Zašto je film "Kad jaganjci utihnu" u osnovi feministička priča

Psihotični psihijatar je izuzetna kreacija, napisana i odigrana sa krajnje sablasnim užitkom, ali kad se sve sabere i oduzme, on je samo još jedno karikaturalno čudovište, koje sa stvarnošću ima veze koliko i grof Drakula ili Fredi Kruger

6557 pregleda2 komentar(a)
Foto: MGM

Prošle su 32 godine otkako je Kad jaganjci utihnu postao tek treći film u istoriji koji je osvojio Oskara u svih pet najvažnijih kategorija: za najbolji film, najbolju režiju, najbolji adaptirani scenario, najbolju glavnu žensku ulogu i najbolju glavnu mušku ulogu.

Ali ponekad se stiče utisak da dijabolični antiheroj doktor Hanibal „Kanibal" Lekter nikad nije ni odlazio.

Hopkins se još dvaput vraćao ulozi koja ga pretvorila u superzvezdu, u Hanibalu i Crvenom zmaju; Gaspar Ulijel je bio Lekterova mlađa inkarnacija u Usponu Hanibala; a Mad Mikelsen ga je igrao u televizijskoj seriji.

A tu čak ne računamo ni sve Lekterove klonove u drugim filmovima i televizijskim serijama.

Lik je možda nastao u romanima Tomasa Harisa i možda ga je na velikom platnu prvi put oživeo Brajan Koks u Lovcu na ljude iz 1986. godine, ali Hopkins je taj koji je u Kad jaganjci utihnu postavio model za desetine drugih uglađenih, sadističkih, fascinantno inteligentnih zlikovaca - ali i heroja.

Pogledajte samo scenu u kojoj prepoznaje kremu za kožu i brendove parfema njuškajući vazduh i videćete odakle je Benedikt Kamberbeč crpeo inspiraciju za Šerloka Holmsa.

Ali možda je došlo vreme da prerastemo našu opsesiju Lekterom.

MGM

Psihotični psihijatar je izuzetna kreacija, napisana i odigrana sa krajnje sablasnim užitkom, ali kad se sve sabere i oduzme, on je samo još jedno karikaturalno čudovište, koje sa stvarnošću ima veze koliko i grof Drakula ili Fredi Kruger.

Njegova hrabra, oštroumna ali ranjiva sparingpartnerka Klaris Starling u tumačenju Džodi Foster na mnogo načina je radikalniji lik.

A deluje radikalno i posle više od četvrt veka.

BBC/PBS

Jedan upadljivi aspekt Kad jaganjci utihnu je pažnja koju su režiser filma Džonatan Demi i scenarista Ted Teli posvetili građenju lika Klaris Starling i njenog uređenog sveta.

Kao agentkinja FBI-ja na obuci, ona se na početku filma probija kroz Biroov šumski poligon.

Demi koristi nekoliko dugih scena snimljenih na stvarnoj lokaciji Akademije FBI u Kvantiku, u Virdžiniji, da bismo videli kolege Klaris Starling kako rade papirologiju, vežbaju gađanje, piju kafu.

Većina filmova o organima za sprovođenje zakona ima neposlušne protagoniste: agente koji ili krše pravila (Džejms Bond) ili se okreću protiv vlastitih zlih nadređenih (Džejson Born).

Ali Kad jaganjci utihnu gaji duboko poštovanje prema metodima FBI-ja, baš kao i Klaris Starling.

Ona nije buntovnica.

Ona se ne oslanja na intuiciju ili sreću.

Ona je pametna, posvećena profesionalka koja je uspešna zato što sve radi po pravilima i uz podršku nadređenih.

Koliko je drugih holivudskih heroina ili heroja iole poput Klaris?

Muški klub

Kad Džek Kroford (Skot Glen), šef FBI-jeve Jedinice za bihevioralnu nauku, pošalje Klaris Starling da poseti Lektera u njegovoj ćeliji u Baltimorskoj bolnici za poremećene kriminalce, Demi nas prebacuje iz asketskog sveta u rokoko, iz minuciozne autentičnosti u košmarnu fantaziju, iz detektivskog trilera u horor film.

U tom procesu, Demi daruje Lekteru jedno od najboljih prvih pojavljivanja u istoriji kinematografije.

Ljigavi direktor bolnice doktor Čilton (Entoni Held) prepričava mučni incident kad je Lekter pojeo jezik medicinske sestre, dok se on i Starling spuštaju stepeništem iz modernih kancelarija u mračnu podzemnu tamnicu.

MGM

Mi smo prestravljeni od Lektera još pre nego što ga prvi put ugledamo, a Hopkins uspeva da nadmaši sva naša očekivanja ukočenim stavom, reptilskim namigivanjem, zadirkivanjem, zapevajućim glasom.

Čikam svakoga kad prvi put gleda scenu da ne poželi da je pleksiglas između njega i Starling još nekoliko centimetara deblji.

Kad jaganjci utihnu je film o tome kako se žene osećaju kad muškarci pilje u njih

Lekter je toliko upečatljiv, zapravo, da je lako prevideti će se uskoro pokazati kao šepureći, nezreli dosadnjaković.

On je, naravno, snob koji želi da svi znaju koliko ima prefinjen ukus za vina i skupe cipele, ali poseduje i gnusno plitak um adolescentskog školarca koji želi da šokira nastavnicu.

Prilikom prvog susreta sa Starling, on spekuliše o njenom odrastanju i „svim tim mučnim, lepljivim pipkanjima na zadnjim sedištima auta".

Tokom drugog, pita je da li je Kroford „želi seksualno".

Prilikom trećeg, balavi na samu pomisao da ju je zlostavljao majčin rođak.

„Da li te je rančer terao da mu radiš felacio?", kezi se on.

„Da li je imao analni seks s tobom?".

A kad govori sa američkom senatorkom čiju ćerku je oteo drugi serijski ubica, Bafalo Bil (Ted Livajn), Lekter se ponovo pretvara u bezobraznog školarca, držeći tiradu o posledicama dojenja na njene bradavice.

Možda nije video ženu za osam godina zatočeništva, ali to nije izgovor da se ponaša kao tabloidski trač kolumnista.

Uzor

Starling nije izbačena iz takta.

„To me ne zanima, doktore", odgovara ona na jedno od njegovih pohotnih podbadanja i čak odlazi toliko daleko da ga poredi sa „Višestrukim" Migsom, ludakom iz susedne ćelije koji ju gađao spermom.

I ubola je poentu.

Lekterov muški šovinizam možda se javlja u nešto sofisticiranijem obliku od onog njegovog kolege zatvorenika, ali Demi i Teli nas ne ostavljaju u nedoumici da on ima više toga zajedničkog sa Migsom nego što bi voleo da misli.

Ova lascivnost takođe nije ograničena samo na pacijente mentalne ustanove.

Film iznova potcrtava da, kao mlada žena koja pokušava da radi svoj posao, Starling mora neprestano da se nosi sa udvaranjima raznih muškaraca oko sebe: odbojnog doktora Čilton, entomologa kod koga odlazi na konsultacije. (Osvežavajuće, ne smuva se ni sa jednim od njih.)

Demi takođe uvrštava neverovatan broj kadrova sa Starling na džogingu ili u šetnji, samo da bi pokazao glave koje se okreću dok ona prolazi.

Više nego bilo šta drugo, Kad jaganjci utihnu je film o tome kako je ženama kad muškarci pilje u njih.

Nije slučajno da je Bufalo Bil postao serijski ubica tako što je špijunirao komšinicu ili da je, tokom finalnog obračuna sa Starling, posmatra agentkinju kroz naočare za noćni vid.

Neverovatno, ali Demi je uspeo da snimi istovremeno uzbudljivi triler i militantno feministički komentar o seksualnom uznemiravanju i „muškom pogledu".

MGM

Najpristojniji muškarac u filmu je Kroford, Klarisin šef, koji ne želi da odvede štićenicu u krevet, uprkos onome što Lekter zamišlja.

Ali čak i on ume da sklizne u seksizam.

Nakon što su pregledali telo poslednje žrtve Bafalo Bila, Starling ga prekori zato što ju je ponizio pred lokalnim šerifima.

„Policajci se ugledaju na vas da bi videli kako da se ponašaju", objašnjava ona, jednako odrešita prema Krofordu kao što je prema Lekteru.

„To je važno."

Film potom pravi rez na to kako Starling hoda kroz prirodnjački muzej okružena skeletima dinosaurusa, sugerišući da iako je Kroford možda napredan u odnosu na većinu muškaraca, u poređenju s njom je i dalje dinosaurus.

Ali to su, ispostavilo se, bili samo pusti snovi.

Demi i njegov tim su se možda nadali da će otvoriti novu eru inteligentnih, samostalnih i inspirativnih holivudskih heroina, ali su umesto toga maštu javnosti uzbudili arogantni ubilački manijaci.

Mizogini dinosaurusi i dalje hodaju zemljom.

Što se tiče Klaris Starling, ona se jeste pojavila u nastavku Hanibal, ali odnos prema njoj bio je toliko površan da su Demi, Teli i Foster odbili da učestvuju u projektu.

Umesto Foster u trenerci, dobili smo Džulijen Mur u spreda otvorenoj večernjoj haljini i, umesto da se kloni Lektera, opčinjena je njime kao i svi mi ostali.

Kakva šteta.

Očigledno je zašto je Hopkinsov krvožedni gurman postao holivudski arhetip i zašto se našao na samom vrhu najboljih filmskih zlikovaca svih vremena Američkog filmskog instituta, ali možda bi bilo zdravije za društvo da je uporna agentkinja u tumačenju Foster postala jednako popularna.

Danas možete da vidite nekakvu verziju Hanibala Lektora kad god uključite televizor.

Ali Klaris Starling je i dalje jedna jedina.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk