Sindikat Službe zaštite Podgorice nezadovoljan saradnjom sa Tripkovićem: Zasnovana samo na lijepim riječima

"Najsvježiji primjeri za to su ignorisanje naših usmenih obraćanja i zahtjeva Tripkoviću da učestvujemo u izradi noviih zakonskih rešenja, kao i u durgim aktivnostima uključujućii davanje saopštenja za medije jer smo i mi dio sindikalne organizacije"

4822 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Izjava predsjednika Strukovnog sindikata vatrogasaca Crne Gore Gorana Tripkovića o zabrinutosti za status vatrogasca - spasilaca i ukupan sistem zaštite i spašavanje u Crnoj Gori, a onda najava prekida komunikacije sa Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Direktoratom za zaštitu i spašavanje nas je zbunila i dovela u dilemu da li je u pitanju stvarno briga ili su u pitanju samo interesi pojedinaca.

To je saopšteno iz Izvršnog odbora Sindikalne organizacije Službe zaštite Podgorica koji reaguje na izjave Tripkovića.

Iz Sindikata su podsjetili da su Zakonom o zaštiti i spašavanju poslovi zaštite i spašavanja definisani kao poslovi od javnog interesa, pa se postavljaju pitanje da li iko iz sistema zaštite i spašavanje ima pravo na bilo kakav prekid komunikacije i saradnje.

"Mi mislimo da ne, pogotovo što smo svjesni da od angažovanja ljudskih i materijalnih sredstava svih iz sistema zavise životi građana i njihova imovina".

Oni su iskazali nezadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa Tripkovićem koja se, kako se navodi u saopštenju, uglavnom zasnivala na lijepim riječima, "dok bi dogovore sa drugim institucijama o našem statusu vodio bez naših predstavnika".

"Najsvježiji primjeri za to su ignorisanje naših usmenih obraćanja i zahtjeva Tripkoviću da učestvujemo u izradi noviih zakonskih rešenja, kao i u durgim aktivnostima uključujućii davanje saopštenja za medije jer smo i mi dio sindikalne organizacije. U saznanju smo da je u pregovorima s Vladom oko izrade zakona koji se tiču vatrogasaca - spasilaca u komisiji za njihovu izradu osim sebe predložio i dva komandira službi iako komandiri nisu članovi sindikalne organizacije", piše u saopštenju IO Sindikata.

Poručuju da podgorički vatrogasci-spasioci u dužem vremenskom periodu nisu prepoznali dovoljnu brigu za njih iskazanu od strane sadašnjeg i bivših komandira Službe zaštite i Glavnog grada.

"O toj nedovoljnoj zainteresovanosti za nas i naše probleme govore i podaci da smo za tri decenije dobili samo desetak stanova, a i sami znamo koliki je to broj u odnosu na druge opštinske organizacije poput Vodovoda, Čistoće i ostalih zaposlenih u lokalnoj samoupravi. U vezi sa stambenom problematikom obraćali smo se gradonačelnicima u više navrata pismenim putem i išli na brojne razgovore koji su se uvijek završavali obećanjima, a koja se nikad nijesu realizovala. Zbog tog imamo tužnu činjenicu da smo u 2022. godini ispratili preko 30 zaposlenih u penziju, od kojih dobar dio nije riješio stambeno pitanje, što govori o diskriminatorskom odnosu Glavnog grada prema vatrogascima-spasiocima u odnosu na ostale zaposlene".

Ističu da nikada nisu imali dovoljnu podršku ni od strane rukovodilaca i komandira koji su, uzgred, pri odlasku iz Službe zaštite stambeno i imovinski bili zbirnuti.

"Namjera ovog obraćanja jeste da se u drugi plan stave lični interesi ili možda animoziteti, a da u prvi plan istaknemo profesionalitzam i uložimo zajedničke napore kako bi došlo do što boljih zakonskih rješenja i vatrogascima-spasiocima obezbijedili bolje usllove za rad", zaključuje se u saopštenju