Formiran Nacionalni savjet za turizam, Abazović rukovodilac
Zadaci Savjeta odnose se, između ostalog, na podsticanje implementacije definisanih strateških pravaca razvoja turizma u Crnoj Gori, koordinaciju i praćenje realizacije strateških projekata i dokumenata iz oblasti turizma u pravcu održivog upravljanja destinacijom
Vlada će iz tekuće budžetske rezerve isplatiti 1,5 miliona eura kompaniji Plantaže za sanaciju štete nastale kao posljedica elementarnih nepogoda.
Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o potrebi podrške privrednom društvu „13. jul - Plantaže".
U Informaciji se navodi da je nevrijeme koje je 23. juna pogodilo Glavni grad i Opštinu Tuzi nanijelo višemilionsku štetu privrednom subjektu koji je, kako se ističe, zamajac crnogorske poljoprivrede i najveći brend Crne Gore.
Iz Vlade su ukazali da ukupna visina nastale štete u višegodišnjim zasadima ove kompanije u ovoj i narednoj godini procijenjena u iznosu od skoro osam miliona eura.
„Imajući u vidu navedeno, Vlada je zadužila Ministarstvo finansija da isplati 1,5 miliona eura iz sredstava Tekuće budžetske rezerve privrednom društvu „13. jul – Plantaže” za sanaciju štete nastale kao posljedica elementarnih nepogoda – grada“, navodi se u saopštenju.
Vlada je izdala Urbanističko-tehničke uslove za izgradnju turističkog naselja na lokaciji koju čini više katastarskih parcele KO Dolja, u zahvatu Prostornog plana posebne namjene NP „Prokletije“, Opština Gusinje, po zahtjevu Bektešević Almira.
Iz Vlade su objasnili da se lokacija se nalazi u trećoj zoni zaštite Parka u kojoj se, u režimu održivog korišćenja, mogu razvijati naselja i prateća infrastruktura u mjeri u kojoj se ne izaziva narušavanje osnovnih vrijednosti područja.
Kako su naveli, konstatovano je da dugoročni razvoj turizma u toj zoni može integralno valorizovati raskošnu i atraktivnu prirodu ledničkih valova Grebaje, predjela Bjeliča, Karanfila, Popadije i Valušnice.
„U diskusiji je iskazana snažna podrška realizaciji ove značajne poslovne inicijative uspješnog predstavnika crnogorske dijaspore i istaknuta čvrsta opredijeljenost Vlade da učini sve što je neophodno kako bi se uklonile birokratske barijere za ostvarenje sličnih projekata u Crnoj Gori“, dodaje se u saopštenju.
Usvojena je Informacija o obrazovanju Nacionalnog savjeta za turizam i donijeta Odluka o obrazovanju Savjeta.
Zadaci Savjeta, kako su naveli iz Vlade, odnose se, između ostalog, na podsticanje implementacije definisanih strateških pravaca razvoja turizma u Crnoj Gori, koordinaciju i praćenje realizacije strateških projekata i dokumenata iz oblasti turizma u pravcu održivog upravljanja destinacijom.
„Kao i na iniciranje donošenja nove ili izmjena i dopuna važeće zakonske i podzakonske regulative radi stvaranja boljeg normativnog i institucionalnog okvira za turistički razvoj u skladu sa međunarodnim propisima i standardima“, rekli su iz Vlade.
Prema njihovim riječima, cilj svih aktivnosti je da Crna Gora u 2025. godini bude globalno prepoznata turistička destinacija, koja na održiv način upravlja destinacijom, kreirajući inovativni, zeleni i inkluzivni turistički proizvod, utičući na povećanje turističke potrošnje, smanjenje regionalne neujednačenosti, u cilju podizanja nivoa životnog standarda lokalnog stanovništva i satisfakcije turista.
Radom Nacionalnog savjeta za turizam, koji čini 19 članova, rukovodiće predsjednik Vlade Dritan Abazović.
Vlada je usvojila Informaciju o odobravanju sredstava tekuće budžetske rezerve na ime mjera iz četvrtog paketa podrške zbog COVID krize, odobrenih u prvom kvartalu 2021. godini, koja se odnose na podršku novom zapošljavanju.
Iz Vlade su kazali da su područne jedinice Uprave prihoda i carina izradile su za svakog obveznika rješenje o usvajanju zahtjeva za oslobađanje od plaćanja dijela poreza na dohodak fizičkih lica i dijela doprinosa za PIO na teret zaposlenog i poslodavca, a koji nijesu veći od prosječne zarade, počev od 1. marta prošle godine.
U Informaciji se naglašava da Vlada, odobravanjem ukupnih zaostalih transakcija, s ciljem pune primjene izmijenjenih zakonskih odredbi, ispunjava prava poreskih obveznika iz odredbi koje su se odnosile na mjere podrške novom zapošljavanju u 2021. godini, a povodom krize izazvane pandemijom COVID-a.
Navodi se da su za period od 1. marta do 31. decembra prošle godine odobrene subvencije u iznosu od 81,5 hiljada eura, koja se odnosi na 150 obveznika, odnosno za 200 novozaposlenih.
„Za period od 1. januara do 30. septembra ove godine odobrene su subvencije u iznosu od 106,5 hiljada eura, koja se odnosi na 152 obveznika, odnosno za 203 novozaposlenih“, dodaje se u saopštenju.
Iz Vlade su kazali da je odobreno da se rasknjiži i stornira zatezna kamata na poreska dugovanja koja je automatski obračunavana zbog kašnjenja u odobravanju i prenosu subvencija.
Na današnjoj sjednici usvojena je Informacija o unapređenju realizacije započetih projekata u okviru kapitalnog budžeta Uprave za kapitalne projekte i Uprave za saobraćaj za ovu godinu.
U Informaciji se navodi da su u predhodnom periodu upućeni zahtjevi više predstavnika izvođača radova u vezi sa problemima nemogućnosti ispunjavanja ugovorenih obaveza o građenju zbog drastičnog porasta cijena u sektoru građevinarstva.
Ističe se da bi raskid ugovora za državu, kao investitora bilo skuplje rješenje, a opstanak izvođača bi bio direktno ugrožen, te da je potrebno naći rješenje koje bi omogućilo nesmetanu realizaciju ugovora.
Iz Vlade su objasnili da je Zakonom o javnim nabavkama propisano da pri zaključivanju ugovora sa izvođačima radova, Uprava za saobraćaj i Uprava za kapitalne projekte u skladu sa ugovorenim obavezama i tenderskom dokumentacijom mogu da isplaćuju avans.
„Imajući u vidu gore navedeno, kao i važnost završetka i realizacije značajnih projekata kako za ekonomski tako i privredni rast države, Vlada je zadužila uprave za saobraćaj i za kapitalne projekte da omoguće avansno plaćanje izvođačima radova za započete projekte u skladu sa pozitivnim propisima i zakonskim normama“, zaključuje se u saopštenju.
( MINA business )