Šta rade državni sekretari u Vladi: Ima ih 19, koštaju nas blizu 300.000 eura godišnje

"Svakako da Vladi ostavlja dosta prostora za manevar to što Zakon ne definiše ni minsitartsva ni broj državnih sekretara po ministartsvima , to radi Vlada svojim Odlukama, koje su u samo ovom mandatu vlade mijenjane četiri puta", kazala je Milena Milošević iz Instituta Alternativa

258 pregleda0 komentar(a)
Vlada Crne Gore, Foto: Screenshot (TV Vijesti)
24.09.2017. 17:47h

Za samo četiri godine, broj državnih sektretara u Vladi skoro se utrostručio - sa sedam koliko ih je bilo 2013. godine, na 19 koliko ih ima prema posljednjoj odluci Vlade iz jula ove godine.

Samo u ovom mandatu Vlade, dakle od oktobra prošle godine, broj državnih sekretara povećavan je čak četiri puta, a oni građane koštaju skoro 25.000 eura mjesečno odnosno blizu 300.000 eura godišnje.

Sporno je, međutim, što su to klasične političke funkcije u ionako glomaznoj administraciji, koje se dijele bez jasnih kriterijuma, a u NVO sektoru vide ih kao način za uhljebljenje partijskih kadrova u Vladi, što građane debelo košta.

Odlukom Vlade iz 2013. godine šest ministarstava imalo je sedam državnih sekretara. Resori odbrane, unutrašnjih poslova, finansija, ekonomije i poljoprivrede po jednog, a Ministarstvo održivog razvoja dva državna sekretara. Četiri godine kasnije, odnosno prema Odluci iz jula ove godine, u Vladi sjedi 19 državnih sekretara.

Razlog za drastično povećanje u NVO Institut Alternativa vide u zadovoljavanju apetita potpisnika koalicionog sporazuma između vladajućih stranaka.

"Državni sekretari su političke funkcije, tako da kao što su podijeljene ministarske fotelje tako se po istom političkom obrascu raspodjeljuju i mjesta državnih sekretara. Za nas je još veći problem što su i pozicije generalnih direktora i sekretara često bile predmet tih koalicionih sporazuma, a mi nikad nijesmo imali uvid u njih.", istakla je Milena Milošević iz Instituta Alternativa.

Tako je državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalnog staranja koje vodi Kemal Purišić iz Bošnjačke stranke sada Vukica Jelić, bivša dugogodišnja dirktorica Zavoda za zapošljavanje iz DPS, koju javnost do danas nije upoznala u toj ulozi. Ni iz odgovora Ministarstva rada nije najjasnije čime se Jelić tačno bavi već skoro pola godine.

"Državni sekretar, u okviru ovlašćenja koja mu odredi ministar, obavlja poslove koji se odnose na izradu predloga politika ministarstva i praćenje njihove realizacije, u skladu sa Zakonom o državnoj upravi", saopšteno je iz Ministarstva rada i socijalnog staranja.

Osim što nije jasno šta je u opisu posla državnih sekretara, nijesu precizirani ni kriterijumi na osnovu kojih se biraju, kao ni to koliko bi trebalo da ih ima u jednom resoru.

"Svakako da Vladi ostavlja dosta prostora za manevar to što Zakon ne definiše ni minsitartsva ni broj državnih sekretara po ministartsvima , to radi Vlada svojim Odlukama, koje su u samo ovom mandatu vlade mijenjane četiri puta", kazala je Milošević.

Najviše državnih sekretara danas ima Ministarstvo održivog razvoja i turizma i to tri, dok po dva imaju ministarstva finansija, ekonomije, saobraćaja i javne uprave.

MUP, odbrana, prosvjeta, kultura, poljoprivreda, zdravlje, evropski poslovi i Ministarstvo rada i socijalnog staranja zapošljavaju po jednog državnog sekretara.

Njihova prosječna zarada je oko 1.200 eura mjesečno, što će reći da nas trenutnih 19, mjesečno koštaju skoro 25, a za godinu blizu 300 hiljada eura.