Brano Gvozdenović je postao ambasador obale
Bivšeg ministra, koji je prozivan da je tokom njegovog mandata prirodna sredina najviše devastirana, za priznanje predložio Vujanović
Potpredsjednik Skupštine Branimir Gvozdenović (DPS) proglašen je za počasnog „ambasadora obale” na svečanosti obilježavanja Mediteranskog dana obale koja je juče održana u Tivtu.
Priznanje nekadašnjem ministru uređenja prostora za čijeg je mandata prozivan za najveće devastacije prirodne sredine, posebno na crnogorskom primorju, uručeno je na svečanosti u hotelu Ridžen. U publici su bili predstavnici državnih organa, međunarodnih institucija, diplomatskog kora, naučnih ustanova koje se bave zaštitom mora i prirode, kao i aktivista civilnog društva.
Svečanosti su prisustvovali i Gaetano Lenone, koordinator prigrama UN za životnu sredinu - Mediteranskog akcionog plana (MAP) i izvršni sekretar Barselonske konvencije, kao i crnogorski predsjednik Filip Vujanović koji je Gvozdenovića i predložio za ovo visoko priznanje.
Njega su prije Gvozdenovića nosili brojni strani intelektualci, državnici i poklonici prirode, među kojima i Predrag Matvejević, autor “Mediteranskog brevijara”.
“Sunce Juga prosvećuje duh, ali ponekad uzima i pamet”, citirao je Gvozdenović Matvejevića.
On je dodao da su ponekad priznanja sa strane bolja nego ona kod kuće, navodćei da je to dio života i politike i treba se boriti sa time.
“Ovo priznanje doživljavam znakom poštovanja za uspješnu saradnju i odlične rezultate koje smo moj tim i ja ostvarili u Crnoj Gori u sklopu programa integralnog upravljanja obalnim područjem Crne Gore.
Biće mi zadovoljstvo da u svom ličnom kapacitetu nastavljam da podržavam zajedničke regionalne napore kako bi Mediteran sačuvali za generacije koje dolaze,“ rekao je Gvozdenović.
Bivši ministar turizma i održivog razvoja Predrag Sekulić, koji je taj resor preuzeo nakon višegodišnjeg Gvozdenovićevog mandata, kazao je ranije da je prostor Budve u urbanističkom smislu devastiran, odnosno uništen.“Mislim da je je to lijepa zamjena za jednu brutalnu riječ - uništen,” rekao je on na predanju studentima.
Učesnici svečanosti potom su, krstareći brodom uz obale Bokokotorskog zaliva bili u prilici da vide laureatove rezultate na terenu, posebno u Krašićima, Kostanjici, Dobroti i na Turskom rtu….
Vujanović je poručio da je “prostor naše veliko bogatstvo i sa njime moramo oprezno i mudro upravljati.”
Leone je kazao da Vujanovićevo i Gvozdenovićevo prisustvo govori o “posvećenosti Crne Gore idejama UNEP/MAP-a.
“Počastvovani smo saradnjom sa lokalnim i regionalnim vlastima, civilnim društvom i pojedincima iz cijelog regiona Mediterana. Ovdje smo zato što imamo zajednički cilj - čist, zdrav i produktivan Mediteran”, istakao je Leone.
Predsjednica PAR/RAC Željka Škaričić kazala je da je posebno raduje činjenica da se Mediteranski dan obale ove godine slavi u Crnoj Gori “koja impresionira svojim dostignućima u implementaciji Barselonske konvencije i posebno u protokolu o integralnom upravjanju obalnim zonama.”
Proslavu Mediteranskog dana obale u Tivtu organizovali su UNEP/MAP, Ministarstvo održivog razvoja i turizma i JP Morsko dobro u saradnji sa Centrom za regionalne aktivnosti programa prioritetnih akcija (PAP/RAC) iz Splita.
Mediteranski dan obale se obilježava od 2007. godine sa ciljem podizanja svijesti o značaju obalnog područja kao prirodnog i ekonomskog resursa, te omogućavanja razmjene iskustava u primjeni optimalnih modela održivog obalnog razvoja.
Svake godine centralna proslava Mediteranskog dana obale organizuje se u drugoj državi Mediterana. Centralna proslava je 2007. i 2008. organizovana je na Sardiniji (Italija), 2009. godine u Turskoj, 2010. u Sloveniji, 2011. u Alžiru, 2012. u Hrvatskoj, 2013. godine u Italiji, 2014. u Tunisu, 2015. u Francuskoj, a 2016. u Španiji.
Galerija
( Siniša Luković )