Boris Beker pušten iz zatvora, čeka deportaciju
Sud u Londonu ga je osudio na dvije i po godine zatvora, ali je izdržao samo osam mjeseci.
Nekadašnji prvi teniser svijeta, Njemac Boris Beker pušten je danas iz britanskog zatvora gdje je izdržavao kaznu zbog finansijskih prekršaja i biće deportovan, javila je agencija PA.
Agencija PA nije precizirala gdje će otputovati bivši njemački teniser.
Ovaj 55-godišnji šestostruki osvajač grend slem turnira, koji je živio u Velikoj Britaniji od 2012. godine, proglašen je krivim u aprilu za prikrivanje ili nezakonit transfer hiljada eura i funti kako bi izbjegao izmirenje dugova pošto je proglasio bankrot.
Sud u Londonu ga je osudio na dvije i po godine zatvora, ali je izdržao samo osam mjeseci.
Osuđen je jer je stotine hiljada britanskih funti prebacio sa svog na druge račune, posebno na račune svojih bivših supruga, da nije prijavio imovinu u Njemačkoj i da je sakrio zajam od 825.000 eura i dionice u jednoj kompaniji.
Boris Beker, koji je osporio sve optužbe, s druge strane, oslobođen je nekih drugih optužbi, uključujući i one koje se odnose na nestanak njegovih trofeja. On je tokom saslušanja tvrdio da ne zna gdje su.
Među devet trofeja kojih su povjerioci željeli da se dočepaju, bila su dva od njegova tri pehara sa Vimbldona, dva trofeja sa Australijan opena, kao i zlatna medalja koju je osvojio u dublu na Olimpijskim igrama 1992. godine.
On je tokom suđenja, koje je održano od 21. marta do 8. aprila, rekao da ima još "mnogo" nagrada i uspomena koje je sakupio za 15 godina profesionalnog bavljenja tenisom, ali da su neke nagrade nestale.
Dio trofeja je već bio prodao na aukciji za 700.000 funti (840.000 eura) kako bi otplatio dio dugova.
U vrijeme njegovog bankrota, njegovi dugovi su procijenjeni na 50 miliona funti (59 miliona eura).
Beker je već imao pravne probleme zbog neplaćenih dugova u Španiji u vezi sa radovima u njegovoj vili na Majorki, a i sa švajcarskim pravosuđem jer nije platio pastoru koji ga je vjenčao 2009. godine.
Njemački sud ga je 2002. godine osudio na dvije godine zatvora uslovno i na novčanu kaznu od 500.000 eura zbog oko 1,7 miliona eura zaostalih poreskih obaveza
( BETA )