"Plantaže" tvrde da im kompanija "Čelebić" uzurpira nepokretnu imovinu, "Čelebić" da koriste javnu saobraćajnicu
Iz državne kompanije su kazali da se uzurpacija na milionskoj vrijednoj imovini u vidu sadnje na tuđem zemljištu, devastacije, do nelegalno podignutih objekata, dešava unazad 20 godina od strane preduzeća i pojedinaca
Državna kompanija “13. jul - Plantaže” optužila je preduzeće “Čelebić” da je u dužem vremenskom periodu u Donjim Kokotima uzurpiralo nepokretnu imovinu koja se nalazi u njihovoj svojini, zbog čega će pokrenuti parnicu za naknadu štete zbog upotrebe tuđe stvari kao umanjenja vrijednosti imovine.
Iz državne firme za “Vijesti” tvrde da je “Čelebić” protivpravno, odnosno bez njihovog odobrenja asfaltirao put za sopstvene potrebe stovarišta, te odložio ogromne količine šljunka i ostalog građevinskog materijala.
Kako poručuju iz državne kompanije, ovo nije jedini slučaj, već se uzurpacija na milionskoj vrijednoj imovini u vidu sađenja na tuđem zemljištu, devastacije, do nelegalno podignutih objekata dešava unazad 20 godina od strane preduzeća i pojedinaca.
Iz firme u vlasništvu biznismena Tomislava Čelebića su “Vijestima” kazali da nijesu uzurpirali imovinu “Plantaža”.
”Ne radi se o bilo kakvoj uzurpaciji imovine od strane kompanije Čelebić. U pitanju je javna saobraćajnica koja je definisana planskim dokumentom, kojom je obezbijeđen pristup do svih urbanističkih parcela gdje su vlasnici pored ‘Plantaža’ i mještani Donjih Kokota. Mišljenja smo da ovakva i slična pitanja treba rješavati na relaciji kompanija u direktnoj komunikaciji. Ako je manadžment ‘Plantaža’ donio odluku o pokretanju nekih sporova, to je njihovo pravo. Mi ćemo se shodno tome, kada i ako dobijemo, jasno odrediti”, saopštili su iz ovog preduzeća.
Prošlog četvrtka mještani Donjih Kokota su inspekciji prijavili da je “Čelebić” u tom naselju navodno nelegalno eksploatisao šljunak na obali rijeke Morače. Oni su ukazali da se sporno stovariše “Čelebića” nalazi na parcelama koje su dijelom u vlasništvu mještana i poručili da im su im zbog eksploatacije šljunka ugrožene kuće koje se nalaze u neposrednoj blizini. Iz Čelebića su potom odgovorili da nema nikakve eksploatacije šljunka, niti da je to moguće, te da su materijal deponovali na parcelama koje su u njihovom vlasništvu u skladu sa dozvolama i uz plaćanje koncesione naknade.
Prema podacima Uprave za katastar i državnu imovinu dio parcela u Donjim Kokotima na kojima se nalazi šljunkara i put koji vodi do nje je u vlasništvu “Plantaža”.
Iz te kompanije su kazali da su u junu prošle godine Osnovnom državnom tužilaštvu (ODT) u Podgorici podnijeli krivičnu prijavu protiv kompanije “Čelebić” i izvršnog direktora Andrije Radusinovića.
Krivica prethodnih uprava
Oni tvrde, navodeći brojeve parcela, da su asfaltirani put, šljunak i ostali građevinski materijal postavljeni na hiljadama kvadratnih metara imovine (pašnjaci, livade, njive...) u vlasništvu” Plantaža”, a koja je upisana u Listu nepokretnosti.
Zbog toga su ODT-u predložili da se provede satelitski prikaz uzurpiranog zemljišta, smatrajući da je “Čelebić” ispunio sve elemente krivičnog djela Protivpravnog zauzimanja zemljišta.
Međutim, kako navode, ODT je odbacio navedenu krivičnu prijavu zbog zastare krivičnog gonjenja, koje se shodno zakonu ne može preduzeti kad protekne dvije godine od izvršenje krivičnog djela.
”To svakako ne znači da kompanija Čelebić nije protivpravno zauzela tuđe zemljiše koje bespravno koristi, što je ne oslobađa građanske odgovornosti. Kompanija ‘13. jul - Plantaže’ pokrenuće parnicu za naknadu štete zbog upotrebe tuđe stvari kao umanjenja vrijednosti imovine, protiv kompanije Čelebić”, saopštili su iz državne kompanije.
Iz “Plantaža” su poručili i da odgovor ko je dozvolio kompaniji Čelebić da crpi šljunak, asfaltira i gradi privremene objekte na njihovoj imovini, odnosno da proteknu zakonski rokovi koji onemogućavaju pokretanje krivičnog postupka, treba tražiti od prethodnih uprava.
”Dio krivice snose i prethodna rukovodstva kompanije koji očigledno nisu iskoristili raspoloživa pravna sredstva da zaštite imovinu kompanije. U ovom trenutku ne možemo sa preciznošću govoriti u površinama, odnosno vrijednosti uzurpiranog zemljišta, ali su projekcije da se radi o milionskoj vrijednosti”, naveli su iz “Plantaža”.
Oni su najavili da će uskoro na teren izaći komisija koja će evidentirati i popisati sve uzurpacije zemljišta i dodali da će nakon sagledavanja postojećeg stanja pokrenuti krivične prijave i parnične postupke za naknadu štete protiv svih uzurpatora, osim onih sa kojima se dođe do sporazumnog rješavanja imovinsko-pravnih pitanja.
I pojedinci uzurpatori zemljišta Plantaža
Iz “Plantaža” su istakli i da “Čelebić” nije jedina kompanija koja se navodno bespravno služi imovinom Plantaža, već da je jedan od najvećih uzurpatora Milivoje Mugoša.
Kako tvrde, Mugoša više od 40 godina protivpravno koristi imovinu kompanije, za šta je krivično gonjen više puta i osuđivan.
Dodaju i da su protiv njega podnijeli krivičnu prijavu zbog postojanja osnova sumnje da je od juna do septembra 2022. godine, protivpravno zauzimajući zemljište “Plantaža”, postavljanjem postrojenja za proizvodnju i preradu šljunka, bez koncesije neovlašćeno eksploatisao šljunak, koji je zatim lagerovan na susjednoj parceli u neposrednoj blizini njegovog stambenog objekta, a zatim ga neovlašćeno prodavao čime je pribavljao protivpravnu imovinsku korist, na štetu budžeta Crne Gore.
”Po našim informacijama u toku je postupak izviđaja po našoj prijavi i očekujemo brzu reakciju nadležnih organa”, saopštili su iz kompanije.
”Vijesti” nisu uspjele da stupe u kontakt sa Mugošom.
( Ivan Ivanović )