Kanađanka priznala da je Trampu poslala otrov

Američki Federalni istražni biro (FBI) pronašao je otiske prstiju Paskal Ferije (55) na pismu, u kojem je pozvala Trampa da odustane od predsjedničke trke

10009 pregleda0 komentar(a)
Foto: Rojters

Žena iz Kanade priznala je krivicu za optužbe za biološko oružje nakon što je bivšem predsedniku Donaldu Trampu poslala pismo sa smrtonosnim otrovom ricin.

Koverta je presretnuta u septembru 2020. pre nego što je dostavljena Beloj kući.

Američki Federalni istražni biro (FBI) pronašao je otiske prstiju Paskal Ferije (55) na pismu, u kojem je pozvala Trampa da odustane od predsedničke trke.

Očekuje se da će Ferije u aprilu biti osuđena na nešto manje od 22 godine zatvora.

„U našoj zemlji nema mesta političkom nasilju i nema izgovora za pretnje javnim zvaničnicima ili ugrožavanju naših javnih službenika", saopštio je državni tužilac iz Vašingtona Metju Grejvs.

Ferije, dvojna državljanka Francuske i Kanade, uhapšena je prilikom prelaska granice i ulaska u Bafalo u državi Njujork u septembru 2020.

Nosila je pištolj, nož i municiju.

Kasnije je priznala da je u kući u Kvebeku napravila ricin - otrov napravljen od otpadnog materijala koji je ostao od prerade ricinusovog ulja.

Stavila je otrov u kovertu zajedno sa pismom naslovljenog na bivšeg američkog predsednika.

„Pronašla sam novo ime za vas: 'Ružni klovn tiranin'", napisala je ona u pismu Trampu, prema dokumentima FBI-ja iz prijave podnete 2020.

Ona je istovremeno slala slična pisma osmoro teksaških službenika za sprovođenje zakona.

Ferije se izjasnila krivim i po odvojenim krivičnim prijavama koje se odnose na njih.

Ona je 2019. godine zadržana u pritvoru u državi Njujork oko 10 nedelja zbog nezakonitog nošenja oružja i vožnje bez važeće dozvole, a ona je okrivila zvaničnike što su joj odredili pritvor, navodi se u saopštenju američkog Ministarstva pravde.

Šta je ricin?

Vrsta otrova.

Dobija se od zrna biljke ricinus, koja se takođe koristi za dobijanje ricinusovog ulja. Može biti u obliku tečnosti, praška ili kristala.

Ricin se može koristiti kao otrov za ljude ako se stavi u hranu ili vodu.

Ako se ricin u obliku tečnosti ili praška rasprši u vazduh, ljudi se mogu otrovati udišući ga.

Neko može da bude otrovan i ako mu se ricin ubrizga.

Ne postoji poznat protivotrov za ricin.

U zavisnosti od doze, može da izazove smrt u roku od 36 do 72 sata, prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti.

Muškarac iz Misisipija osuđen je 2014. na 25 godina zatvora nakon što je poslao pisma sa ricinom nekadašnjem predsedniku Baraku Obami i drugim zvaničnicima.


Možda će vas zanimati i ovaj video:


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk