Krapović: Predat u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o industrijskim emisijama

Ovim predlogom predviđeno je da se dozvola, izdata za operatera postojećeg velikog postrojenja za sagorijevanje koje je izuzeto od primjene graničnih vrijednosti emisija Odlukom savjeta Energetske zajednice do 31. decembra 2023. godine, produžava do okončanja započetih pregovora resornog Ministarstva sa Energetskom zajednicom i Evropskom komisijom

4007 pregleda0 komentar(a)
Krapović, Foto: Boris Pejović

Klub poslanika "Demokrate - Demos - Mir je naša nacija" predao je u skupštinsku proceduru Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o industrijskim emisijama, saopštio je poslanik te partije Dragan Krapović.

Kako se navodi u saopštenju Krapovića, ovim predlogom predviđeno je da se dozvola, izdata za operatera postojećeg velikog postrojenja za sagorijevanje koje je izuzeto od primjene graničnih vrijednosti emisija Odlukom savjeta Energetske zajednice do 31. decembra 2023. godine, produžava do okončanja započetih pregovora resornog Ministarstva sa Energetskom zajednicom i Evropskom komisijom i do okončanja postupka pred Energetskom zajednicom pokrenutog Uvodnim pismom Sekretarijata Energetske zajednice.

Takođe, kako je naveo Krapović, predviđeno je i izuzimanje ovog operatera od stavova 1 i 2 člana 73 istog zakona, koji se odnose na obaveze operatera i primjenu graničnih vrijednosti.

Krapović je podsjetio da je, u skladu sa tehničkom specifikacijom pripremljenom od strane kompanije Steag Energy Services Gmbh, sa kojom je 27. marta 2018. godine sklopljen ugovor za izradu Idejnog projekta i Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja, a EPCG AD Nikšić objavila tendersku dokumentaciju za izvođenje radova na ekološkoj rekonstrukciji TE "Pljevlja" - Blok I, koja obuhvata izradu Glavnog projekta ekološke rekonstrukcije TE "Pljevlja" - Blok I i izvođenje radova po revidovanom Glavnom projektu.

Međutim, kako se ukazuje u Predlogu izmjena i dopuna zakona, usljed profileracije virusa kovid-19 na globalnom nivou, epidemiološke situacije u Kini i Crnoj Gori, Ugovor o izvođenju radova na ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja - Blok I vrijednosti 44.981.570,25 eura potpisan je tek 10. juna 2020. godine.

"Usljed više sile, odnosno okolnosti koje su se pojavile nakon izdavanja integrisane dozvole i pokretanja postupaka javnih nabavki, konkretno izazvanih globalnom pandemijom korona virusa, a koje se nijesu mogle predvidjeti, spriječiti niti otkloniti kako od strane EPCG AD Nikšić tako ni od strane Države Crne Gore, nije moglo ranije pristupiti zaključenju Ugovora za izabranim najpovoljnijim ponuđačem iz NR Kine, pa samim tim ni početku izvođenja radova na ekološkoj rekonstrukciji. Sve ovo tim prije ako se ima u vidu činjenica da je nosilac Konzorcijuma iz druge države, a čiji predstavnici nijesu mogli doći u Crnu Goru radi izvođenja radova, usljed naredbi nadležnih organa koje su se odnosile na zabranu kretanja, ulaska i izlaska iz Crne Gore. Uostalom opštepoznata je činjenica da je globalna pandemija novog korona virusa započela upravo u NR Kini, tj. u državi u kojoj se nalazi sjedište nosioca Konzorcijuma, kao izabranog najpovoljnijeg ponuđača, te da su i u NR Kini takođe bile na snazi rigorozne mjere za sprječavanje širenja novog virusa", stoji u razlozima za donošenje ovih izmjena Zakona, saopšteno je iz Demokrata.

Predlagač podsjeća da, "imajući u vidu činjenicu da se sve zemlje članice Energetske zajednice suočavaju sa značajnim izazovima u pogledu ekološkog prilagođavanja rada postrojenja na ugalj, Evropska komisija usvojila je niz mjera koje su usmjerene na podršku regionima i sektorima, a koje se smatraju najranjivijim u započetim postupcima agende Čiste energije za sve Evropljane. U tom kontekstu, regioni u kojima se aktivno eksploatiše ugalj identifikovani su kao prioritetna područja za pozitivni intervecionalizam EU obzirom da je većina privrednih djelatnosti u direktnoj zavisnosti od pomenute sirovine kako u smislu stabilnog izvora prihoda tako i u pravcu očuvanja radnih mjesta u lokalnim zajednicama".

"U Predlogu se navodi i da je TE Pljevlja kao jedini stabilni proizvođač električne energije u Crnoj Gori, u prethodnom periodu tokom globalne energetske krize, na pouzdan način obezbjeđivala i do 93,80 odsto (mjesec oktobar 2022. godine) ukupno proizvedenih količina električne energije EPCG AD Nikšić, pa se sasvim očigledno zaključuje da je neophodno pristupiti izmjenama i dopunama Zakona o industrijskim emisijama radi očuvanja stabilnosti elektro-energetskog sistema u državi, pri čemu započeti pregovori sa Energetskom zajednicom i Evropskom komisijom i postupak pred Energetskom zajednicom pokrenut Uvodnim pismom Sekretarijata Energetske zajednice dodatno ukazuju na potrebu drugačijeg zakonskog uređenja. Sami radovi na planiranoj rekonstrukciji između ostalog obuhvataju aktivnosti na izgradnji sistema za odsumporavanje, denitrifikaciju, sistema za tretman otpadnih voda, startne kotlarnice, rashladnog tornja, sistema transporta pepela i šljake, prigušivača buke i izmjenjivača toplote za daljinsko grijanje grada, na koji način se rad postojećeg postrojenja TE Pljevlja u potpunosti prilagođava graničnim vrijednostima emisija propisanih kako legislativom EU", kazao je Krapović.