Barbara Volters, žena koja je pomjerila granice TV novinarstva, preminula u 93. godini
Napredovala je u industriji kojom dominiraju muškarci i ušla u istoriju kada je 1974. godine postala prva žena koja je vodila i uređivala vijesti u jutarnjem programu kuće NBC
Barbara Volters, pionirka američke televizije, prva žena koja je uređivala i vodila vesti čija je karijera trajala duže od pola veka, preminula je u 93. godini,
Postala je prva žena koja je uređivala i vodila vesti kada se pridružila američkoj TV kući ABC njuz 1976. godine.
Rođena je u Bostonu 1929. godine i tokom karijere dobila je 12 Emi nagrada.
Intervjuisala je sve američke predsednike tokom karijere - od Ričarda Niksona do Donalda Trampa, ali i veliki broj muzičkih, filmskih i pop kultnih zvezda.
- Ko je bila Nada Marinković - novinarka, putnica i žena „bez usko shvaćenog zavičaja"
- Šta znači Putinov zakon o novinarima kao stranim agentima
- Preminuo Mirko Klarin, pravnik, novinar i „duhovni otac Haškog tribunala"
„Barbara Volters preminula je u njenom domu okružena najbližima", rekla je Sindi Berger, njena predstavnica za štampu, u saopštenju objavljenom kasno u petak.
„Živela je punim plućima, bez žaljenja i kajanja. Bila je pionirka koja je krčila put ne samo novinarkama, već svim ženama."
Ćerka agentkinje za filmske i muzičke zvezde uplovila je u novinarske vode 1961. godine, kada je počela da radi u TV kući NBC kao producentkinja za program namenjen ženama.
Napredovala je u industriji kojom dominiraju muškarci i ušla u istoriju kada je 1974. godine postala prva žena koja je vodila i uređivala vesti u jutarnjem programu kuće NBC.
Kada je ponovo ušla u istoriju kao prva žena urednica i voditeljka večernjih vesti na američkoj mreži ABC, plata koju je dobila - do tada nezabeleženih milion dolara godišnje, načinila je medijskom zvezdom.
„Blagoslovena sam životom koji nisam mogla ni da zamislim", rekla je Volters 2000. godine kada joj je dodeljena Nagrada za životno delo Nacionalne akademije televizijskih umetnosti i nauke,
Povukla se iz medija posle 52-godišnje karijere 2014, kada se poslednji put pojavila u njenoj autorskoj emisiji Pogled (The View).
U emisiji su joj se pridružile Hilari Klinton i medijska mogulkinja Ofra Vinfri, njene česte sagovornice u intervjuima.
„Ne mogu da verujem da je ovaj dan došao i ne mogu da verujem da je istina", rekla je Klinton tokom emisije.
Tokom karijere je intervjuisala veliki broj svetskih lidera među kojima su i britanska premijerka Margaret Tačer, ruski predsednik Vladimir Putin, kubanski predsednik Fidel Kastro, egipatski lider Anvar el Sadat i premijer Izraela Menahem Begin.
Intervjuisala je i sirijskog predsednika Bašara al-Asada nekoliko meseci posle masovnih protesta koji će kasnije gurnuti zemlju u građanski rat.
Brojne kolege i prijatelji opraštaju se od Barbare Volters.
Novinar Den Rejder napisao je da je „novinarstvo izgubilo stub profesionalizma, hrabrosti i integriteta."
Voditelj vesti Don Lejmon napisao je u tvitu da je Volters „bila tako neverovatno dobra na televizijim, ali sam ja sebično voleo da provodim vreme sa njom lično."
„Kada biste sedeli pored nje na večeri, znali biste da ste na najboljem mestu", napisao je Lejmon.
Ofra Vinfri je opisala Volters kao „neverovatno snažan i i vrhunski uzor."
Bob Ajger, direktor kompanije Dizni, rekao je da je „Barbara bila prava legenda, pionirka ne samo za novinarke, već i za samo novinarstvo".
„Bila je jedinstvena reporterka koja je za sobom ostavila neke pod najvažnijih intervjua našeg doba, od državnika do najvećih zvezda i sportista.!
Dejvid Mjur, njen kolega sa ABC njuza, napisao je u tvitu da se „često razbacujemo izrazima poput svetska ikona, legenda, pionirka - ali Barbara Volters je bila sve to."
„I možda, iznad svega, Barbara Volters je bila hrabra. Utrla je put mnogima, svi smo učili od nje i do danas ostali bez daha ped njom."
Debora Roberts, čuvena dopisnica ABC njuza koja je često radila sa Volters, opisala je kao „pionirku koju niko ne može da imitira."
Senator Čak Šumer napisao je da je „Barbara Volters bila novinarka koja je probijala granice".
„Toliko je njenih intervjua koji su nezaboravni, ona je probila sve prepreke za toliko žena i devojaka", rekao je Šumer.
Američka glumica Linda Karter opisala je Volters kao „američku instituciju."
„Kao prva žena urednica i voditeljka vesti, otvorila je vrata bezbrojnim mogućnostima za toliko devojaka koje su želele da rade na televiziji, među njima sam i ja. Njen uticaj ne može da se meri."
Američka pevačica Dženifer Hadson rekla je da je Volters bila „prava pionirka i ikona!"
„Živela je ispunjen život i ostavlja za sobom snažno nasleđe."
Legenda NBA košarke Karim Abdul Džabar ocenio je da Volters „nikada nije poklekla u ispitivanju najmoćnijih ljudi na svetu."
„Pozivala ih je na odgovornost. Stalo joj je samo do istine i nas je naučila da mislimo isto. Na sreću, inspirisala je toliko novinara da budu jednako uporni i ne odustaju. Svi smo bolji zahvaljujući njoj."
Glumac Hju Džekmen rekao je da je Volters „probijala granice, bila neverovatno duhovita, otvorenog srca i prava prijateljica."
„Večere kod nje su bile najupečatljivije zabave od svih na kojima smo bili".
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC News na srpskom )