakon izbora za predsjednicu Skupštine Crne Gore organizovala sam tri sastanka parlamentarnog dijaloga, na kojima je jedna od tema bila izbor sudija Ustavnog suda”, kaže Đurovićeva.
Upitana koje preventivne mjere se mogu preduzeti da se ne bi izgubila djelotvornost ustavne žalbe, kazala je da bi izbor četvoro sudija bila najefikasnija aktivnost Skupštine u cilju predupređivanja mogućih posljedica, na koje ukazuje i zastupnica imovinskog interesa države.
”Apelujem na poslanike opozicije, da prilikom izjašnjavanja 28. novembra daju doprinos kako bismo došli do potrebnog broja od najmanje 49 poslanika. Ono na šta želim posebno da skrenem pažnju jeste da i nakon izbora sudija Ustavnog suda potrebna je ažurnost u postupanju prilikom rješavanja. Naime, presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, koju s razlogom pominje gospođa Pavličić, donesena je u vrijeme prije blokade rada Ustavnog suda, odnosno kada je taj sud radio u punom sastavu”, navodi ona.
Đurovićeva kaže da i u punom sastavu US nije bio dovoljno ažuran: “Imajući u vidu činjenicu da je u cilju vođenja postupka pred Ustavnim sudom do sada pokrenuto, ali ne i riješeno preko 3.200 predmeta, očigledno je da i kada sud bude radio u punom sastavu, biće potrebno značajno povećanje ažurnosti u rješavanju predmeta. To podrazumijeva poboljšanje i unapređenje materijalno-tehničkih uslova, kao i kadrovskih kapaciteta. Pitanje koje je inicirala gospođa Pavličić treba posmatrati ne samo sa aspekta eventualnih materijalnih posljedica po državu, već i sa aspekta pravne sigurnosti, sudske djelotvornosti i efikasnosti, zaštite prava građana, a sveukupno napretka u ovim oblastima na putu Crne Gore ka Evropskoj uniji. Zato još jednom apelujem da damo doprinos stvaranju efikasnijih institucija i unapređenju sigurnosti i djelotvornosti u ostvarivanju i zaštiti prava naših građana”.
( Nikola Dragaš )