Pet godina od ubistva Olivera Ivanovića: Tri najvažnija detalja sa suđenja

„Pet godina se nismo pomjerili sa mrtve tačke - i dalje tapkamo u mraku", kaže Aleksandar Ivanović, bratanac ubijenog Ivanovića

4311 pregleda2 komentar(a)
Foto: AFP

Pet godina posle ubistva Olivera Ivanovića, jednog od lidera kosovskih Srba, istina o ovom zločinu i dalje ništa nije bliža nego prethodnih, iako je sudski proces u toku.

Te 2018. godine, nešto posle osam sati ujutru, Ivanović je u Kosovskoj Mitrovici upucan nekoliko puta u leđa i u bolnici je podlegao povredama.

Direktni počinioci i nalogodavci i dalje nisu poznati.

„Pet godina se nismo pomerili sa mrtve tačke - i dalje tapkamo u mraku", kaže Aleksandar Ivanović, bratanac ubijenog Ivanovića, za BBC na srpskom.

„To dugujemo pasivnoj poziciji Beograda, ali i institucijama Prištine koje očigledno nisu dorasle tom zadatku, o čemu svedoče i dešavanja u godini iza nas", dodaje Ivanović.

Kosovsko Specijalno tužilaštvo u februaru 2020. za zločin je optužilo kriminalnu grupu navodno predvođenu Zvonkom Veselinovićem i Milanom Radoičićem.

O njima se neretko govori kao o „kontroverznim biznismenima" sa severa Kosova i ljudima koji tamo imaju veliki uticaj.

Sudski proces, pokrenut u julu 2021. godine, vodi se protiv šest osoba optuženih da su članovi te grupe, ali ne i protiv Veselinovića i Radoičića, jer kosovski zakoni ne dozvoljavaju vođenje postupka u odsustvu.

Saradnje sa institucijama u Beogradu nema, dok politički lideri gotovo da više i ne pominju značaj otkrivanja ubice.

Paralelnu istragu istovremeno vode i institucije u Srbiji, ali ona nije daleko odmakla - iz Tužilaštva za organizovani kriminal za Insajder navode da je predistražni postupak još u toku.

Tokom pet godina istrage i suđenja, kosovske i srpske vlasti saopštavale su da su okolnosti ubistva poznate, najavljivale brzo razrešenje slučaja, ali se i međusobno optuživale.

U nastavku, tri najvažnija detalja sa dosadašnjeg toka suđenja za ubistvo Olivera Ivanovića pred kosovskim institucijama.

1. Odustajanje zaštićenih svedoka

Tokom 2022. godine nekoliko zaštićenih svedoka odustalo je od davanja iskaza pred sudom.

Svedok A1 je od toga odustao na ročištu 25. maja, tvrdeći da je „uplašen za svoj i život svoje porodice", preneo je RTS.

Isto se dogodilo i 22. jula sa anonimnim zaštićenim svedokom B1, koji je naveo da Srpska lista ugrožava njegov život i život njegove porodice.

„Iz srpske policije mi je rečeno da se 'tačku po tačku govori o tvojoj glavi', tako da, molim vas, razumite me da ne mogu", naveo je svedok.

Srpska lista je politička partija koja predstavlja Srbe u kosovskom parlamentu i koja blisko sarađuje sa vlastima u Beogradu.

Radoičić, navodni vođa grupe umešane u ubistvo Ivanovića, visoki je zvaničnik ove stranke.

„Ne smem da se izjasnim, imam volju, ali ne mogu, razumite me", rekao je svedok B1 , prenosi Kossev.

BBC

Specijalni tužilac Burim Čerkini izjavio je tada da će preduzeti radnje kako bi se ispitale koje su pretnje i zastrašivanja svedoka naterala da ne svedoči.

Međutim, isto se dogodilo i 18. oktobra sa zaštićenim svedokom B3.

„Moram da vas obavestim da zbog lične bezbednosti nisam u stanju da se izjasnim", naveo je svedok B3 posredstvom video-linka. , preneo je RTS.

Valjon Kurtaj, predsedavajući sudskog veća, zatražio je od svedoka da objasni razloge odustajanja, na šta je on odgovorio da „ne sme".

Kako je rekao, njegov identitet „više nije skriven", a o detaljima hoće da razgovara sa sudijom u četiri oka.

Advokati pojedinih optuženih su tu istakli da je za otkrivanje identiteta zaštićenih svedoka odgovorno tužilaštvo, koje je objavljivanjem podataka gde rade, šta su po struci i drugim informacijama, indirektno otkrilo njihov identitet.

Pored toga, jedna svedokinja je promenila iskaz.

Reč je o R.R. iz Severne Mitrovice, majci momka koji je 2014. godine ubijen u tom gradu.

Pozvana kao svedok zbog iskaza datog Tužilaštvu 10. decembra 2018, kada je rekla da je grupa koja se dovodi u vezu sa ubistvom njenog sina povezana i sa napadom na Ivanovića, te da je nalogodavac isti.

Međutim, u februaru 2022. nije potvrdila taj iskaz, navodeći da je zaboravila šta je rekla, te da većinu optuženih ne poznaje.

Aleksandar Ivanović smatra da sve to „potvrđuje tezu koja se oseća od samog starta".

„Iza ubistva i čitavog tog čina stoji neko vrlo moćan, pojedinac ili grupacija", navodi.

„To je sprega politike, kriminala i sličnih stvari koja očigledno ima mogućnost tolikog uticaja u opstrukciji postupka."

2. Optuženi - još jedno hapšenje

U oktobru 2022. uhapšen je Milan Mihailović iz Leposavića.

On se sumnjiči da je kao „član kriminalne organizovane grupe aktivno učestvovao u izvršenju krivičnog dela učešće u organizovanju organizovane kriminalne grupe… (umešane) u ubistvo Olivera Ivanovića, zajedno sa drugim osumnjičenima", navodi se u saopštenju Specijalnog tužilaštva.

„Osumnjičeni se nalazio u bekstvu od 2019. godine iako je na snazi bio nalog za hapšenje", dodaje se u saopštenju.

Mihajlović je jedan od desetak Srba sa severa Kosova koji su se u avgustu 2021. godine našli pod sankcijama Ministarstva finansija SAD-a zbog navodne povezanosti sa međunarodnim organizovanim kriminalom, piše BIRN.

Na toj listi su i Zvonko Veselinović i Milan Radoičić.

Zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu Ivanovića, za Radoičićem je bila raspisana poternica, koju je Osnovni sud u Prištini povukao u martu 2021. godine.

Prema izveštavanju televizije N1, Radoičić je hapšenje je izbegao 2018. zbog dovođenja u vezu sa ubistvom Ivanovića, kao i u februaru 2022. u vezi sa slučajem „Brezovica", zbog korupcije i nelegalne gradnje.

U međuvremenu je prisustvovao sastancima političkih predstavnika kosovskih Srba sa državnim vrhom Srbije, kao i događajima vladajuće Srpske napredne stranke u Srbiji.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 2019. godine da Radoičić „nije cvećka", ali da ni na koji način nije učestvovao u ubistvu Ivanovića.

Marko Rošić, Silvana Arsović, sekretarica Olivera Ivanovića, Rade Basara i Nedeljko Spasojević optuženi su za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u kojem je Ivanović ubijen.

Policajci Dragiša Marković i Žarko Jovanoviću optuženi su za manipulisanje dokazima.

Svi su izjavili da nisu krivi.

Na početak suđenja se dugo čekalo, optužnica je menjana u više navrata i čitav proces je više od tri godine tapkao u mestu.

Aleksandar Ivanović smatra da je za rešavanje čitavog slučaja samo potrebna politička volja.

„Sa ove vremenske distance samo je potvrđeno ono što je bilo evidentno u startu - ovo je politički motivisano ubistvo, u kojem su učestvovali neki politički i kriminalni krugovi koji su ispreplitani i koji na Kosovu deluju u sinergiji", navodi.

„Njima je Oliver na terenu smetao i to je razlog zašto je doneta odluka da se likvidira."

Rada Trajković, političarka sa Kosova, izjavila je ranije za BBC na srpskom da Ivanovićev slučaj nije rešen zbog „povezanosti srpskih i kosovskih bezbednosnih, političkih i državnih struktura".

Fonet/Zoran Mrđa

3. Svedočenja

Početak 2023. trebalo je da donese i nova svedočenja, ali je iskaz Milene Popović, supruge Olivera Ivanovića, odložen za 22. i 23. februar.

Popović je pristala na intervju za BBC na srpskom povodom pet godina od ubistva Ivanovića, ali do njega nije došlo ni posle mnogih poziva i poruka.

Tokom 2022. svedočili su Stanko Adžić, Ivanovićev kum, kao i Miroslav Ivanović, Ivanovićev brat.

U međuvremenu su svedočila i dvojica policajaca, kao i otac jednog od optuženih, takođe policajac.

  • O sigurnosnim kamerama

Adžić je posebno pričao o bezbednosnim kamerama u blizini prostorija Ivanovićeve Građanske inicijative „Sloboda, demokratija, pravda" (GI SDP).

Ivanović je ubijen upravo ispred stranačkih prostorija, a snimci sa kamera nikada nisu pronađeni.

„Poslednji put sam bio u kancelariji 6. januara, kada sam doneo badnjak", naveo je Adžić. , preneo je Fonet.

„Koliko se sećam, radile su kamere, jer je gorela lampica na njima, a Oliver mi je poslao poruku da sam poranio sa badnjakom."

Badnjak je tradicionalno božićno drvo koje pravoslavni hrišćani unose u kuću i na dan Božića potom pale za zdravlje i blagostanje.

Adžić je tada naveo i da je Ivanović uvek kontrolisao rad sigurnosnih kamera i da se nikada nije žalio da one ne rade.

Aleksandar Ivanović kaže da njegova porodica od prvog dana insistira na pitanju kamera.

Dodatno, dodao je, buni saznanje da kontrolu nad tim kamerama imaju Srbi, da Srbi čine lokalnu policiju na severu i na tom prostoru deluju srpske bezbednosne službe.

„Zbog toga se nameće pitanje - ko je dovoljno moćan da ukloni sve te snimke", navodi Ivanović.

Getty Images
  • O pretnjama

Miroslav Ivanović je u aprilu 2022, pričao je o pretnjama koje je Ivanović dobijao, kao i o drugim okolnostima koje su prethodile ubistvu.

Pred sudom je rekao da nema informaciju ko je ubio njegovog brata, koji je, kako kaže, mnogima bio politički oponent.

Naveo je i da je njegov brat najveći sukob imao sa Srpskom listom, a za mesto gradonačelnika Severne Mitrovice.

Kako je rekao, Radoičić i Veselinović bili neformalni centri moći na severu Kosova, o čemu je i ubijeni političar govorio.

Njegov brat, navodi, nije govorio o pretnjama, ali je porodica iz razgovora sa drugim ljudima primetila da se nešto događa i da „nešto postoji, neki pritisak".

„Tu je uvek bilo pominjanja pripadnika Srpske liste, političke orijentacije za koju se vezivala grupa Milana Radoičića, koja je njima pomagala u tim danima", naveo je Ivanović. , a preneo je N1.

„Radi se o grupi sa kriminalnim karakteristikama, grupi ljudi koji nisu Mitrovčani, koji su fizičkom izgledu markantni, i od kojih se stanovništvo grada plašilo."

Svedok A. J, koji se bavi politikom. takođe je pričao o pretnjama Srpske liste pred izbore 2017. godine, navodeći da je Radoičić bio njen neformalni lider, preneo je lokalni radio KiM.

Radoičić mu je, kaže, jednom prilikom pokazao pištolj i rekao mu da „pazi šta radi", zbog čega je zbog kojih je, kako je rekao, od 2017. do 2020. nosio pancirni prsluk.

Ivanovićev SDP bio je poslednji politički rival Srpskoj listi u Severnoj Mitrovici.

Na izborima za gradonačelnika Mitrovice Ivanović je poslednji put učestvovao 2017. godine, kada je osvojio 16 odsto glasova.

U medijima bliskim vlastima Srbije tada je protiv njega vođena vođena negativna kampanja.

Zvaničnici Srbije, poput tadašnjeg direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marka Đurića, govorili su da je glas za njega zapravo „glas protiv interesa srpskog naroda i glas za razbijanje srpskog jedinstva".

Posebnu pažnju izazivali su televizijski spotovi protiv Ivanovića emitovani na televiziji Pink.

Željko Mitrović, vlasnik televizije Pink, tokom jedne debate 2022. godine izjavio je da će „proveriti ko je iznajmio termin" za spot o Ivanoviću.

Pre tih izbora, Ivanoviću je zapaljen automobil, a nekoliko meseci kasnije ubijen je ispred prostorija njegove stranke.

Srpska lista od tada nije imala takmaca i na svim kosovskim izborima osvajala je apsolutnu vlast sa oko 90 odsto glasova.

Špetim Gaši, politički analitičar iz Prištine, izjavio je ranije za BBC da je ubistvo Olivera Ivanovića „utišalo opozicione glasove" na severu Mitrovice.

„Spekulacija i dalje ima oko toga ko stoji iza ubistva, da li neko krije dokaze, šta je sa kamerama sa ulice, ko to krije, ali ljudi su oprezniji...

„Ne pričaju toliko o tome u javnosti."

Getty Images
  • O ceduljici iz Ivanovićevog novčanika

Miroslav Ivanović je tokom svedočenja govorio i o ceduljici pronađenoj u novčaniku Olivera Ivanovića posle ubistva.

Tu ceduljicu mu je, kaže, nekoliko dana kasnije predala supruga njegovog brata Milena.

Na njoj je zabeležen registarski broj jednog automobila i to, kako kaže, ne rukopisom njegovog brata.

„Ja sam tu ceduljicu predao grupi istražitelja koji su povodom ubistva radili u Mitrovici", naveo je Miroslav Ivanović.

„Očigledno da mu je tu ceduljicu neko dao, pod pretpostavkom da je neko želeo da ga upozori na to vozilo - registarski broj koji je pisao je KM 014 FZ.

„Mislim da je na ceduljici pisalo i 'Santa Fe', marka vozila."

To vozilo je, navodi, nekoliko puta video parkiranog ispred restorana Grej na severu Mitrovice, čiji je vlasnik Milan Radoičić.

Međutim, kako je rekao, ne zna ko je vlasnik tog vozila.


Intervju Bobana Bogdanovića

Veliku pažnju tokom 2022. izazvao je intervju Bobana Bogdanovića za portal KRIK.

Bogdanović je prijatelj iz detinjstva Aleksandra Gligorijevića Pukija, ubijenog 2020. Za ubistvo se sumnjiči kriminalni klan Veljka Belivuka, čiji je Gligorijević bio član.

Bogdanović tvrdi da mu je Gligorijević 7. marta 2020. godine ispričao ko su organizatori i nalogodavci ubistva Olivera Ivanovića, kao i ko je direktni izvršitelj.

„Olivera Ivanovića je ubio Ljubomir Lainović, to je sin nekadašnjeg žestokog novosadskog momka Branislava Lainovića Dugog", rekao je Bogdanović.

„Čovek koji je organizovao i koji je pripremio logistiku je Milan Radoičić. Čovek koji je naredio ubistvo je Zvonko Veselinović."

Kako kaže, upravo je Veljko Belivuk, preko Gligorijevića, a po nalogu Veselinovića, ubici isplatio 50.000 evra za ubistvo.

„Kada je on njemu isplatio taj novac, to je bilo u Novom Sadu u nekom klubu, kaže ovaj mali se ušmrkao i rekao mu: Znaš li za šta si mi predao novac.

„Puki mu je rekao da nema pojma, da je njegovo bilo da mu preda.

„Lainović mu je rekao da je to zato jer je završio dobar posao u Kosovskoj Mitrovici i da je on taj koji je izbušio Olivera Ivanovića.

„Tu reč izbušio je upotrebio", naveo je Bogdanović.

Bogdanovićeve navode, predsednik Vučić nazvao je „besmislenim lažima".

Bogdanović je 20. aprila saslušan u Tužilaštvu za organizovani kriminal o ubistvu Ivanovića.

Međutim, on je nešto kasnije taj iskaz promenio, navodeći da Lainović nije bio taj koji je pucao, već pripadnik kavačkog klana po nadimku Crnogorac.

Kavački klan deo je nekadašnjeg kotorskog klana, koji se zbog internog sukoba podelio na dva dela - kavački i škaljarski, koji danas važe za najmoćnije u podzemlju čitavog regiona i u čijem međusobnom ratu je poslednjih godina ubijen veliki broj ljudi.


BBC

Šta dalje?

Aleksandar Ivanović na to pitanje daje isti odgovor kao i prethodnih godina - da njegova porodica neće prestati da traži odgovorne.

„Međutim, nažalost, porodica je sada vezanih ruku - mi smo sada žrtve šahovske postavke i naše je samo da čekamo", navodi.

„Ali ne smemo da se predamo, jedina stvar koja je u našim rukama jeste da ovaj slučaj padne u zaborav, jer Oliver nije stradao u saobraćajnoj nesreći".

Kaže da je važno „za buduće generacije i sve koji žive na ovom prostoru da se zna ko su ljudi koji donose odluku da se neko ubije, ko to odobrava i sprovodi".

Ubeđen je, dodaje, da će slučaj kad-tad biti rešen, ali ne zna kada tačno.

Sve zavisi od političke atmosfere i ambijenta, ponavlja.

„Nažalost, prinuđeni smo već pet godina da čekamo", kaže Aleksandar Ivanović.

„Da li ćemo čekati još pet, ne znam, ali jedno sigurano znam - nećemo se predati."


Više od četrnaest godina posle proglašenja nezavisnosti, Kosovo je priznalo oko 100 zemalja. Ipak, tačan broj nije poznat.

Priština navodi brojku od 117 zemalja, a u Beogradu kažu da ih je daleko manje.

Među zemljama Evropske unije koje nisu priznale Kosovo su Španija, Slovačka, Kipar, Grčka i Rumunija, a kada je reč o svetskim silama, to su Rusija, Kina, Brazil i Indija.

Kosovo je od 2008. godine postalo član nekoliko međunarodnih organizacija, kao što su MMF, Svetska banka i FIFA, ali ne i Ujedinjenih nacija.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk