EU: snažna solidarnost sa Zelenskim

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je posjetom Briselu - parlamentu EU i vanrednom samitu EU imao za cilj da privuče veću pomoć i podršku njegovoj napadnutoj zemlji. Da li je u tome uspio?

1044 pregleda2 komentar(a)
Ilustracija, Foto: REUTERS

„Ukrajina će biti članica EU. Pobjednička Ukrajina", rekao je Volodimir Zelenski za govornicom Evropskog parlamenta. To će takođe biti pobjeda za EU. Pred dobro popunjenom plenarnom salom u Briselu, predsjednik se zakleo na zajedničku odbranu evropskih vrijednosti od ruskog diktatora, koji hoće da uništi upravo te vrijednosti. „Ovo je naša Evropa. Ovo je naš način života. Za Ukrajinu je ovo kao povratak kući", rekao je Zelenski poslanicima, misleći na proces pristupanja EU koji je u toku.

Naravno, predsjednik Ukrajine je zahvalio poslanicima i svim evropskim ljudima na istorijski jedinstvenoj podršci napaćenoj državi.

EU poslanici su na to reagovali višeminutnim aplauzom. „Ovaj aplauz nije za mene, već za sve vas", rekao je dirnut Volodimir Zelenski, misleći na sve Evropljane. „Evropa će postojati sve dok smo zajedno", rekao je Zelenski i pozvao sve poslanike da posjete Ukrajinu.

Mecola traži rakete većeg dometa i borbene avione

Predsjednica parlamenta EU Roberta Mecola je rekla da je mjesto Ukrajine u EU.

Rekla je i ono što Volodimir Zelenski nije izričito tražio - djelima Evropljana mora se dodati priznanje žrtvi Ukrajine, i to „kroz najbrži mogući proces pridruživanja EU, uz više vojne pomoći.

Sljedeći korak za članice EU je: isporuka raketa većeg dometa i borbeni avioni - rekla je Macola

27 šefova vlada EU sigurno je čulo taj Mecolin zahtjev, ali na njihovom popodnevnom samitu nije bilo konkretnih obećanja

Zelenski posle samita - Ne idem kući praznih ruku

Na pitanje novinara o ishodu samita, Zelenski je rekao da je zahvalan na uvjeravanjima da će EU stajati uz Ukrajinu dok ona ne pobijedi.

O borbenim avionima će se još diskutovati. Rad na tome se nastavlja. Ne može o svemu da govori javno, jer naravno Rusija uvek sluša. „Dobio sam konkretne signale koje sada moramo da pretočimo u praktične odluke", rekao je Zelenski i dodao: „Ne mogu sebi da priuštim da se vratim kući bez konkretnih obećanja".

Fon der Lajen - Impersivan napredak u trenutnoj situaciji

Šefica Komisije EU Ursula fon der Lajen bila je malo konkretnija. Ona je obećala da će deseti paket sankcija Rusiji, koji je u pripremi, obuhvatiti mjere protiv ruskih propagandista - to je Zelenski izričito zahtijevao.

Fon der Lajen je ostavila otvorenim da li će se ispuniti želja Ukrajine da ove godine otpočne pristupne pregovore sa EU. To zavisi od napretka koji Ukrajina ostvaruje u reformama. Dosadašnji koraci su „veoma impresivni" u trenutnoj ratnoj situaciji. Nadamo se da će takozvani „izvještaj o napretku" na jesen biti pozitivan. Ne postoji „rigidni raspored".

Kancelar Olaf Šolc se izjasnio za brz proces. To ne bi smjelo opet da potraje 20 godina, kao kod država zapadnog Balkana, kojima je članstvo obećano na samitu u Solunu 2003.

Za sada nema tribunala za ruske ratne zločine

Samit EU nije direktno podržao Tribunal za ratne zločine za osumnjičene ruske počinioce na koji su pozvali Ukrajina i parlament EU.

„Uvjeravam vas, Volodimire, da imamo političku volju da počinioce pozovemo na odgovornost", rekla je fon der Lajen na zajedničkoj konferenciji za novinare sa ukrajinskim predsjednikom. „Naći ćemo načina". Pri Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu prvo treba da se uspostavi specijalni istražni centar.

Orban nije aplaudirao, a Meloni kritikovala Makrona

Predsjednik Evropskog saveta Šarl Mišel opisao je raspoloženje tokom ovog vanrednog samita sa zemljom koja se bori protiv Rusije kao „veoma emotivno". 26 šefova država i vlada je pljeskalo kada se pojavio Volodimir Zelenski.

Samo je mađarski premijer Viktor Orban izgledao kao skamenjen i nije apludairao. Orban i dalje ima relativno dobre odnose sa ruskim predsjednikom. Mađarska nastavlja da kupuje energiju od Rusije i zajedno sa ruskom kompanijom gradi novu nuklearnu elektranu.

A Italijanska premijerka, radikalna desničarka Đorđa Meloni krtikovala je sinoćnji sastanak Emanuela Makrona i kancelara Šolca sa Zelenskim u Jelisejskoj palati - rekavši da je bio „neprikladan". „Mislim da je naše jedinstvo naša snaga", a prije samita u Briselu, kolega Makron je, vjerovatno prije svega iz unutrašnjopolitičkih motiva, organizovao vizuelno moćan sastanak u Parizu.

Turneje zahvalanosti

Zelenski je svoju evropsku turneju započeo u Velikoj Britaniji, a zatim je preko Pariza stigao u Brisel.

Zelenski je nešto prije Božića 2022. posjetio SAD i Poljsku. Prema diplomatama EU, raspored turneja otprilike odražava udio isporuka oružja zemalja. SAD su daleko najveći dobavljač oružja Ukrajini, slijede Velika Britanija, Njemačka, Poljska i Francuska. Italija je tek na 8. mjestu.

Kancelar Šolc odbacio je kritike o navodnom njemačkom oklijevanju u isporuci oružja. "Brzi smo", rekao je Šolc, ističući da je unutar EU, Njemačka najveći snabdijevač naoružanja ukrajinske vojske.

Predsjednik Zelenski se u međuvremenu vratio u Kijev. U znak evropske solidarnosti, poslao je spasilačke timove iz Ukrajine u Tursku. Korak koji do sada nisu učinile ni sve članice EU. „Ovo je pravi evropski duh", pohvalila je gosta iz Ukrajine predsjednica parlamenta EU Roberta Mecola.