Svemirska posada koristi robotsku ruku da pregleda oštećenu kapsulu

Pošto slike u ponedjeljak stignu na Zemlju, stručnjaci će ih analizirati i do kraja mjeseca odlučiti o sljedećim koracima

7504 pregleda0 komentar(a)
Foto: Shutterstock

Posada Međunarodne svemirske stanice (ISS) u orbiti oko Zemlje, danas je pregledala rusku svemirsku kapsulu koja je dio stanice jer je moguće da je oštećena udarom mikrometeorita, dok kontrolori na Zemlji razmatraju da pošalju letjelicu da dio posade vrati kući.

Ruska svemirska korporacija Roskosmos saopštila je da je posada kamerom na robotskoj ruci kanadske proizvodnje snimila spolja kapsulu Sojuz MS-22, s "donje strane" stanice - prema Zemlji, u kojoj je u srijedu otkriveno curenje rashladne tečnosti.

Pošto slike sjutra stignu na Zemlju, stručnjaci će ih analizirati i do kraja mjeseca odlučiti o sljedećim koracima.

Roskomos je saopštio da je jedno moguće rješenje da se u kraćem roku pošalje još jedna kapsula Sojuz ka svemirskoj stanici.

Na kosmodromu Bajkonur u Kazahstanu se spremaju da u martu lansiraju Sojuz MS-23 sa tri člana posade, ali bi mogli da je pošalju ranije bez posade.

To bi omogućilo da se vrati kući neko od sedam članova posade koji su u svemirskoj stanici.

Roskosmos je saopštio da je oštećenje na spoljašnjoj površini odjeljka za instrumente i opremu. Roskosmos i NASA kažu da problem ne predstavlja nikakvu opasnost za posadu.

Direktor Roskosmosovih programa svemirskih letova sa posadom Sergej Krikalev rekao je da bi curenje moglo da utiče na rad sistema rashladne tečnosti kapsule i temperaturu u dijelu za opremu u kapsuli.

Ruska novinska agencija Ria-Novosti javila je da je temperatura u kapsule porasla, ali da su zemaljski kontrolori uspjeli da je smanje na normalne nivoe.

Prošle srijede, dok su se ruski kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin spremali za šetnju svemirom, specijalisti na zemlji su videli kvar i šetnja je odložena.

Zajedno s Prokopjevom, Petelinom i Rubiom, još četiri člana posade su u svemirskoj ispostavi: NASA astronauti Nikol Man i Džoš Kasada, Koići Vakata iz Japanske agencije za istraživanje svemira i Ana Kikina iz Roskosmosa.