"Boing" se oprostio od poslednjeg "džambo-džeta"

Boing je 1967. krenuo u proizvodnju 747 pošto je izgubio ugovor za ogroman vojni transporter, C-5A

7500 pregleda1 komentar(a)
Foto: Reuters

Američki proizvođač aviona "Boing" oprostio se od svog simbola - isporučio je svoj poslednji 747 "džambo-džet".

Od svog prvog leta 1969. godine, džinovski, ali graciozan 747 služio je kao teretni avion, komercijalni avion sposoban da preveze skoro 500 putnika, transport za NASA-ine "spejs-šatlove" i predsjednički avion "Er fors uan" (Air Force One). Donio je preokret u putovanju, povezujući širom svijeta gradove koji nikada ranije nisu imali direktne rute i pomogao omasovljenje putničkog avio-prevoza.

Ali tokom proteklih 15 godina, "Boing" i njegov evropski rival "Erbas" su predstavili profitabilnije i efikasnije širokotrupne avione, sa samo dva motora što je ekonomičnije za održavanje, umjesto četiri motora modela 747. Posljednji avion je 1.574. koji je izgradio "Boing" u regionu Pjudžet Saund kod Sijetla, u državi Vašington.

Velika gužva sadašnjih i bivših radnika "Boinga" je bila na ispraćaju poslednjeg 747 - teretne verzije tog avion za prevoznika "Atlas Air".

foto: Reuters

"Ko god voli ovaj posao, plašio se ovog trenutka", rekao je dugogodišnji analitičar avijacije Ričard Abulafija. Iako "više niko više ne želi avion s četiri motora, to ne briše ogroman doprinos koji je 747 dao razvoju industrije i njenom izuzetnom nasleđu".

Boing je 1967. krenuo u proizvodnju 747 pošto je izgubio ugovor za ogroman vojni transporter, C-5A. Ideja je bila da se iskoriste prednosti novih motora razvijenih za njega - turboventilatorski motori s "visokim bajpasom", koji su sagorijevali manje goriva propuštanjem vazduha oko jezgra motora, omogućavajući veći domet leta, i da se koriste za novozamišljene civilne avione.

Više od 50.000 radnika "Boinga" manje od 16 mjeseci je radilo da se proizvede prvi 747. Proizvodnja "džambo- džeta" zahtijevala je izgradnju ogromne fabrike u Everetu, sjeverno od Sijetla, najveće zgrade na svijetu po obimu.

foto: Reuters

Trup tog aviona je dugačak 68,5 metara, a rep je bio visok kao petospratna zgrada. Avion ima i drugu, gornju palubu koja se proteže od kokpita preko prve trećine aviona, dajući mu karakterističnu grbu i inspirišući nadimak: "kit". Još romantičnije, 747 je nazvan i "Kraljica neba".

Neke avio-kompanije su drugu palubu pretvorile u prvoklasni koktel-salon, dok je čak i donja paluba ponekad imala salone ili čak bar za klavir. Jedan 747 koji je prestao da leti, prvobitno izgrađen za "Singapur Airlines" 1976. godine, pretvoren je u hotel sa 33 sobe i nalazi se kod aerodroma u Stokholmu.

"Bio je to prvi veliki avio-prevoznik, prvi širokotrupni avio-prevoznik, postavio je novi standard za avio-kompanije da shvate šta da rade sa njim i kako da ga popune", rekao je Gijom de Sion, profesor istorije na Olbrajt koledžu u Pensilvaniji koji je specijalizovan za avijaciju i mobilnost.

foto: Reuters

"To je postalo suština masovnog putovanja avionom: niste mogli da ga ispunite ljudima koji plaćaju punu cijenu, tako da morate da snizite cijene da biste dobili putnike. To je doprinijelo onome što se dogodilo kasnih 1970-ih sa deregulacijom vazdušnog saobraćaja", rekao je on.

Prvi 747 ušao je u službu 1970. godine na liniji "Pan Am-a" Njujork-London, a to vrijeme je za prevoznike bilo užasno, rekao je Abulafija: debitovao je neposredno prije naftne krize 1973. godine, usred recesije u kojoj je zaposlenost u "Boingu" opala sa 100.800 zaposlenih 1967, na najniži nivo od 38.690 u aprilu 1971. godine. Tada se pojavila parola: "Kada poslednja osoba napustiti Sijetl neka ugasiti svjetla".

Ažurirani model - serija 747-400, stigao je kasnih 1980-ih i imao je mnogo bolji tajming jer se poklopio s azijskim ekonomskim procvatom ranih 1990-ih, rekao je Abulafia. Ljudi su masovno mogli da putuju u Aziju, rekao je Abulafija, a "ranije su avioni morali da slete po gorivo na Aljasci ili Havajima i putovanje je koštalo mnogo više. Zato je 747 je bio pravi pogodak - i po razumnoj cijeni".

foto: Reuters

"Delta" je bila poslednja američka avio-kompanija koja je koristila 747 za putničke letove, koji su završeni 2017. godine, iako su neki drugi međunarodni prevoznici nastavili, uključujući njemačku avio-kompaniju "Lufthanza".

"Atlas Air" je početkom prošle godine naručio četiri teretna 747-8, a poslednji je napustio fabriku u utorak.

"Boingovi" korijeni su kod Sijetla, ali ima i druge fabrike u državi Vašington i u Južnoj Karolini. Kompanija je u maju objavila da će preseliti svoje sjedište iz Čikaga u Arlington u Virdžiniji, čime će se njeni rukovodioci približiti ključnim zvaničnicima savezne vlade i Federalnoj upravi za vazduhoplovstvo koja sertifikuje putničke i teretne avione "Boing".

foto: Reuters

Boingov odnos sa FAA je bio zategnut poslije smrtonosnih nesreća njegovog najprodavanijeg modela aviona, 737 Maks, 2018. i 2019. FAA je trebalo skoro dvije godine - daleko duže nego što je "Boing" očekivao, da odobri promjene dizajna tih aviona i dozvoli im da se vrate u vazduh.