„Trougao tuge“ večeras otvara Kustendorf

Gosti festivala su svi učesnici takmičarskog programa, reditelji filmova u programskoj cjelini Savremene tendencije Suzana Nikjareli, Paolo Virci, Gregorio Graciozo i Čije Hajakava, kao i akademik, pisac Dušan Kovačević, ovogodišnji laureat nagrade „Drvo života“

2338 pregleda1 komentar(a)
Foto: Filip Krainčanić/nova.rs

Pod sloganom "Umetnost pre svega" večeras počinje 16. Kustendorf! Drvengrad na Mećavniku na Kamenoj gori će narednih četiri dana, do nedjelje 29. januara, biti centar filmske umjetnosti, mjesto okupljanja stvaraoca iz svih djelova svijeta koji dolaze da budu dio čarolije ovogodišnje smotre, prenosi Nova.rs.

Svečano otvaranje obilježiće film švedskog reditelja Rubena Ostlunda „Trougao tuge“, koji nije mogao da dođe na festival, ali će se obratiti publici video-porukom.

Gosti festivala su svi učesnici takmičarskog programa, reditelji filmova u programskoj cjelini Savremene tendencije Suzana Nikjareli, Paolo Virci, Gregorio Graciozo i Čije Hajakava, kao i akademik, pisac Dušan Kovačević, ovogodišnji laureat nagrade „Drvo života“.

Dušan Kovačevićfoto: TANJUG/ JADRANKA ILIC

"Pokušavamo da zaboravljene mrvice sa stola, prikupimo i da od festivala napravimo spoj Istoka i Zapada. Doba u kom živimo je dramatično, imamo 'otkaz kulture' u svetu, a mi uprkos tome šesnaesti put proizvodimo festival koji nema komercijalnu osnovu i potrebu da se prilagođava lošim trendovima", najavio je prije nekoliko dana proslavljeni reditelj Emir Kusturica, osnivač „Kustendorfa“.

Emir Kusturicafoto: Filip Krainčanić/Nova.rs

U „Takmičarskom programu“ Kustendorfa, nalazi se 14 kratkih filmova, izabranih od ukupno 374 koliko je pristiglo na konkurs. Za nagradu zlatno, srebrno i bronzano jaje, takmiče se autori iz Mađarske, Srbije, Rusije, Uzbekistana, Izraela, Grčke, Češke, Irana, Slovačke, Mongolije i Švajcarske.

Koje je ostvarenje najbolje odlučiće međunarodni žiri koji čine: italijanska rediteljka Suzana Nikjareli, proslavljeni glumac Slavko Štimac i izraelski producent, reditelj i scenarista David Noj. O nagradi „Vilko Filač“ odlučiće direktor fotografije Vladan Radović i profesor kamere, stručnjak za vizuelne efekte i vizuelni umjetnik Ivan Šijak.

U programu „Savremene tendencije“ biće prikazani filmovi: „Kjara“ italijanske rediteljke Suzane Nikjareli, „Tinitus“, nagrađivanog brazilskog reditelja Gregorija Graciozija (dobitnik sedam svetskih priznanja), film „Plan 75“ japanske rediteljke Čije Hajakave, zatim dobitnik priznanja na Venecijanskom filmskom festivalu, film „Suša“, italijanskog reditelja Paola Vircija i dobitnik Zlatne palme.

U okviru programske cjeline „Retrospektiva velikana“ biće prikazan film „Balkanski špijun“ Dušana Kovačevića, kao i film „Parižanka“ Čarlija Čaplina, koji ove godine obilježava 100 godina od premijere.

U okviru cjeline „Kustendorf predstavlja“ biće prikazan „Poziv od Boga“, posthumni film proslavljenog reditelja Kima Ki Duka i dokumentarni film „Pazolini - Hronologija političkog zločina“ autora Paola Fjorea Anđelinija.

foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

U večernjim časovima poslije projekcija filmova, u „Kapor baru“ nastupaće uspješni džez muzičari iz Srbije.

U takmičarskom dijelu našli su se filmovi „Više od života“ Aleksandre Lazarovski, „Krotki“ Jovana Dimoskog i „Fitnes Džim“ Ognjena Isailovića iz Srbije. Među izabranima su „Afrikat“ Ane Đimesi iz Mađarske, „Elektrobugi“, Valerije Kuznjecove iz Rusije, „Kaseta“ Timura Murodova iz Uzbekistana, „Majčina zemlja“ čiji je autor Hila Elena Rojzenman iz Izraela, te „Na Kserksovom tronu“ Evi Kalojiropolu iz Grčke. Tu su još „Obredi“ Damjana Vondrašeka iz Češke, „Pismo svinji“ Tala Kantora iz Izraela, „Povetarac“ Hamidreze Gosemi iz Irana, „Putnici, pažnja“ Mareka Moučka iz Slovačke, „Sneg u septembru“ Dulma Purev Očira iz Mongolije i „Talponi“ Vanje Viktor Kabir Tonjole iz Švajcarske.

Programska celina „Novi autori“ prikazaće debitantske dugometražne filmove reditelja Siniše Cvetića „Usekovanje“, Munije Akl iz Libana „Kosta Brava, Liban“ i Karla Franciska Manatada sa Filipina „Svejedno da li je vreme lepo“.