Čitava galerija kao jedan rad
"Mijenjala sam segmente postavke dok nisam došla do konačnog rješenja, koje je bila po mom mišljenju prava mjera, a to je značilo da se predstavim u različitim medijima, kako bih sveobuhvatnije prikazala svoje stvaralaštvo”, ističe crnogorska umjetnica
Osvježeni i savremeni radovi akademske umjetnice Vesne Bošković iz Crne Gore predstavljeni su na izložbi njenih instalacija i crteža koja je otvorena u galeriji Kulturnog centra Trebinje (KCT) proteklog vikenda, a dostupna je posjetiocima do kraja mjeseca.
Postavka je realizovana na zadovoljstvo i publike i umjetnice, ali i organizatora, nakon što je Bošković već ranije izlagala u KCT 2015. godine, a za “Vijesti” kaže da ovu priliku dodatno doživljava kao značajnu.
”Kulturni centar Trebnje ima bogat kulturno-umjetnički program, pratim njihov rad još od prije mog prošlog samostalnog predstavljanja tamo 2015. godine. Podatak da je 120 umjetnika konkurisalo za samostalno izlaganje u 2023, od kojih će samo deset umjetnika ući u program KCT, dovoljno govori o kvalitetu i njihovom radu. O ovoj izložbi sam razmišljala dva mjeseca, pripremala postavku i konstantno radila na konceptu. Mijenjala sam segmente postavke dok nisam došla do konačnog rješenja, koje je bila po mom mišljenju prava mjera, a to je značilo da se predstavim u različitim medijima, kako bih sveobuhvatnije prikazala svoje stvaralaštvo”, ističe Bošković.
Bez obzira što svoje stvaralaštvo čini raznovrsnim usljed različitih pristupa i medija, Bošković tvrdi da u umjetnosti postoji samo sredstvo kojim se neka ideja sprovodi u djelo, a ona ga bira u trenutku u zavisnosti od okolnosti, raspoloženja, volje...
”Samu postavku čine tri segmenta. Prvi su crteži i grafike dominantno novijeg datuma iz opusa ‘Rekonstrukcija jednog trenutka’, drugi segment predstavlja fotografije instalacija isprintane na foreksu sa izložbe ‘Sve je satkano od svjetosti’, a koji je ispraćen i autorskim tekstom koji posjetioci mogu iščitati, dok treći dio postavke čine četiri instalacije, koje zapravo povezuju kompletnu postavku”, objašnjava Bošković.
Pozitivne utiske sa otvaranja ona nosi i zbog prijema koji je imala, a posebno ju je, kaže, oduševila izjava direktora KCT-a Miljana Vukovića i način na koji je on doživio postavku.
”To je upravo način na koji sam sam i ja priželjkivala da publika doživi ovu izložbu”, kaže ona “Vijestima”.
Bošković dodaje da je galerijski prostor koji KCT nudi veoma privlačan, pa je tako dodatno odlučila da iskoristi priliku, poigra se i stavi prostor u funkciju svojih radova koji će se tako međusobno povezati, dopuniti i stvoriti cjelinu. Drago joj je što su to i drugi prepoznali, pa citira Vukovića:
”Vesna nas je poprilično iznenadila novim konceptom izložbe, novim radovima koji su u nekom njenom maniru, ali ipak osvježeni i savremeni. Na taj način je, recimo, tretirala i galeriju u kojoj izlaže kombinujući specifičnost prostora sa svojim radovima. Imam osjećaj kao da je čitava galerija neka vrsta jednog rada sa specifičnim izrazom”, kazao je on.
Lijep dojam nijesu pokvarile ni komplikacije sa kojima se susretala, a koje nekada djeluju kao neizbježne kako bi kompletan utisak kasnije bio još i ljepši, dodaje umjetnica.
”U samoj organizaciji i pripremi izložbe bilo je prilično komplikacija, kao i na sami dan otvaranja. Govorim o mom dijelu organizacije... Međutim, kako smo postavku privodili kraju, zadovoljstvo je raslo. Samo otvaranje izložbe praćeno je besprekornom organizacijom domaćina, a događaju je posvećena i velika medijska pažnja. Bilo mi je pravo zadovoljstvo, zbilja sam uživala u večeri otvaranja izložbe, u publici, razgovoru sa kolegama i prijateljima. Nadam se da će i publika naći makar djeličak zadovoljstva koje su oni meni pružili”, zaključuje Bošković.
Polazi od principa nezavisnosti i samodovoljnosti
Istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković u knjizi “Individualne likovne poetike” istakla je da se kao moto stvaralaštva Vesne Bošković može uzeti njena konstatacija “u umjetnosti sve je složeno - sve je replika”.
”Likovnim i nelikovnim materijalima, lucidnim i smišljenim iskazom, ona je osmislila kreativne prostore u kojima ratio i spiritus, ideja i osjećanja, senzitivnost i ironija, harmonija i disharmonija, lične ispovijesti i komentari aktuelnosti, predstavljaju ekvipolentne kategorije koje reflektuju intimu njenog Ja. U likovnom djelu ona polazi od principa nezavisnosti i samodovoljnosti, težeći da oživi ‘mrtvu tačku saznanja unutar nas - njenim kretanjem otvori nove prostore ka budućnosti’”, istakla je Zeković.
( Jelena Kontić )