Ko sve treba da redovno koristi limun? I zašto ga treba posoliti

Pored različitih pozitivnih dejstava na zdravlje, ne samo zbog vitamina C, miris svježeg limuna u našim tijelima stimuliše lučenje serotonina, kojeg nazivamo i hormonom sreće

15240 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Svima je poznato da je limun riznica vitamina C, ali njegove zdravstvene prednosti se tu ne završavaju. Limun sadrži pektin (prebiotik), koji pomaže u snižavanju šećera u krvi, a istovremeno se može pohvaliti izuzetno malim brojem kalorija, pa je vrlo poželjan u rigoroznim dijetama.

Limun je optimalan izvor vitamina C. Ovaj vitamin je važan za proizvodnju kolagena i pomaže u apsorpciji gvožđa iz biljne hrane. Adekvatan unos vitamina C sprečava nastanak kamena u žuči, dok se vitamin C efikasno bori protiv prehlade i podstiče regeneraciju kostiju.

Limunska kisjelina je prisutna u limunovom soku, koja ne snižava pH, već ga podiže (alkalizira). Međutim, povećavajući pH u urinu, limunska kisjelina pomaže u rastvaranju kamena u bubregu, a takođe pomaže u uklanjanju amonijaka iz tijela, koji je proizvod metabolizma proteina.

Limun takođe sadrži D-limonen, koji je prisutan u kori. D-limonen ublažava upale i normalizuje šećer u krvi, a zaista se preporučuje kod respiratornih oboljenja. Njegovo dejstvo se posebno preporučuje osobama sa oštećenim plućima (nakon upale pluća, osobama sa astmom i pušačima).

Eriocitrin je antioksidans koji se nalazi u limunovom soku i kori. Eriocitrin u kombinaciji sa drugim aktivnim supstancama pokazao je efekat na smanjenje upale, oksidativnog stresa i optimizaciju nivoa šećera u krvi. Eriocitrin pokreće oksidaciju masnih kisjelina i normalizuje osjetljivost na hormon insulin. Ova supstanca aktivira biogenezu ćelijskih mitohondrija.

Tu je i hesperidin koji smanjuje oksidativni stres i upale i normalizuje zdravlje krvnih sudova. On takođe smanjuje vjerovatnoću makularne degeneracije (degeneracije mrežnjače kod starijih osoba), kao i efekat galaktoze – glukoze slične šećeru u mlječnim proizvodima.

Na kraju, tu je i diosmin. On poboljšava stanje krvnih sudova, a u kombinaciji sa hesperidinom, efikasan je u liječenju proširenih vena i hemoroida.

Kome se posebno preporučuje da uzima vitamin C:

  • pušačima
  • osobama na dijeti
  • osobama sa respiratornim problemima
  • osobama koje pate od dijabetesa
  • osobama koje pate od gihta
  • osobama sa sporim metabolizmom
  • ljubiteljima slatkiša i mlječnih proizvoda
  • osobama koje pate od proširenih vena
  • osobama starijim od 60 godina.

Pored toga, istraživanja pokazuju da miris svježeg limuna ili eteričnog ulja limuna u našim tijelima stimuliše lučenje serotonina, kojeg nazivamo i hormonom sreće - zbog njega smo dobro raspoloženi.

Ako limun posolite, tad njegove blagodati još više dolaze do izražaja.

Evo kako da to uradite: izrežite limun na četiri dijela, stavite kriške na tacnu i malo ih posolite. Možete ih držati na na ormariću kraj kreveta za bolji san i opuštanje ili u bilo kojem dijelu kuće gdje želite da stvorite mirisnu oazu.

Moćni limun čisti jetru, pomaže u učenju i štiti od od gripa i prehlade. Osim toga, limun ubrzava razgradnju masti i snižava masnoću u krvi.

Blagodati udisanja mirisa posoljenog limuna:

  • Opušta i osvježava.
  • Olakšava disanje, posebno kod alergije ili prehlade.
  • Odbija bube, uključujući i komarce.
  • Dom miriše ugodno i svježe.

Za osvježenje životnog prostora možete koristiti samo limun -narežite ga na kriške pa prelijte vodom. Stavite u neku ljepšu teglu, jer ćete tako dobiti i lijepu dekoraciju.

Takođe, ostatke nakon cijeđenja limuna ne bacajte odmah u smeće. Bolje je da ih stavite u frižider gdje će neutralizovati neprijatne mirise.