Krapović: Vlada u tehničkom mandatu nema legitimitet da ulazi u privatizaciju HG "Budvanska rivijera"

"Prije bilo kakvih ozbiljnijih odluka, moraju biti riješeni sudski sporovi između opštine Budva i države Crne Gore, odnosno Vlade oko vlasništva nad ovim vrlo vrijednim resursom koji je Budvi otet na volšeban način"

15171 pregleda21 komentar(a)
Krapović, Foto: Boris Pejović

Vlada u tehničkom mandatu nema legitimitet, a ni državnički logičko uporište da sada ulazi u priču oko privatizacije Hotelske grupa "Budvanska rivijera", ocijenio je potpredsjednik i poslanik Demokratske Crne Gore Dragan Krapović

"Vjerujem da se neće insistirati na realizaciji ovog maglovitog aranžmana sada i od ove Vlade, ali za slučaj da se ipak odluči da se krene u realizaciju tako nečega, lično bih kao poslanik bio spreman da iniciram i raspravu o ovom pitanju u Skupštini, pa i odgovarajuća zakonska rješenja koja bi te planove osujetila, a za koja vjerujem da bih dobio veliku podršku od kolega, sigurno više nego famoznu dvotrećinsku podršku poslanica i poslanika", rekao je Krapović.

On je u saopštenju naveo da vduže godina Vlade DPS-a planiraju da prodaju Budvansku rivijeru i da se praktično svake godine ona nalazi u planovima za privatizaciju.

"Uvijek je glavni argument bio da država nikada ne može dovoljno efikasno upravljati ovim hotelsko-turističkim preduzećem kao što bi to privatnik radio. Naravno, vjerujem da je svima poznat DPS-ov track record privatizacija u Crnoj Gori, pa i djelova upravo Budvanske rivijere tokom godina vladavine bivšeg režima. Osim eventualno privatizacije hotela Maestral u Pržnom, svi drugi realizovani privatizacioni aranžmani su punili privatne džepove, dok je država dobijala minimalne novce za veoma vrijedne hotele i imovinu. Najbolji primjer je takođe hotel Avala - nekada dio Budvanske rivijere koji je prodat za malo više od tri miliona eura, iako samo zemljište na kojem se nalazi vrijedi barem 10 do 15 miliona eura, odgovorno tvrdim", naveo je Krapović

Dodaje da je takav "rasipnički i rasprodajni, pa i korupciono orijentisani pristup" "apsolviran sa bivšim režimom" i da sada svi vidimo "šta je donio, odnosno ponio".

"Sada bi trebalo da imamo drugačiji pristup kada se radi o ovako vrijednim državnim resursima, i to smo negdje vidjeli na primjeru Luke Bar i drugih firmi gdje država uvećava svoje vlasništvo i ima namjeru da nastavi. Kad smo već kod Luke Bar, a vezano za priču o efikasnom i odgovornom upravljanju državnim firmama i resursima, Luka Bar je sa novim menadžmentom napravila najbolji poslovni rezultat unazad 30 godina. To znači da država ipak može da uradi dobar posao ako imate kvalitetne ljude i odgovoran pristup poslu, tako da ne vidim zašto to ne bi mogao biti slučaj i sa Budvanskom rivijerom".

Krapović ističe da sadašnji menadžment Budvanske rivijere nije uradio loš posao, iako su zadnjih par godina, kako je naveo, možda bile i najzahtjevnije u istoriji turizma i hotelijerstva u Crnoj Gori, zbog globalnih okolnosti i poremećaja, poput pandemije kovida, a onda i rata u Ukrajini.

"Recimo nova procjena vrijednosti imovine Budvanske rivijere će biti 50 miliona veća nego prije samo nekoliko godina kada je zadnji put rađena, naravno za vrijeme prethodnog menadžmenta. Da je samo to urađeno, ne bi bilo malo u ovim, ponovo naglašavam, vrlo negativnim okolnostima za hotelsko-turistički biznis. Nadalje, iako je legitimno da povedemo polemiku o sudbini Budvanske rivijere i o njenom poslovanju, nije ni legitimno ni normalno da to radi Vlada u tehničkom mandatu, i još više buni potreba da se to sada aktuelizuje do ove mjere, pogotovo ako je generalni pravac ove Vlade oko uvećanja državnog učešća i vlasništva u nekad privatizovanim državnih firmama i raznim oblastima bio dijametralno suprotan onome što se o Budvanskoj rivijeri priča i očigledno planira".

Krapović je rekao i da prije bilo kakvih ozbiljnijih odluka, moraju biti riješeni sudski sporovi između opštine Budva i države Crne Gore, odnosno Vlade oko vlasništva nad ovim vrlo vrijednim resursom koji je Budvi "otet na volšeban način".

"I dok se pravosnažnim presudama ti procesi ne okončaju ne bi trebalo ulaziti u bilo kakve priče o privatizaciji Budvanske rivijere, trampama i tome slično", zaključio je Krapović.