Počinje švedsko predsjedavanje EU
Prvi veliki sastanak biće održan 12-13. januara u Kiruni, najsjevernijem gradu Švedske udaljenom više od hiljadu kilometara od Stokholma
Šestomjesečno predsjedavanje Švedske Evropskom unijom (EU) počelo je danas a prioriteti Stokholma biće bezbjednost i jedinstvo, konkurentnost, zelena i energetska tranzicija i demokratske vrijednosti i vladavina prava.
Premijer Švedske Ulf Kristerson rekao je da prioriteti predsjedavanja odražavaju stavove koje je ta zemlja tradicionalno zastupala u EU, ali i da su u skladu sa geopolitičkim i ekonomskim izazovima sa kojima se Unija suočava.
Izlažući ranije prioritete predsjedavanja EU u švedskom parlamentu, Kristerson je istakao da će rat u Ukrajini imati odlučujući uticaj na predsjedavanje.
U obrazloženju prioriteta švedskog predsjedavanja navodi se da je brz i odlučan odgovor EU na rusku invaziju na Ukrajinu manifestacija snage Unije kada djeluje zajedno.
"Švedsko predsjedavanje će dati prioritet kontinuiranoj ekonomskoj i vojnoj podršci Ukrajini, kao i podršci ukrajinskom putu ka EU. To će zahtijevati dodatne napore na nacionalnom i na nivou EU", navodi se.
Kako je saopštilo švedsko predsjedavanje Savjetu, u narednih šest mjeseci u Švedskoj će biti organizovano 150 sastanaka.
Prvi veliki sastanak biće održan 12-13. januara u Kiruni, najsjevernijem gradu Švedske udaljenom više od hiljadu kilometara od Stokholma.
Premijer Kristerson i vlada u Kirunu će pozvati Evropsku komisiju na razgovore o prioritetima predsjedavanja i tekućim pitanjima sa agende EU.
Posjeta Evropske komisije zemlji na početku njenog predsjedavanja je uobičajena i doprinosi unapređenju buduće saradnje.
Švedska, zemlja sa 10,4 miliona stanovnika, predsjedavanje EU preuzima od Češke a na kraju juna će ga predati Španiji.
Prethodno je Švedska, koja je ušla u EU 1995. godine, predsjedavala Savetu EU 2001. i 2009.
Švedska nije članica zone eura, tako da i dalje koristi švedsku krunu, a do nedavno nije željela ni u NATO.
Međutim, poslije ruske agresije na Ukrajinu, zajedno sa Finskom, Švedska se prijavila za članstvo i početkom jula 2022. članice NATO potpisale su Protokol o pristupanju sa Švedskom.
Švedska će ući u NATO kada sve članice tog saveza ratifikuju Protokol, što do sada nisu uradile samo još Mađarska i Turska.
Sa Francuskom i Češkom Švedska je dio tekućeg trija predsjedavanja EU koji u zajedničkom programu ima četiri prioritetne oblasti - zaštitu građana i sloboda, razvoj ekonomske baze, izgradnju klimatski neutralne, zelene, fer i socijalne Evrope i promovisanje evropskih interesa i vrijednosti u svijetu.
Poslije švedskog predsjedavanja slijedi novi trio koji će činiti Španija, Belgija i Mađarska. Taj trio će napraviti zajednički program za period od 1. jula 2023. do 31. decembra 2024.
( Beta )