Promjene na koži: Kada su estetski, a ne zdravstveni problem
Bradavice, keratoze, glivice - kako raspoznati da li su opasni po zdravlje, ili čisto kozmetilki problem?
Papilomi, odnosno bradavice, su benigne promene epitela kože i sluzokože. Najčešće se nalaze na vratu, nadlaktici, u pazuhu, ispod dojki, na trbuhu i preponama, a izazivaju ih virusi.
„Humani papiloma virusi, kojih ima više od dvije stotine vrsta, izazivaju pojavu bradavica, a jedna vrsta tih virusa izaziva bradavice koje vise, bradavice koje su kao na peteljci“, objasnio je za RTS doktor Aleksandar Adamović, direktor Gradskog zavoda za kožne bolesti u Beogradu.
Ove promjene na koži se vrlo lako uklanjaju, obično elektrokoagulacijom, tako što se varnicom odsiječe mjesto na kojem je ona vezana za kožu.
Ove bradavice su benigne i ne predstavljaju bilo kakav rizik po zdravlje, već su samo jedna kozmetička malformacija. Međutim, ukoliko se pojave u pazušnim jamama, da ne bi došlo do povrede prilikom uklanjanja dlaka, najbolje ih je odstraniti kod lekara.
„Ukoliko se povrijedi brijačem djeluje dramatično, ali nije ništa strašno. Dovoljno je uzeti parče vate, pritisnuti i držati jedno pet do deset minuta i krvarenje će stati. Zato je najbolje doći kod dermatologa i to ukloniti“, napominje doktor Adamović.
Pošto su papilomi virusnog porijekla, oni se prenose sa čovjeka na čovjeka kontaktom, preko peškira i drugih zajedničkih predmeta, ali preduslov je da već postoji neko oštećenje kože koga nismo svjesni, a kuda će papiloma virus uspjeti da prodre. Moguće je da neko ima virus, ali da se ne pojave nikakve promene.
„Međutim, i virusi imaju neki životni vijek. Nekih bradavica posle šest do osam mjeseci više nema, spontano prolaze, baš zato što taj virus više nije aktivan“, dodaje doktor.
Keratoze
Keratoze su pljosnate promjene kože žućkaste boje različite veličine, lokalizovane obično na otkrivenim dijelovima tela (lice, vrat, dekolte, ruke, leđa). Ne javljaju se na dlanovima i tabanima. Vremenom rastu i dobijaju tamnu boju.
„Kada se govori o keratozama, treba imati u vidu da postoji više vrsta. Ima keratoza koje nastaju kao posljedica sunčanja. Te aktinične keratoze su prekanceroze, znači da se iz jedne takve promjene kasnije može stvoriti neki karcinom kože. A postoje i senilne keratoze koje se javljaju tokom starenja kože“, ističe dr Aleksandar Adamović.
Soboreične keratoze su one koje se javljaju na delovima tela gdje ima najviše lojnih žlezda - licu, ispod grudne kosti, niz kičmu i ispod kose.
One se jako lako uklanjaju, dodaje dermatolog, a u Zavodu se najčešće primjenjuje tečni azot, takozvana krioterapija koja je mnogo uspješnija od savremenih tretmana radio talasima ili laserom.
Gljivice na noktima
Kada gljivice jednom dospiju u nokte onda to postaje dugotrajan problem, kako estetski, tako i za liječenje. Gljivice se najčešće javljaju na noktima na nogama zato što oni sporije rastu, manje su vaskularizovni, nalaze se u obući bez ikakve ventilacije što dovodi do pojačanog znojenja, a ta vlažna atmosfera pomaže da se na noktima razviju gljivice.
„Tražimo od noktiju da trpe sve ono što nam odgovara (manikire, pedikire, nadogradnje, izlivanje noktiju, gel lakove) i da bude zdrav, što je gotovo nemoguće“, napominje doktor.
Liječenje traje dugo jer nokti sporo rastu, a primjenjuje se lokalna terapija – antimikoticima ili preparatima koji snižavaju PH vrijednosti i povećavaju kisjelost i koncentraciju vodonikovih jona.
„Kada je kisjelost veća, onda gljivice nisu u stanju da razlažu keratin iz nokta koji im je glavna hrana. Mogu se i oralno koristiti antimikotici, ali su oni dosta toksični tako da smo prema njima jako skeptični“, zaključuje dr Adamović.
( Vijesti online )